• Informacje na temat:

  giedroyc jerzy

Artykuły na temat: giedroyc jerzy
 • Jerzy Giedroyc na Powiślu

  Na warszawskim Powiślu w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego można oglądać wystawę Jerzy Giedroyc - Książę Emigrantów przygotowaną przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu wspólnie z Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy i Bankiem BISE. Wystawę czynna będzie od...

 • Jerzy Giedroyc i Dziupla Kultury

  W Światowym Dniu Książki - 23 kwietnia 2008 roku o godz. 12.00 - w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego zostanie otwarta wystawa Jerzy Giedroyc i Dziupla Kultury.

 • Stosunki polsko-ukraińskie w XX w., życie i działalność Jerzego Giedroycia oraz recepcja i aktualność idei, które głosił są głównymi tematami rozpoczętej w czwartek w Warszawie dwudniowej konferencji naukowej "Giedroyc i Ukraina".

 • Magdalena Grochowska, autorka książki "Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu", została tegoroczną laureatką nagrody miesięcznika "Odra" - podaje Instytut Książki. "To rzetelny i wszechstronny portret jednej z najważniejszych postaci XX wieku" - napisano w werdykcie jury.

 • Na warszawskiej Starówce od 22 czerwca do końca sierpnia 2007 roku można oglądać wystawę Jerzy Giedroyc - Książę Emigrantów przygotowaną przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu wspólnie z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

 • Jerzy Giedroyc, redaktor naczelny i założyciel paryskiej "Kultury", zmarł dziś w nocy na atak serca w klinice w Maisons-Laffitte pod Paryżem, w której przebywał od wtorku. Miał 94 lata.

 • ..."Książę niezłomny", "Redaktor" - tak nazywano jedną z najważniejszych postaci polskiej historii XX wieku - Jerzego Giedroyca, założyciela i redaktora paryskiej "Kultury". Mija właśnie 10 lat od jego śmierci w nocy z 14 na 15 września, w klinice w Maisons-Laffitte pod Paryżem.

 • Jutro poznamy laureata nagrody Nike 2010. Czytelnicy już wybrali - w ich plebiscycie zwyciężyła Magdalena Grochowska z biografią "Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu", informuje "Gazeta Wyborcza".

 • Pogrzeb Jerzego Pomianowskiego odbędzie się 10 stycznia

  Pogrzeb zmarłego 29 grudnia Jerzego Pomianowskiego, pisarza, tłumacza, publicysty, współpracownika Jerzego Giedroycia, odbędzie się 10 stycznia na Powązkach Wojskowych w Warszawie - podaje PEN Club.

 • Zmarł pisarz i tłumacz Jerzy Pomianowski

  Nie żyje Jerzy Pomianowski - wybitny znawca współczesnej Rosji i krajów Europy Wschodniej, pisarz, eseista, tłumacz "Archipelagu GUŁ-ag" Aleksandra Sołżenicyna i książek Izaaka Babla, Antona Czechowa, Lwa Tołstoja.

Dyskusje na temat: giedroyc jerzy
 • Re: Prezydent odznaczył Szewacha Weissa Orderem Orła Białego

  Jedyną dotychczas osobą, która odmówiła przyjęcia Orderu Orła Białego był Jerzy Giedroyc, 1994.

 • Re: Konsul odwołany. Odmówił przyjęcia orderu z rąk Dudy

  OD WAŁĘSY NIE PRZYJĄŁ ORDERU JERZY GIEDROYC A OD KOMORA 28 OSÓB

 • Re: Niemiecka prasa: Upadek Turcji jest raczej nieuchronny

  Mozesz przeciez zalozyc wlasny portal: w latach PRL, czyli czasach rzeczywistej cenzury, Jerzy Giedroyc publikowal wiele zakazanych w kraju pozycji w swej "Kulturze Paryskiej", mozesz kontynuowac tradycje.

 • Re: RMF24: Rosjanie zbierają na pomnik "Zamęczonych w Polsce"

  "Nieszczęściem Rosji jest to, że jej historia jest zakłamana jak nigdzie na świecie. " - Jerzy Giedroyc

 • Re: RMF24: Rosjanie zbierają na pomnik "Zamęczonych w Polsce"

  " Nieszczęściem Polski jest to, że jej historia jest zakłamana jak nigdzie na świecie. " - Jerzy Giedroyc

 • Re: Saryusz-Wolski: Musimy ochronić Unię Europejską

  Szanowny Panie Europosle Jacku Saryuszu- Wolski: Szanuje Pana, ale chyba czegos Pan nie zauwazyl. Jerzy Giedroyc zmarl w 2000 roku! A z Nim pochowana zostala jego "doktryna" walki z ZSRR. Widac czasy sie zmieniaja, a niektorzy nadal pozostaja w epoce parowozow.

 • Re: Rodzina Millerów pozywa Ringier Axel Springer

  pan miller sam mówił różne sympatyczne rzeczy , np. taki cytat: "Jerzy Giedroyc mówił, że Polską rządzą dwie trumny: Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego. Jarosław Kaczyński chce, żeby Polską rządziła trzecia trumna, trumna Lecha Kaczyńskiego. " Na ile należy wycenić takie chamstwo ? Przypominam że syn millera sam się powiesił, brał narkotyki i chlał.

 • Re: Premier przełożył posiedzenie rządu

  Pewnie zemsta za to, że Jaruzelski nie pozwolił im na spełnienie marzeń ich idola - Giedroycia, czyli utopienie Polski w "krwi Polaków"! Skoro bowiem Giedroyc ( siedząc sobie bezpiecznie w Paryżu(...) odwoływała się do myśli Jerzego Giedroycia i Juliusza Mieroszewskiego. Podczas spotkania z Polskim Klubem Dyskusyjnym w Wilnie powiedział: „Cała polska elita, która obejmowała władzę w 1989 roku

 • Re: ​Rosja: Memoriał wpisany na listę "zagranicznych agentów"

  Historia Bez Cenzury Jan Piński Nieszczęściem Polski jest to, że jej historia jest zakłamana jak nigdzie na świecie” – zauważył Jerzy Giedroyc, legendarny twórca paryskiej „Kultury” w „Autobiografii na cztery ręce”. Lata mijają, a zakłamanie wcale nie jest mniejsze, tylko większe. Oprócz strachu przed prawdą i nazywaniem rzeczy po imieniu dochodzi do czegoś, co Bronisław Wildstein nazwał

 • Re: Premier przełożył posiedzenie rządu

  genezą i uwarunkowaniami, przed zbyt pochopną oceną tych generałów!? Skoro bowiem Giedroyc powiedział zdecydowanie: „Jeżeli to nie spłynie krwią to nie pozostanie nic. Chcę Polaków przy broni. Nie można(...), a obecnie dla tzw. „elit” III RP. Nawet Marszałek Borusewicz przyznał też, że cała elita III RP odwoływała się do myśli Jerzego Giedroycia i Juliusza Mieroszewskiego. Podczas spotkania z Polskim Klubem