• Informacje na temat:

  gliwicka radiostacja

Artykuły na temat: gliwicka radiostacja
 • ...magistratu Marek Jarzębowski. Zgodnie z zamysłem nowej oprawy wizualnej, Radiostacja ma być "miejscem światła". Taki charakter nadaje jej nowemu otoczeniu światło kilkunastu tysięcy białych diod, dwie...

 • "Msza dla pokoju" pod gliwicką Radiostacją

  Dokonaną tam prawie 70 lat temu "prowokację gliwicką" hitlerowska propaganda wykorzystała jako pretekst do agresji na Polskę 1 września 1939 r. Przed 70. rocznicą tego wydarzenia władze Gliwic i Narodowego Centrum Kultury przygotowały plenerowe widowisko, będące częścią ogólnopolskich obchodów rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Gliwicka uroczystość, pod hasłem "Dzień światła dla pokoju...

 • Do obiegu trafiły Marki Gliwickie - kolekcjonersko-pamiątkowe monety, promujące zabytkową gliwicką Radio stację oraz Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, którego ten unikatowy zabytek jest częścią.

 • Plany rewitalizacji kompleksu Radiostacji przewidują też stworzenie ścieżek spacerowych i miejsc do wypoczynku, sprzyjających refleksji nad historią. Radiostacja to miejsce tzw. prowokacji gliwickiej, która stała się dla III Rzeszy pretekstem do rozpoczęcia wojny. - To miejsce, które było świadkiem mrocznej historii, przez wiele lat niedostępne dla mieszkańców. My chcemy je ożywić...

 • Nad ranem policjanci zdjęli z wieży gliwickiej radiostacji Andrzeja Jarczewskiego. Były prezydent Gliwic wdrapał się na maszt dwa dni temu. Protestował w ten sposób, bo zwolniono go z pracy. Funkcjonariusze - jak dowiedział się reporter radia RMF FM - wkroczyli do akcji, gdy z mężczyzną urwał się kontakt.

 • Premiera filmu dokumentalnego rekonstruującego przebieg prowokacji gliwickiej z 1939 roku pt. "Uwaga! Tu Gliwice" odbędzie się 30 sierpnia w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Film trafi jesienią do śląskich szkół.

 • Były wiceprezydent Gliwic protestuje na szczycie radiostacji

  Na szczycie masztu gliwickiej radiostacji protestuje mężczyzna, który został zwolniony z pracy. Dyrektor muzeum w Gliwicach jest gotowy rozmawiać z mężczyzną, ale na razie tylko policyjni negocjatorzy próbują nakłonić desperata do zejścia.

 • Policjanci ściągnęli z wieży radiostacji byłego prezydenta Gliwic

  Nad ranem policjanci zdjęli z wieży gliwickiej radiostacji Andrzeja Jarczewskiego. Były prezydent Gliwic wdrapał się na maszt dwa dni temu. W ten sposób protestował, bo zwolniono go z pracy. Funkcjonariusze - jak usłyszał reporter RMF FM Piotr Glinkowski - wkroczyli do akcji, gdy z mężczyzną urwał się kontakt.

 • Mija rocznica prowokacji gliwickiej

  To było dokładnie 70 lat temu - 31 sierpnia 1939 roku wieczorem w Gliwicach kilku mężczyzn w strojach powstańców śląskich napadło na niemiecką radiostację. Miał to być dowód rzekomej polskiej agresji na polsko-niemieckim pograniczu. Napastnikami w rzeczywistości byli Niemcy przebrani za Polaków, a całe zajście przeszło do historii jako prowokacja gliwicka.

 • Gleiwitz - miejsce, gdzie dwukrotnie "Umarła Babka", czyli rzekoma operacja "Himmler"

  Gliwicka radiostacja została wyposażona w nowoczesny sprzęt, który miał usprawnić jej funkcjonowanie. Aby zapewnić dobre połączenie komunikacyjne z resztą miasta, przekonano dyrekcję gliwickich tramwajów(...) była górnicza pieśń "Glück auf, der Steiger kommt". Gliwicka radiostacja transmitowała wiele audycji nadawanych przez radiostację wrocławską, już wkrótce jednak dysponując własnym studiem radiowym...

Zdjęcia na temat: gliwicka radiostacja
Dyskusje na temat: gliwicka radiostacja