• Informacje na temat:

  głoska

Artykuły na temat: głoska
 • ...przypisać odpowiadające im głoski bezdźwięczne. Pary głoska dźwięczna - bezdźwięczna są następujące: b - p, d - t, g - k, w - f, z - s, ź - ś, ż - sz, dz - c, dź - ć, dż - cz. Kilka głosek dźwięcznych(...) tylko spółgłosek.  Do utraty dźwięczności dochodzi, gdy głoska dźwięczna znajduje się na końcu wyrazu (sąd - sąt) lub sąsiaduje ze spółgłoską dźwięczną. Gdy znajduje się za nią zachodzi...

 • ...(oba narządy mowy). W języku polskim do głosek nosowych zalicza się niektóre samogłoski (ą, ę) i spółgłoski (m, n, ń, a także zmiękczone m’ oraz n’). Wszystkie pozostałe głoski są głoskami ustnymi(...), dzięki czemu całe powietrze przechodzi tylko przez jamę ustną. Wszystkie głoski nosowe są dźwięczne. Ze względu na stopień zbliżenia narządów mowy, kiedy głoska jest artykułowana (wypowiadana...

 • Fonetyka - definicja terminu. Czym zajmuje się fonetyka, klasyfikacja głosek.

 • Szczątki czterech osób na dawnym poligonie

  Szczątki czterech osób znalazła ekipa archeologów kierowana przez profesora Mariana Głoska, która na terenie byłego poligonu Łódź-Brus szuka grobu kapitana Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca".

 • Walka o ekstraklasę: 3:0 dla Odry

  Odra Głoska pokonała u siebie zespół Baruch Prokadr Dojlidy WSFiZ Białystok 3:0 w pierwszym meczu barażowym o utrzymanie w ekstraklasie tenisistów stołowych. Gospodarze nie stracili nawet jednego seta.

 • Śmierć na rusztowaniu

  Tragicznie skończyła się dla mieszkańca Głoski (gmina Miękinia) próba naprawienia przewodu kominowego.

 • Szczątki czterech osób znalazła ekipa archeologów kierowana przez profesora Mariana Głoska, która na terenie byłego poligonu Łódź-Brus szuka grobu kapitana Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca".

 • Bez zmian diety nie dałoby się wymówić... RMF FM

  Przekonanie o tym, że Homo sapiens od swoich początków był w stanie wymawiać wszelkie głoski, które były mu potrzebne do stworzenia mowy, było nieuzasadnione. Znacznie później nauczył się wymawiać takie spółgłoski, jak "f", "v" i "w". I to tylko dlatego, że zmienił dietę z mięsnej na bardziej delikatną. Pisze o tym na łamach czasopisma "Science" międzynarodowa grupa naukowców pod kierunkiem badaczy z University of Zurich.

 • Premier sepleni, prezydent ma szczękościsk

  Premier Donald Tusk sepleni i źle wymawia głoskę "r", a bracia Kaczyńscy cierpią na szczękościsk i powinni chodzić z korkiem w zębach. Podobne problemy z mową ma co trzeci dorosły Polak oraz połowa dzieci w wieku szkolnym - wylicza "Dziennik Polski".

 • Naukowcy z dwóch japońskich jednostek badawczych (Tokyo University of Science i Musashino Red Cross Hospital) opracowali robota, który potrafi wykonywać ruchy niezbędne do wygenerowania dźwięków ludzkiej mowy. Na razie są to głoski języka jego twórców. W przyszłości pomoże on przy rehabilitacji osób po przebytym udarze czy wypadku oraz ułatwi naukę języków obcych.

Zdjęcia na temat: głoska
Dyskusje na temat: głoska