• Informacje na temat:

  głoski

Artykuły na temat: głoski
 • Głoski dźwięczne to głoski posiadające cechę dźwięczności, inaczej fonacji. Dźwięczność lub jej brak wiąże się z pracą wiązadeł głosowych, z określonym ich zachowaniem podczas artykulacji danej głoski. Głoski dźwięczne są artykułowane z udziałem drgających wiązadeł.

 • ...mowy biorą udział w procesie wytwarzania danej głoski i ich zachowanie w momencie mówienia oraz odpowiednio je klasyfikuje. Fonetyka dzieli głoski na samogłoski (dźwięczne) i spółgłoski (dźwięczne...

 • Głoski nosowe - wyjaśnienie terminu z dziedziny fonetyki, wymowa głosek nosowych.

 • Śmierć na rusztowaniu

  Tragicznie skończyła się dla mieszkańca Głoski (gmina Miękinia) próba naprawienia przewodu kominowego.

 • Szczątki czterech osób na dawnym poligonie

  Sojczyński i jego pięciu towarzyszy zostali rozstrzelani na Brusie 19 lutego 1947 roku przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. - Wokół terenu na Brusie pojawiają się uporczywe pogłoski, iż różne służby represyjne dokonywały tam tajnych egzekucji. Kolejne odkrycia to potwierdzają - powiedział w środę na konferencji prasowej prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Na konferencji zorganizowanej...

 • Naukowcy z dwóch japońskich jednostek badawczych (Tokyo University of Science i Musashino Red Cross Hospital) opracowali robota, który potrafi wykonywać ruchy niezbędne do wygenerowania dźwięków ludzkiej mowy. Na razie są to głoski języka jego twórców. W przyszłości pomoże on przy rehabilitacji osób po przebytym udarze czy wypadku oraz ułatwi naukę języków obcych.

 • Walka o ekstraklasę: 3:0 dla Odry

  Odra Głoska pokonała u siebie zespół Baruch Prokadr Dojlidy WSFiZ Białystok 3:0 w pierwszym meczu barażowym o utrzymanie w ekstraklasie tenisistów stołowych. Gospodarze nie stracili nawet jednego seta.

 • Sojczyński i jego pięciu towarzyszy zostali rozstrzelani na Brusie 19 lutego 1947 roku przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. "Wokół terenu na Brusie pojawiają się uporczywe pogłoski, iż różne służby represyjne dokonywały tam tajnych egzekucji. Kolejne odkrycia to potwierdzają" - powiedział w środę na konferencji prasowej prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Na konferencji zorganizowanej...

 • Premier sepleni, prezydent ma szczękościsk

  Premier Donald Tusk sepleni i źle wymawia głoskę "r", a bracia Kaczyńscy cierpią na szczękościsk i powinni chodzić z korkiem w zębach. Podobne problemy z mową ma co trzeci dorosły Polak oraz połowa dzieci w wieku szkolnym - wylicza "Dziennik Polski".

 • Zobacz, jak Norymberczycy po polsku recytowali Szymborską

  Artyści, muzycy, malarze, kucharz, burmistrz Norymbergi; wszyscy łamią sobie język na polskich głoskach, recytując wiersz Wisławy Szymborskiej "Urodziny". W tle - zaśnieżone miasto i nastrojowa muzyka. Wzruszający film "Nuremberg waits for Wislawa Szymborska" trafił do internetu w marcu zeszłego roku. Był wyrazem tego, jak mocno mieszkańcy Norymbergi cenią poetkę, a zarazem niezwykłym zaproszeniem.

Zdjęcia na temat: głoski
Dyskusje na temat: głoski