• Informacje na temat:

  głowiński

Artykuły na temat: głowiński
 • Prof. Michał Głowiński, autor książki "Rozmaitości interpretacyjne. Trzydzieści szkiców" otrzymał w czwartek w Krakowie Nagrodę im. Jana Długosza za najlepszą publikację z dziedziny humanistyki w 2014 r.

 • Michał Głowiński został tegorocznym laureatem nagrody im. Jana Parandowskiego, przyznawanej przez polski PEN-club za całokształt twórczości. Wręczenie nagrody odbędzie się w poniedziałek w warszawskim Domu Literatury.

 • Ukazało się wznowienie książki Michała Głowińskiego pt. "Nowomowa po polsku", w której autor opisał język propagandy PRL-u. Obecne wydanie zawiera także szkice z lat 2006-2007, w których Głowiński analizuje język ówczesnej ekipy rządzącej. "Nowomowa przeżyła upadek komunizmu, dziś tym językiem posługuje się prawica antykomunistyczna" - pisze Głowiński.

 • Krytyczny głos ekspertów. "Złoty pociąg" to mit

  Eksperci krytycznie wypowiadają się o możliwości znalezienia "złotego pociągu". - Informacje na ten temat są zbyt fragmentaryczne, by można było rozstrzygnąć, jaką mają wartość - oceniła autorka książek i filmów o poszukiwaniu skarbów Joanna Lamparska. Historyk prof. Tomasz Główiński uważa, że "złoty pociąg" to mit.

 • Tragedia w Jedwabnem oraz wspomnienia dzieci tych, którzy z holokaustu ocaleli, to najważniejsze tematy najnowszej literatury polskiej dotyczącej Żydów - uznali uczestnicy wtorkowej sesji "Twarze i widma. Żydzi w literaturze polskiej". Zdaniem Michała Głowińskiego temat Zagłady coraz bardziej jest beletryzowany.

 • Historyk o "złotym pociągu": To mit, w źródłach nie ma żadnej wzmianki

  "Informacja powielana w mediach, jakoby taki skład miał wyjechać z Wrocławia wiosną 1945 roku, to kompletna bzdura. Wówczas miasto było otoczone przez Sowietów i żaden pociąg nie wydostałby się z niego" - tak Tomasz Główiński, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, komentuje doniesienia na temat tzw. "złotego pociągu", który miałby zostać ukryty przez nazistów w podziemnym tunelach w okolicach Wałbrzycha. "W źródłach historycznych nie ma żadnej wzmianki o takim pociągu" - dodaje.

 • "Bal manekinów" - powrót i pożegnanie

  ..."Bal manekinów" Brunona Jasieńskiego to powrót na scenę Teatru Wybrzeże Ryszarda Majora, odnoszącego tu sukcesy w latach 70. i 80. XX wieku, ale także pożegnanie Andrzeja Głowińskiego, twórcy muzyki do tego spektaklu.

 • W giewu i innych prorządowych mediach mniej więcej tyle samo refleksji po wczorajszej zbrodni, co w endeckiej prasie po zamordowaniu Gabriela Narutowicza. Wystarczy sam dobór nazwisk: TVN 24 zaprosił do skomentowania sprawy Niesiołowskiego, gazeta m.in. Kuczyńskiego i niezawodnego specjalistę od mowy nienawiści (niestety, od dawna już nie jako jej badacza) Głowińskiego. Spór istnieje między...

 • Festiwal latawców

  Już 1 sierpnia organizatorzy zapraszają do Kadyn na plażę Srebrna Riwiera, gdzie rozpocznie się VII Międzynarodowy Festiwal Latawców, współorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kadyn i Okolic. Festiwal do tej pory odbywał się w Darłowie. Jak informuje prezes Stowarzyszenia Lech Głowiński, dzięki staraniom współorganizatorów udało się przenieść kluczową imprezę letniego sezonu z Darłówka do...

 • Czy zmarli potrzebują światła?

  ...- należą do kościoła. - Podobny wniosek składał przed 12 laty Mieczysław Głowiński, radny w latach 1994-98 (niedawno zmarły - przyp. aut.) - przypomniał radny. - Podczas uroczystości pogrzebowych o ponowne poruszenie tematu poprosił mnie ks. prałat Piotr Wysga. Dlatego, w nawiązaniu do mojego wniosku z 2007 r. oraz do wniosku, który wielokrotnie składał Mieczysław Głowiński, proszę o ponowne...

Zdjęcia na temat: głowiński
Dyskusje na temat: głowiński