• Informacje na temat:

  gomułka władysław

Artykuły na temat: gomułka władysław
 • ...triumfy. I pchała je ku górze nie tylko bezpieka Mieczysława Moczara, ale pokolenie młodych działaczy partyjnych, złaknionych politycznych awansów. A Władysław Gomułka? Próbował płynąć na narodowej(...) uosabia polską rację stanu. Co prawda papierosa na pół Pan nie dzieli, ale na sybarytę Pan nie wygląda. Wiekiem też jesteście podobni. To znaczy Gomułka był trochę młodszy, to rocznik 1905, więc w roku...

 • ...zrozumieć. Otóż, to Władysław Gomułka (bo już w mniejszym stopniu jego następca Edward Gierek) miał zwyczaj tłumaczyć różnice zdań złą wolą i spiskowym działaniem tych, którzy mieli inny pogląd niż on...

 • Kulisy PRL: Gomułka za kratkami

  O historii najnowszej, funkcjonowaniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, działalności słynnego X Departamentu i Władysławie Gomułce rozmawiamy z prof. Jerzym Eislerem, historykiem, dyrektorem Oddziału IPN w Warszawie.

 • Władysław T. Bartoszewski o Marcu '68 w RMF: Powinniśmy powiedzieć, że przepraszamy

  ...w Oksfordzie Władysław Teofil Bartoszewski. "Pan prezydent Lech Kaczyński miał bardzo dobrą rękę w takich sprawach, ale teraz nie widzę nikogo na takim stanowisku, który by miał takie podejście" - podsumował...

 • Władysław T. Bartoszewski o Marcu '68: Powinniśmy powiedzieć, że przepraszamy

  ...rozmowie w RMF FM historyk, antropolog i dyrektor Studiów Polsko-Żydowskich w Oksfordzie Władysław Teofil Bartoszewski. "Inicjatywa wychodziła od władzy komunistycznej, (…) ale ja pamiętam te czasy(...) reszty - to są ludzie z polityki" - podkreślił. W internetowej części rozmowy na pytanie Marcina Zaborskiego o to, ile potrzeba czasu, by rozładować napięcie na linii Warszawa - Tel Awiw, Władysław...

 • Najlepiej i najgorzej postrzegane osobistości. Badanie CBOS

  Jan Paweł II, Józef Piłsudski i Stefan Wyszyński - to niezmiennie najlepiej postrzegane postacie w sferze publicznej w XX i XXI wieku - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Jednoznacznie negatywnie są oceniani: Bolesław Bierut, Władysław Gomułka i Wojciech Jaruzelski.

 • Prezydent Duda powoła nową radę. Oto skład

  ...​Ryszard Bugaj, Witold Orłowski, Stanisław Gomułka, Witold Modzelewski, Marek Balicki, Daniel A. Rotfeld - to niektóre osoby z Narodowej Rady Rozwoju, którą w piątek powoła prezydent. Pluralizm w Radzie ma być gwarancją nowej jakości w debacie publicznej - mówi PAP Maciej Łopiński.

 • Trzech Króli a sprawa polska

  Władysława Gomułkę i peerelowski parlament od obecnego ustawodawcy dzieli prawie wszystko. Łączy, póki co, niechęć do wolnego dnia w uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli popularnych Trzech Króli.

 • Na obradującym w Warszawie w dniach 15-18 maja 1957 r. IX plenum KC PZPR Władysław Gomułka wystąpił przeciwko tzw. rewizjonistom, czyli działaczom partyjnym popierającym kontynuowanie i rozszerzanie demokratyzacji zapoczątkowanej w październiku 1956 r.

 • Konfederacja barska, memorandum Władysława Gomułki w sprawie zamrożenia zbrojeń nuklearnych w Europie Środkowej i nadzwyczajne zebranie oddziału warszawskiego Związku Literatów Polskich - te m.in. wydarzenia historyczne miały miejsce 29 lutego.

Zdjęcia na temat: gomułka władysław