• Informacje na temat:

  grodzisko

Artykuły na temat: grodzisko
 • Archeolodzy z Muzeum Okręgowego w Suwałkach znaleźli we wsi Rowele (woj. podlaskie) grodzisko bałtyjskie z V lub VI wieku oraz drobne przedmioty świadczące o tym, że grodzisko pochodzi ze schyłku okresu rzymskiego - poinformował dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski.

 • Grodzisko wystartowało w odnowie wsi

  Wyniki konkursu ogłoszono w czasie dożynek wojewódzkich w Bierawie. Sołectwo Grodzisko otrzymało wyróżnienie w kategorii "Najlepszy start w odnowie wsi" i nagrodę w wysokości 2500 zł. Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu nastąpi 17 października 2009 r. w Brynicy (gm. Łubniany), która zajęła pierwsze miejsce w kategorii "Najpiękniejsza Wieś". Warto dodać, że w ubiegłym roku w konkursie...

 • .... Nie wykluczamy, że gród funkcjonował w tym samym czasie, co dużo większy gród znajdujący się w pobliskim Santoku. Z dotychczasowych badań wynika, że grodzisko w Gliniku pochodzi z VIII -IX wieku...

 • Archeolodzy: Grodzisko jest starsze niż sądzono

  ...pozostałości założenia znajdują się pośród zabudowań współczesnego miasta, ale porasta je gęsta roślinność. Grodzisko założono na planie owalu o wymiarach 70 na 60 m. Całość otoczono wałami, których relikty...

 • W Puszczy Białowieskiej odkryto kurhany i zarysy dawnych pól

  ...​Kilkadziesiąt kurhanów sprzed 1,5 tys. lat, zarysy dawnych pól uprawnych, a nawet grodzisko - to część odkryć dokonanych przez naukowców na terenie Puszczy Białowiejskiej. Znaleziska stały się możliwe dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego.

 • W Puszczy Białowieskiej naukowcy odkryli kurhany i zarysy dawnych pól

  Kilkadziesiąt kurhanów sprzed 1,5 tys. lat, zarysy dawnych pól uprawnych, a nawet grodzisko - to część odkryć dokonanych przez naukowców na terenie Puszczy Białowieskiej. Znaleziska stały się możliwe dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego.

 • Archeolodzy odkryli "Warmińskie Pompeje"

  Archeolodzy odkryli pozostałości pierwszej średniowiecznej lokacji obecnego Barczewa. Naukowcy odszukane grodzisko nazwali "Warmińskimi Pompejami", bo i ta osada pozostała właściwie niezmieniona po katakliźmie, którym był najazd litewskich wojsk księcia Kiejstuta.

 • Archeolodzy odkryli pozostałości pierwszej średniowiecznej lokacji obecnego Barczewa. Naukowcy odszukane grodzisko nazwali "Warmińskimi Pompejami", bo i ta osada pozostała właściwie niezmieniona po kataklizmie, którym był najazd litewskich wojsk księcia Kiejstuta.

 • Strzeliste wieże i obronna palisada z dębowych bali - tak najkrócej można opisać budowle, która choć wygląda na średniowieczne grodzisko obronne - budowana jest współcześnie przez pracowników lasu miejskiego w Olsztynie.

 • Karpacka Troja już otwarta

  Skansen archeologiczny Karpacka Troja otwarto dziś w Trzcinicy koło Jasła (woj. podkarpackie). W Trzcinicy odkryto m.in. najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady sprzed 4 tys. lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne.

Zdjęcia na temat: grodzisko
Dyskusje na temat: grodzisko