• Informacje na temat:

  gutenberg

Artykuły na temat: gutenberg
 • Gutenberg w Nowym Sączu

  Dzieje najbielszego z białych kruków, jedynego w Polsce, egzemplarza 42-wierszowej Biblii Gutenberga, przechowywanego w Muzeum Diecezjalnym im. Biskupa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w - Pelplinie - "Pomorskich Atenach" - mogą posłużyć za kanwę powieści sensacyjnej.

 • W Rosji zatrzymano pułkownika i dwóch oficerów Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sześć lat temu ukradli z sejfu uniwersyteckiej biblioteki XV- wieczną Biblię Gutenberga. Mężczyźni wpadli przy próbie sprzedaży starodruku.

 • Oficerowie ukradli Biblię Gutenberga

  W Rosji zatrzymano pułkownika i dwóch oficerów Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sześć lat temu ukradli z sejfu uniwersyteckiej biblioteki XV- wieczną Biblię Gutenberga. Mężczyźni wpadli przy próbie sprzedaży starodruku.

 • Rosyjscy agenci skazani za kradzież Biblii Gutenberga

  ...- usłyszeli lżejsze wyroki. Jak donosi BBC, mężczyźni zostali zatrzymani dzięki akcji przeprowadzonej przez agencję, dla której pracowali. Zabytkowa Biblia Gutenberga, wydrukowana w latach 50. XV wieku przez Johannesa Gutenberga, została skradziona z uniwersyteckiego sejfu w 2009 roku. Agenci, którzy dokonali kradzieży, "nie byli znawcami sztuki" - podkreśla rzecznik sądu. Mężczyźni nie zdawali sobie...

 • W Pelplinie odbywają sie uroczystości związane z urodzinami Gutenberga. Do małego miasteczka w pomorskiem, gdzie znajduje sie jedyny egzemplarz tego starodruku w Polsce, zjechało prawie pół tysiąca(...) lata 550 rocznica wydrukowania pierwszej Biblii Gutenberga. Wydawnictwo z Pelplina, które się tego podjęło chce aby reprint powstał taką samą metodą jak pierwszy egzemplarz. Czy jest reporterka RMF FM...

 • Zarezerwuj czas na przygodę

  Była miejscem z tradycjami już wtedy, gdy Gutenberg zakładał drukarnię w Moguncji, Santa Maria odbijała od brzegów Starego Kontynentu, a portugalscy rozbitkowie zostali pierwszymi Europejczykami w Japonii. Kiedy Jagiełło krzyżował miecze pod Grunwaldem, ona cieszyła się już sławą obiektu, który warto zobaczyć.

 • "Biblia. Początek". O Piśmie Świętym pełnym gniewu, przemocy, gwałtów i niesprawiedliwości

  ...30 września 1452 roku, czyli 564 lata temu Jan Gutenberg wydrukował pierwszą w Europie Biblię. Do dziś jest to najlepiej sprzedająca się lektura na świecie. O jej fenomenie pisze w książce "Biblia. Początek. Czyli jak powstał najlepszy know how na świecie" Roman Zając. Odpowiada m.in. pytanie, czy Pismo Święte nie usprawiedliwia ani nie gloryfikuje pokazywanych w nim grzechów.

 • Magiczne instalacje rozświetlą Łódź! W piątek startuje Festiwal Światła

  Gigantyczne błyszczące ważki unoszące się nad wielkimi pąkami świecących nenufarów, zionący ogniem smok czy koncert w świetle okien zabytkowej kamienicy pod Gutenbergiem - to przykłady atrakcji, które czekają na uczestników 6. Light. Move. Festival, czyli Festiwalu Światła w Łodzi. Od piątku do niedzieli (7-9 października w godz. 17.30-24.00) miasto rozświetlą magiczne i zaskakujące instalacje...

 • Foton fotonowi nie przepuści. Polacy potwierdzili, że światło może się rozpraszać na świetle

  ...-Hutniczej i Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, laboratorium DESY w Hamburgu i Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji. Pracę na ten temat opublikowano na portalu arxiv.org.

 • Nadprzewodnik w sam raz na Antarktydę

  Przesyłanie prądu bez oporu może być już wkrótce możliwe. Podobnie, jak budowa elektroniki, która się nie "grzeje". Możliwe na... Antarktydzie. Rosyjscy naukowcy pracujący w laboratoriach Instytutu Maxa Plancka i Uniwersytetu Gutenberga w niemieckiej Moguncji ustanowili nowy rekord nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego. Jak piszą w najnowszym numerze czasopisma "Nature", siarkowodór pod...

Dyskusje na temat: gutenberg