• Informacje na temat:

  hegemonia

Artykuły na temat: hegemonia
 • Dwieście osobistości libańskiego świata politycznego, intelektualistów i naukowców ogłosiło w czwartek apel o "podjęcie walki przeciwko irańskiej hegemonii w Libanie" i rozbrojenie Hezbollahu, szyickiej milicji popieranej przez Teheran.

 • Historyczne spotkanie Putin-Erdogan. "To będzie krach amerykańskiej hegemonii"

  W samo południe odbędzie się spotkanie prezydentów Rosji i Turcji, Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana. Będą rozmawiać o poprawie relacji dwustronnych i wojnie w Syrii. Proces normalizacji stosunków między Rosją i Turcją trwa od ponad miesiąca. Znalazły się one w kryzysie po zestrzeleniu w listopadzie 2015 roku przez lotnictwo Turcji rosyjskiego bombowca Su-24 nad granicą turecko-syryjską. Rosja wprowadziła wówczas sankcje handlowo-gospodarcze przeciwko Turcji.

 • O ile Janusz Palikot raczej nie ma szans zostać prezydentem, o tyle prezydent Lech Kaczyński ma duże szanse zostać Palikotem...

 • Przetasowania na arenie międzynarodowej: Koniec hegemonii Zachodu, wzrost znaczenia Rosji

  Inicjatywę w kształtowaniu ładu międzynarodowego przejmują nowe siły: Chiny, Indie, Rosja, ale także Iran, Turcja czy Arabia Saudyjska. Bez porozumienia się mocarstw i podjęcia przez nich współpracy, niemożliwe będzie skuteczne przeciwstawienie się tzw. Państwu Islamskiemu. Nieuniknione jest zbliżenie Zachodu i Rosji. O zmianach układu sił na arenie międzynarodowej rozmawiamy z prof. Stanisławem Bieleniem z UW i prof. Michałem Chorośnickim z UJ.

 • "Rosja staje się politycznym wasalem Chin". Koniec hegemonii USA?

  Rosja stopniowo staje się politycznym wasalem Chin i ich zapleczem surowcowym. Gdyby nadal szła tą drogą, dla świata oznaczałoby to możliwość końca hegemonii amerykańskiej - ocenia dr Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współczesnym stosunkom rosyjsko-chińskim poświęcona jest jego najnowsza książka pt. "Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014", która ukazała się właśnie nakładem Księgarni Akademickiej w Krakowie.

 • Peres: Hamas chce hegemonii religijnej

  Prezydent Izraela Szimon Peres podczas wizyty w Rzymie wyraził w środę opinię, że palestyński Hamas nie chce pokoju na Bliskim Wschodzie, lecz dąży do "hegemonii religijnej" w całym regionie.

 • Szef MSZ: Niemcy dążą do hegemonii w strefie euro

  Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn zarzucił we wtorek m.in. Niemcom, że dążą do hegemonii w strefie euro oraz postępują wbrew zasadzie europejskiej solidarności, próbując dyktować Cyprowi sposób rozwijania gospodarki.

 • Berlin planuje kampanię, by rozwiać obawy przed niemiecką hegemonią

  Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle przedstawił plan kampanii, która miałaby uspokoić obawy wielu Europejczyków przed dominacją Niemiec, jak również promować idee integracji europejskiej zarówno w Niemczech, jak i zagranicą.

 • Koniec hegemonii Skry, Resovia nowym mistrzem Polski

  Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów niespodziewanie wywalczyli mistrzostwo Polski. W czwartym meczu finałowym pokonali Skrę 3:0 (25:23, 25:21, 25:15), wygrywając rywalizację play off 3-1. Bełchatowianie zostali zdetronizowani po siedmiu latach dominacji na krajowych boiskach.

 • Syria: USA zapowiada, że Rosja wznowi bombardowanie

  Specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA ds. Syrii Michael Ratney ostrzega, że hegemonia Al-Kaidy nad syryjską prowincją Ildib może mieć poważne konsekwencje. Jeszcze w maju Rosjanie przerwali tam naloty, ale walki nadal toczą się między różnymi grupami dżihadystów.

Dyskusje na temat: hegemonia