• Informacje na temat:

  hektor

Artykuły na temat: hektor
 • Hektor to jeden z głównych bohaterów "Iliady", starożytnego eposu autorstwa Homera. Syn Priama, starego króla Troi i królowej Hekabe. Brat księcia Parysa, który przyczynił się do wybuchu wojny trojańskiej.

 • "Polski Hektor" Malczewskiego sprzedany na aukcji za 2,6 mln zł

  Obraz "Polski Hektor" - jedno z najwybitniejszych dzieł Jacka Malczewskiego o symboliczno-patriotycznej wymowie - sprzedano na aukcji w Warszawie za 2,6 mln zł. Cena wywoławcza wynosiła 1,5 mln zł.

 • Priam był ojcem pięćdziesięciu synów i kilkunastu córek. Jednak w powszechnej świadomości przetrwał przede wszystkim jako zbolały ojciec, który utracił mężnego syna Hektora oraz przerażony rodzic lekkomyślnego Parysa, ewentualnie jeszcze bohater przygnębiony mrocznymi przepowiedniami nie do końca poważnie traktowanej Kasandry. Te bowiem dzieci Priama zostały najlepiej zapamiętane.

 • Książka od św. Mikołaja. Oto nasze propozycje

  ...tradycyjnymi opowieściami z Buthanu; „Hektor” Steve’a Bernesa, to wzruszające opowieść o hipopotamie, który urodził się w paski niczym zebra.

 • Ochroniarze pilnują... ścian

  Dzień i noc przeganiają ciekawskich przechodniów, którzy próbują majstrować przy oryginalnej elewacji, jaką tworzą ceglane żaluzje pawilonu "Wyspiański 2000" przy ul. Grodzkiej. A kto? Panowie w czarnych uniformach firmy ochroniarskiej "Hektor"

 • Nie ma winnych zamordowania 18 osób

  Edward Szanc-Leźnicki zamknął swój wojenny rozdział życia. Nie ma winnych mordu jego 18 kolegów z Armii Krajowej oddziału Hektora. IPN zakończył śledztwo.

 • Miliony za obraz Malczewskiego? Licytacja w środę

  ...4 grudnia w Warszawie odbędzie się aukcja, na której kupić będzie można m.in słynny obraz Jacka Malczewskiego "Polski Hektor" z 1913 roku. Cena wywoławcza to półtora miliona złotych, ale specjaliści oceniają, że dzieło może zostać sprzedane za milion złotych więcej. To byłby najdroższy polski obraz sprzedany na licytacji. Rekord, 2 mln 130 tys. złotych, należy do słynnego "Rozbitka" Henryka...

 • ...wynika z utraty jego branki, Bryzeidy, którą zabrał mu Agamemnon, wódz Greków. Następnie zaś gniew zmienia się w furię, gdy z ręki Hektora ginie przyjaciel Achillesa, Patrokles.  Bryzeida została(...). Agamemnon dokonuje przeglądu swych wojsk. Pieśń V - Waleczne czyny Diomedesa. Pieśń VI - Pożegnanie Hektora z Andromachą Czujący zbyt małe wsparcie Ateny Trojańczycy mobilizują swe kobiety do...

 • Twórca saksofonu bohaterem Google Doodle

  ...w muzyce jazzowej. Jednym z pierwszych znanych muzyków, którzy zaczęli grać na saksofonie był francuski kompozytor Hektor Berlioz. Sax stworzył też tzw. tubę wagnerowską dla niemieckiego twórcy Ryszarda...

 • Wałbrzych: Chcą odstrzelić starostę

  ...? Przypomnijmy. Kilka tygodni temu okazało się, że wszystkie cztery wnioski o unijne dotacje na remonty dróg złożone przez powiat wałbrzyski przepadły. Ich autorem była tarnowska firma Hektor (wcześniej pisała także wniosek o dofinansowanie remontu IV LO, który także nie uzyskał dofinansowania). Jak się okazało w minionym tygodniu, starostwo zapłaciło tym razem Hektorowi ponad 140 tys. zł za wnioski...

Zdjęcia na temat: hektor