• Informacje na temat:

  henryk dąbrowski

Artykuły na temat: henryk dąbrowski
 • Przed 65. laty, 30 sierpnia 1946 r., w wojskowym szpitalu w Neapolu zmarł mjr Henryk Sucharski, komendant Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Postać Sucharskiego - do niedawna przykład nieskazitelności - dziś wywołuje kontrowersje części historyków.

 • Henryk Martenka: Sfora całkiem odwrócona

  ..."Dziki" oraz "I kto tu rządzi?". Absolwent KUL, zatem kwalifikowany komendant posterunku policji (Wojciech Dąbrowski) z "Plebanii" (cztery wejścia w tygodniu w TVP), równolegle zarabia w serialu(...) nastała już u nas pełną gębą, to Hollyłód nadal jest tylko Hollyłódź. henryk.martenka@angora.com.pl PS W przeciwieństwie do powyższych tasiemców, urwała się w piątek sejmowa telenowela aborcyjna...

 • We wtorek uroczystości pogrzebowe abp. Zimowskiego

  Uroczystości pogrzebowe abp. Zygmunta Zimowskiego odbędą się we wtorek w Radomiu – poinformował biskup radomski Henryk Tomasik. W niedzielę nastąpi pożegnanie arcybiskupa w jego rodzinnych stronach, na terenie diecezji tarnowskiej, gdzie zmarł w szpitalu.

 • ...24 września zostanie poświęcony Dom św. Faustyny w Ostrówku koło Wołomina. Ma on być centrum modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne - poinformował biskup warszawsko-praski, abp Henryk Hoser.

 • 220 lat temu po raz pierwszy odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego

  ...220 lat temu, 20 lipca 1797 roku, odbyło się pierwsze publiczne wykonanie "Pieśni Legionów Polskich" - utworu napisanego przez Józefa Wybickiego, który na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego nazwano "Mazurkiem Dąbrowskiego". Od 1927 roku pieśń stała się oficjalnym hymnem narodowym.

 • Ławeczka upamiętniająca pierwszego rektora UMCS

  Ławeczka upamiętniająca postać prof. Henryka Raabego, organizatora i pierwszego rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, stanęła w miasteczku uniwersyteckim, na placu przed rektoratem uczelni.

 • ...20 lipca 1797 r. w Reggio Emilia po raz pierwszy publicznie wykonano "Pieśń Legionów Polskich" napisaną przez Józefa Wybickiego. Po 130 latach utwór nazwany na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego "Mazurkiem Dąbrowskiego" stał się hymnem Polski.

 • ...20 lipca 1797 r. w Reggio Emilia po raz pierwszy publicznie wykonano "Pieśń Legionów Polskich" napisaną przez Józefa Wybickiego. Po 130 latach utwór nazwany na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego "Mazurkiem Dąbrowskiego" stał się hymnem Polski.

 • Jędruch przyjacielem SLD

  Józef Jędruch, szef Colloseum, oskarżany o gigantyczne wyłudzenia i czekający w Izraelu na ekstradycję, przez 3 lata był asystentem poselskim szefa świętokrzyskiego SLD, Henryka Długosza. Ten ostatni jest jednym z podejrzanych w aferze starachowickiej.

 • MSWiA uczy, jak śpiewać polski hymn i prawidłowo rozumieć jego przesłanie

  ..., nadając im status armii pomocniczej wojsk republiki Cispadańskiej. Dowództwo powierzono generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, który w połowie lipca 1797 roku zwrócił się do Józefa Wybickiego(...) Legionów", początkowo będąca pieśnią wojskową zyskała rangę hymnu państwowego. Pod koniec sierpnia 1797 roku gen. Jan Henryk Dąbrowski pisał w liście do Wybickiego, że żołnierze Legionów często nucą...

Zdjęcia na temat: henryk dąbrowski
Dyskusje na temat: henryk dąbrowski