• Informacje na temat:

  henryk iii biały

Artykuły na temat: henryk iii biały
 • Pieczka, Pityński i Czernecki odznaczeni Orderem Orła Białego

  ...", obok ks. Kazimierza Jancarza, ks. Henryka Jankowskiego oraz ks. Jerzego Popiełuszki. @AndrzejDuda uhonorował najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego: PROF. ANDRZEJA PITYŃSKIEGO(...) się w św. Piotra w ekranizacji "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, której dokonał Kawalerowicz. W ostatnich latach publiczność oglądała Pieczkę w roli Stacha Japycza w serialu "Ranczo". Andrzej...

 • Setki osób - bliscy, przyjaciele, przedstawiciele środowisk muzycznych i akademickich, a także rządu i władz lokalnych - pożegnały w środę w Katowicach jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych Henryka Mikołaja Góreckiego.

 • Zmarł Henryk Mikołaj Górecki

  Jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów Henryk Mikołaj Górecki nie żyje. Autor słynnej III Symfonii "Pieśni żałosnych" zmarł dzisiaj po ciężkiej chorobie w szpitalu w Katowicach. 6 grudnia skończyłby 77 lat.

 • Środowisko muzyczne i akademickie oraz przedstawiciele rządu żegnają dzisiaj w Katowicach jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych Henryka Mikołaja Góreckiego.

 • Henryk Sławik - bohater zapomniany

  Zginął rozstrzelany przez Niemców, ze słowami "Jeszcze Polska..." na ustach. Wcześniej uratował życie pięciu tysiącom Żydów. To lista znacznie dłuższa niż ta Oskara Schindlera. Henryk Sławik - zapomniany bohater II wojny światowej.

 • Nie żyje Henryk Mikołaj Górecki

  Nie żyje Henryk Mikołaj Górecki. Wybitny polski kompozytor zmarł po długiej chorobie w szpitalu w Katowicach. Miał 77 lat. Międzynarodową sławę przyniosła mu III Symfonia "Pieśni żałosnych".

 • Ku pognębieniu serc... A może jednak nie...

  Przez całe PRL-owskie, szkolne czasy słyszałem o tym, że Henryk Sienkiewicz pisał a Jan Matejko malował "ku pokrzepieniu serc", ale chyba dopiero potem potrafiłem docenić to, że pokrzepiali nie tylko w czasach, kiedy pisali, bądź malowali, ale i dużo później, kiedy byli - i są nadal - czytani i oglądani. Coraz częściej mam wrażenie, że współczesne nam polskie elity, te z czasów III RP, choć...

 • Przez całe PRL-owskie, szkolne czasy słyszałem o tym, że Henryk Sienkiewicz pisał, a Jan Matejko malował "ku pokrzepieniu serc", ale chyba dopiero potem potrafiłem docenić to, że pokrzepiali nie tylko w czasach, kiedy pisali, bądź malowali, ale i dużo później, kiedy byli - i są nadal - czytani i oglądani. Coraz częściej mam wrażenie, że współczesne nam polskie elity, te z czasów III RP, choć...

 • Filharmonia Śląska otrzymała imię H. M. Góreckiego

  Filharmonia Śląska otrzymała imię Henryka Mikołaja Góreckiego - uchwalili w poniedziałek radni Sejmiku Województwa Śląskiego. Wystosowali także apel do parlamentu o ustanowienie roku 2013 Rokiem Henryka Mikołaja Góreckiego w 80. rocznicę urodzin kompozytora.

 • Lista lektur do szkoły podstawowej. Co będą czytać uczniowie?

  Przedstawiamy wykaz lektur dla szkoły podstawowej obowiązujący od roku szkolnego 2017/2018. Zawiera on teksty obowiązkowe oraz uzupełniające (uczniowie powinni zrealizować w ciągu roku dwie pozycje z listy) dla uczniów klas IV-VIII. Natomiast lista lektur do klas I-III to propozycja do wspólnego i indywidualnego czytania.

Dyskusje na temat: henryk iii biały
 • Re: "Wynik referendum w Irlandii to porażka ludzkości"

  w odbycie - Kazimierz Odnowiciel Nie lubił o gejach wrzawy - Bolesław Kędzierzawy Mówił, że gej jest obrzydliwy - Kazimierz Sprawiedliwy Nie lubił gejowskiej pały - Leszek Biały Niechęć do gejów przejął od taty - Henryk Brodaty Miast parobków, wolał ściskać damskie biusty - Bolesław Krzywousty Nad swych paziów, przekładał walory kobietek - Władysław Łokietek Miast poddanych, zwykł uwodzić swe