• Informacje na temat:

  henryk iii biały

Artykuły na temat: henryk iii biały
 • Pieczka, Pityński i Czernecki odznaczeni Orderem Orła Białego

  ...", obok ks. Kazimierza Jancarza, ks. Henryka Jankowskiego oraz ks. Jerzego Popiełuszki. @AndrzejDuda uhonorował najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego: PROF. ANDRZEJA PITYŃSKIEGO(...) się w św. Piotra w ekranizacji "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, której dokonał Kawalerowicz. W ostatnich latach publiczność oglądała Pieczkę w roli Stacha Japycza w serialu "Ranczo". Andrzej...

 • Setki osób - bliscy, przyjaciele, przedstawiciele środowisk muzycznych i akademickich, a także rządu i władz lokalnych - pożegnały w środę w Katowicach jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych Henryka Mikołaja Góreckiego.

 • Zmarł Henryk Mikołaj Górecki

  Jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów Henryk Mikołaj Górecki nie żyje. Autor słynnej III Symfonii "Pieśni żałosnych" zmarł dzisiaj po ciężkiej chorobie w szpitalu w Katowicach. 6 grudnia skończyłby 77 lat.

 • Środowisko muzyczne i akademickie oraz przedstawiciele rządu żegnają dzisiaj w Katowicach jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych Henryka Mikołaja Góreckiego.

 • Henryk Sławik - bohater zapomniany

  Zginął rozstrzelany przez Niemców, ze słowami "Jeszcze Polska..." na ustach. Wcześniej uratował życie pięciu tysiącom Żydów. To lista znacznie dłuższa niż ta Oskara Schindlera. Henryk Sławik - zapomniany bohater II wojny światowej.

 • Nie żyje Henryk Mikołaj Górecki

  Nie żyje Henryk Mikołaj Górecki. Wybitny polski kompozytor zmarł po długiej chorobie w szpitalu w Katowicach. Miał 77 lat. Międzynarodową sławę przyniosła mu III Symfonia "Pieśni żałosnych".

 • Filharmonia Śląska otrzymała imię H. M. Góreckiego

  Filharmonia Śląska otrzymała imię Henryka Mikołaja Góreckiego - uchwalili w poniedziałek radni Sejmiku Województwa Śląskiego. Wystosowali także apel do parlamentu o ustanowienie roku 2013 Rokiem Henryka Mikołaja Góreckiego w 80. rocznicę urodzin kompozytora.

 • Lista lektur do szkoły podstawowej. Co będą czytać uczniowie?

  Przedstawiamy wykaz lektur dla szkoły podstawowej obowiązujący od roku szkolnego 2017/2018. Zawiera on teksty obowiązkowe oraz uzupełniające (uczniowie powinni zrealizować w ciągu roku dwie pozycje z listy) dla uczniów klas IV-VIII. Natomiast lista lektur do klas I-III to propozycja do wspólnego i indywidualnego czytania.

 • Obchody 90 - lecia powstania Harcerstwa Zamojskiego

  Na inaugurację obchodów 90 - lecia powstania Harcerstwa Zamojskiego przygotowano m.in. I Wystawę Historyczną "Nad Nami Orzeł Biały" w Klubie Garnizonowym w Zamościu, czynną od 3 września br.

 • Nie przypominam sobie w dziejach III RP rządu, przeciwko któremu nie protestowaliby pracownicy służby zdrowia. Czasem są to anestezjolodzy, czasem pielęgniarki, czasem jeszcze inna grupa, w zależności od tego, kogo akurat odsłoni przykrótka kołderka, przeciągana przez kolejnych ministrów to tu, to tam. Ktokolwiek by protest prowadził, zawsze cieszył się on dużą sympatią społeczeństwa, bo wszyscy...

Dyskusje na temat: henryk iii biały
 • Re: "Wynik referendum w Irlandii to porażka ludzkości"

  w odbycie - Kazimierz Odnowiciel Nie lubił o gejach wrzawy - Bolesław Kędzierzawy Mówił, że gej jest obrzydliwy - Kazimierz Sprawiedliwy Nie lubił gejowskiej pały - Leszek Biały Niechęć do gejów przejął od taty - Henryk Brodaty Miast parobków, wolał ściskać damskie biusty - Bolesław Krzywousty Nad swych paziów, przekładał walory kobietek - Władysław Łokietek Miast poddanych, zwykł uwodzić swe