• Informacje na temat:

  hinduizm

Artykuły na temat: hinduizm
 • Figurki bóstw, malarstwo z Radżasthanu, stroje do tańca, tradycyjna biżuteria i koszule khadi, których produkcję zainicjował sam Mahatma Gandhi - będzie można oglądać na wystawie "Nieznane oblicza hinduizmu" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

 • W indyjskim Gudżaracie za ubój krów - dożywocie

  W indyjskim stanie Gudżarat na zachodzie Indii regionalny parlament uchwalił ustawę przewidującą karę dożywotniego więzienia za ubój krów - zwierząt w hinduizmie uznawanych za święte. To pierwszy stan tak surowo karzący za zabicie krowy.

 • Indie okiem byłego ambasadora RP. Obraz kraju z nieznanej strony

  Indie są miejscem, które fascynuje, intryguje i poraża skrajnościami. To tu premier, niczym dawni monarchowie, paraduje w marynarce, na której złotą nicią kazał wyszyć swoje inicjały, podczas gdy na ulicach miliony nadal żyją w nędzy. To nad Gangesem mimo archaicznego systemu kastowego rozwijają się najnowsze na świecie technologie. To w Indiach – mimo że dominuje tu hinduizm – za kilkanaście lat...

 • Indie: Bezprecedensowy wyczyn kobiet w świątyni Sabarimala

  W nocy, w asyście policji, tylnym wejściem, wbrew tysiącom protestujących, ale udało się. Pierwsze kobiety - Kanaka Durga i Bindu - przekroczyły próg świątyni Sabarimala w południowych Indiach, jednego z najświętszych sanktuariów hinduizmu. Po tym wydarzeniu rozpętała się burza.

 • Hindusi obchodzą święto ku czci boga Śiwy [ZDJĘCIA]

  Setki tysięcy hindusów udały się do świątyń, by wziąć udział w jednym z najważniejszych świąt hinduizmu: Mahaśiwaratri, obchodzonym ku czci Śiwy, boga stworzenia i destrukcji.

 • Zakaz palenia marihuany podczas święta boga Śiwy

  Hindusi obchodzą Śiwaratri, święto ku czci boga Śiwy. Do Paśupatinath w Nepalu, jednej z najważniejszych świątyń hinduizmu, przybyło ok. 1,3 mln pielgrzymów. Do tej pory w czasie Śiwaratri mogli palić marihuanę, jednak w tym roku policja zapowiedziała aresztowania.

 • Szef indyjskiej dyplomacji Samanahalli Mallaiah Krishna zapewnił parlament, że stosunkom Indii z Rosją nie zagrażają kontrowersje w związku z żądaniem prokuratury w Tomsku, która chce zaliczenia świętej księgi hinduizmu Bhagawadgity do lektur ekstremistycznych.

 • Dlatego papież Franciszek wzbudził tyle kontrowersji?

  Czterech nigeryjskich katolików, trzy prawosławne kobiety z Erytrei, trzech muzułmanów z Mali, Syrii i Pakistanu oraz wyznawca hinduizmu z Indii - przed taką grupą w centrum dla imigrantów w Castelnuovo di Porto uklęknął w Wielki Czwartek papież Franciszek i umył im nogi. Na kontrowersje nie trzeba było długo czekać.

 • ​Nepal - raj dla miłośników gór i polskich Lodowych Wojowników

  ...dla wyznawców buddyzmu i hinduizmu.

 • Po raz pierwszy w historii posiedzenie amerykańskiego Senatu otwarte zostało modlitwą wygłoszoną przez kapłana hinduizmu, ale zakłócił ją protest grupy fundamentalistycznych chrześcijan.

Zdjęcia na temat: hinduizm