• Informacje na temat:

  hlond august

Artykuły na temat: hlond august
 • Tajemnice śmierci kard. Hlonda. Winni funkcjonariusze UB?

  Prokuratorzy badają okoliczności śmierci kard. Augusta Hlonda. W tle inny zagadkowy zgon - czytamy w "Rzeczpospolitej".

 • ...2013 rok w woj. śląskim będzie obchodzony jako Rok kardynała Augusta Hlonda - wybitnego Górnoślązaka, pierwszego biskupa diecezji katowickiej, prymasa Polski w latach 1926-1948. W przyszłym roku przypada 65. rocznica śmierci kardynała.

 • Wandale zniszczyli otwartą niespełna dwa tygodnie temu w śródmieściu Katowic plenerową wystawę poświęconą postaci kard. Augusta Hlonda. Sprawcy pomazali farbą 10 z 36 plansz ukazujących archiwalia dotyczące prymasa Polski okresu międzywojennego.

 • AJC zaniepokojony uznaniem heroiczności cnót kard. Hlonda

  Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) poinformował na pośrednictwem swojego portalu, że w piśmie do Watykanu wyraził głębokie zaniepokojenie w związku z ogłoszeniem przez papieża uznania heroiczności cnót kardynała Augusta Hlonda, prymasa Polski w latach 1926-1948.

 • "Rzeczpospolita": Czy UB zabiło prymasa?

  Prokuratorzy badają okoliczności śmierci kard. Augusta Hlonda. W tle inny zagadkowy zgon - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

 • Biskup, który zginął w tajemniczym wypadku

  Ksiądz Stanisław Kostka Łukomski - urodził się w Borku, był absolwentem gimnazjum w Krotoszynie, proboszczem w Koźminie Wlkp, biskupem łomżyńskim. Zginął w wypadku samochodowym w 1948 r., wracając z pogrzebu kardynała Augusta Hlonda. Być może wypadek ten przygotował Urząd Bezpieczeństwa.

 • Wierny towarzysz w cierpieniu

  W tym roku, 13 sierpnia, mija 35. rocznica śmierci abp. Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego w latach 1957-1977. Był on zaufanym sekretarzem prymasów - Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. Ale nie tylko dlatego powinniśmy o nim pamiętać.

 • Kard. Nycz: Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu

  ...r., kiedy wolę zbudowania świątyni potwierdził Sejm Ustawodawczy, lecz tym razem na przeszkodzie stanął wybuch II wojny światowej. Po wojnie do jej powstania zachęcali kard. August Hlond i kard(...) poświęcony". Z woli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego kościół miał stanąć w Ujazdowie. W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji położono tam kamień węgielny i na tym się skończyło. Dwa tygodnie...

 • Kazimierz Herud przyszedł na świat 13 grudnia 1906 roku w Droszewie koło Kalisza (woj. wielkopolskie), jako dwunasty z piętnaściorga dzieci. Święceń kapłańskich udzielił mu 12 czerwca 1933 roku Prymas Polski kardynał August Hlond. Podczas II wojny światowej był więziony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Po wyzwoleniu obozu przez wojska alianckie został kapelanem w Polskiej Misji Wojskowej przy...

 • Otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej

  ...r., kiedy wolę zbudowania świątyni potwierdził Sejm Ustawodawczy, lecz tym razem na przeszkodzie stanął wybuch II wojny światowej. "Po wojnie do jej powstania zachęcali kard. August Hlond i kard(...)". "Z woli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego kościół miał stanąć w Ujazdowie. W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji położono tam kamień węgielny i na tym się skończyło. Dwa tygodnie...

Dyskusje na temat: hlond august