• Informacje na temat:

  hoplici

Artykuły na temat: hoplici
 • Rządowa falanga

  Od Macierewicza po Morawieckiego. Od Ziobry po Szałamachę. Choć nowy gabinet ma w swoim składzie, co najmniej kilka nowych i ciekawych nazwisk, to jego trzon stanowi mocna reprezentacja partii rządzącej. Tak mocna, że trudno nie mieć wrażenia, że pierwszy skład gabinetu Beaty Szydło ma być niczym pierwsza linia falangi. Ta, która bierze na siebie impet nieprzyjaciela, w której trup ścieli się gęsto, ale która szybko potrafi być zastąpiona przez hoplitów z kolejnych szeregów.

 • ​Od Macierewicza po Morawieckiego. Od Ziobry po Szałamachę. Choć nowy gabinet ma w swoim składzie co najmniej kilka nowych i ciekawych nazwisk, to jego trzon stanowi mocna reprezentacja partii rządzącej. Tak mocna, że trudno nie mieć wrażenia, że pierwszy skład gabinetu Beaty Szydło ma być niczym pierwsza linia falangi. Ta, która bierze na siebie impet nieprzyjaciela, w której trup ściele się gęsto, ale która szybko potrafi być zastąpiona przez hoplitów z kolejnych szeregów.

 • Periojkowie trudnili się z dużym powodzeniem rzemiosłem i handlem, podczas gdy Spartanie nie brali udziału w życiu gospodarczym. Periojkowie nie uczestniczyli w zgromadzeniach pełnoprawnych obywateli, ale mieli obowiązek wystawiania pewnej liczby hoplitów wspierających armię spartańską. Obciążenie daninami nie było jednak zbyt uciążliwe i cieszyli się dużą autonomią, więc byli lojalnymi poddanymi.

 • Greckie igrzyska w Głuchowie

  "Ci rewelacyjni Grecy" to nazwa projektu pomysłu Marka Pańczaka, nauczyciela ze szkoły w Głuchowie (Wielkopolskie). Realizowane od marca przedsięwzięcie zakończyło się szkolnymi igrzyskami.

 • Matura 2011: Arkusze i rozwiązania z historii - poziom rozszerzony

  ..., aniżeli lepiej urodzeni hoplici czy warstwy wyższe. To przyczyniło się do zwiększenia dostępu do urzędów, liczby osób z prawem głosu. Zadanie 17. (1 pkt) Na jakie zagrożenia wynikające ze...

 • ​Bitwa pod Termopilami została stoczona pomiędzy wojskami greckimi a perskimi w 480 r. p.n.e.

 • Matura 2011: Arkusze i rozwiązania z historii - poziom rozszerzony

  ..., aniżeli lepiej urodzeni hoplici czy warstwy wyższe. To przyczyniło się do zwiększenia dostępu do urzędów, liczby osób z prawem głosu. Zadanie 17. (1 pkt) Na jakie zagrożenia wynikające ze...

 • Polska od Estonii po Adriatyk

  ...kosmiczną bazę na ciemnej stronie Księżyca. Opancerzeni niczym nowocześni hoplici piechurzy w kombinezonach elektrycznych (zasilanych mikrofalami z satelit) będą w stanie udźwignąć tony i skakać jak...

 • Tusk: Kto jest z lewicą, ten jest przeciw PO

  Platforma jest wystawiona na ostrą konkurencję, ale nie obawiam się Ruchu na Rzecz Demokracji - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM Donald Tusk, lider PO. Inaczej niż niektórzy komentatorzy widzę dokładnie, że jest to formuła na rewitalizację SLD.

 • Spartanin na surowo

  Twardy, oszczędny w słowach, waleczny i bezwzględnie posłuszny - takie cechy miał mieć każdy Spartanin. Mity narosłe wokół Sparty warto dziś przewietrzyć, choćby z okazji głośnego filmu "300", który je powiela.

Dyskusje na temat: hoplici
 • Re: Morawiecki w "Foreign Policy": Izrael i Polską są moralnie zobowiązana chronić pamięć o Holokauście

  Dodam, że bajka o Dawidzie i Goliacie to bajka. Rozbójnik z gościńca imieniem Dawid żył 300 lat wcześniej zanim pojawili się greccy hoplici ubrani i uzbrojeni jak to opisano.

 • Re: Ryszard Bugaj w Popołudniowej rozmowie w RMF FM

  Korwinowcy, Narodowcy, Obóz Narodowo-Radykalny, Obóz Wielkiej Polski, Okopy Świętej Trójcy, Czarna Sotnia, Falanga, Kohorta, Hoplici, Triarii, Spartanie, Pretorianie, Monarchiści, Hunowie... - jest tego a jest.! Czyhający na schedę po PiS.

 • Re: Jerozolima: Niezwykłe odkrycie sprzed 2 tys. lat

  Wpływ kultury greckiej jest większy niż myślicie. W VII wieku pne greccy hoplici w służbie faraona zaczęli kontrolować wybrzeże biorąc tubylców za twarz. Jak wyglądał taki hoplita. Przeczytajcie sobie opis Goliata, to będziecie wiedzieć. Żydzi przelali na papier swoje marzenia o dołożeniu komuś takiemu, a wy bierzecie to za fakt. Homerowi ukradli bitwę jeden na jednego. Od Homera dowiedzieli się

 • Re: Donald Trump: Paryż już nie jest Paryżem

  , hoplici, rzymscy legionisci, rycerstwo. Tworzyli ja odwaga konfrontujac sie z wrogiem zewnetrznym i wlasnymi slabosciami a nie ulegali swoim hedonistycznym zachciankom uciekajac w ciepelko pokoiku

 • Re: Siema na kartę

  Moje gratulacje szanowny Panie Redaktorze, celnie! Według moich obserwacji podczas tych dni związał Pan poważne siły przeciwnika, sapią wokół Pana felietonu ugryźć go nie mogąc nie byle jacy: prawdziwi hoplici internetu.

 • strefa gazy

  polacy dajcie spokoj żydo, nie pomagajcie im jak gruzji, pilnujcie swejego nosa, juz niedlugo nie bedziemy mieli czym palic w piecykach gazoqwych. Hoplici sie znaleźli. Popatrzcie na wklasne podwórko, gazdy.

 • Re: Spotkanie u premiera Tuska ws. Ukrainy

  jego podwładni załatwili by Majdan w try miga. Ciekawe co mieli by do powiedzenia hoplici, bo ci Ukraińcy z Berkutu przechodzić zaczynają na stronę Majdanu. Nie chcą strzelać do swoich. Ci co

 • Omerta

  rozwój wypadków, są jak hoplici w spartańskim wojsku, polegną ostatni broniąc racji braci.A "druże Jaro" potrafi to docenić i pamięta o każdym wypowiedzianym słowie!