• Informacje na temat:

  hus

Artykuły na temat: hus
 • ...​Husytyzm to ruch religijno-polityczny, który narodził się w XV w. w Czechach. Husyci byli zwolennikami Jana Husa. Po jego śmierci rozpoczęli antyfeudalny ruch ludowy, doprowadzając do walk wewnętrznych.

 • Śmierć brytyjskich turystów w Egipcie. Są wyniki sekcji zwłok

  Śmierć pary brytyjskich turystów w hotelu w Egipcie spowodowana była zatruciem bakterią E. coli - wynika z raportu ogłoszonego po sekcji przez prokuratura generalnego Egiptu Nabila Sadeka. Według komunikatu 69-letni John Cooper "cierpiał na ostrą biegunkę jelitową wywołaną przez bakterie E. coli, a jego żona, 64-letnia Susan zachorowała na zespół hemolityczno-mocznicowy, tzw. HUS, spowodowany...

 • Czesi chcą, by papież zrehabilitował Jana Husa

  Jan Hus, który żył na przełomie XIV i XV wieku, był czeskim reformatorem religijnym i bohaterem narodowym. Około 1400 roku założył ruch, domagający się głębokiej reformy Kościoła i krytykował(...) przeprosił za prześladowanie Jana Husa i jego zwolenników. Ruch husycki jest nadal aktywny w Czechach. Należy do niego między innymi prezydent Vaclav Klaus.

 • Jagiellończycy powołani do U-20

  Krzysztof Hus, Jakub Słowik oraz Tomasz Kupisz otrzymali powołanie na zgrupowanie reprezentacji Polski U-20 przed towarzyskim meczem z Niemcami, który odbędzie się 10 października we Włocławku.

 • Braterska sztafeta w Stali

  Krzysztof Hus - przynajmniej na razie - na dobre zakotwiczył w Jagiellonii Białystok. Zwolnione przez niego miejsce w kadrze Stali Sandeco Rzeszów przypadło jego młodszemu bratu Konradowi. Wydaje się, że może być to godny następca podstawowego do niedawna defensora biało-niebieskich.

 • Warszawscy strażnicy miejscy pomogli choremu jelonkowi

  „Na obrzeżach lasu niedaleko ulicy Husa spaceruje jelonek. Jest chyba ranny, bo utyka i co chwilę się przewraca" – tak brzmiało zgłoszenie, które wpłynęło do straży miejskiej w Warszawie. Na miejsce został wysłany Eko Patrol.

 • Niemcy: Mniej nowych infekcji bakterią EHEC

  Od kilku dni wyraźnie spada liczba nowych infekcji szczepem pałeczki okrężnicy EHEC oraz przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS), który wywołują toksyny bakterii - podał w poniedziałek berliński Instytut im. Roberta Kocha.

 • Co zobaczył papież po wyjściu z kościoła w Pradze?

  Benedykt XVI rozpoczął w sobotę trzydniową wizytę w Republice Czeskiej. Jan Hus, który żył na przełomie XIV i XV wieku był czeskim reformatorem religijnym i bohaterem narodowym. Około 1400 roku(...) i spalony na stosie w 1415 roku. W 1999 roku Jan Paweł II publicznie przeprosił za prześladowanie Jana Husa i jego zwolenników. Ruch husycki jest nadal aktywny w Czechach, a należy do niego między...

 • Podkarpacie: Z kont bankowych skradziono 1,5 mln zł

  Około 1,5 miliona zł zniknęło z kont bankowych w punkcie kasowym Banku Spółdzielczego w Husowie koło Łańcuta w województwie podkarpackim. Dotychczas do prokuratury, która wszczęła śledztwo w tej sprawie, zgłosiło się około 50 pokrzywdzonych.

 • ...​Kasjerka punktu bankowego w maleńkim Husowie (woj. podkarpackie) wyciągnęła z kont mieszkańców ok. 1,5 mln zł. Gdy wyszło to na jaw, religijna starsza pani powiesiła się. Myśleli, że kasa poszła na Radio Maryja, ale prawda jest dziwniejsza - pisze "Gazeta Wyborcza".

Zdjęcia na temat: hus
 • Husów tydzień przed wiosną
Wideo na temat: hus
 • Atakuje nas E.coli - co to takiego?

  W wyniku zakażenia bakterią Escherichia coli (EHEC) w Niemczech zmarło już kilkanaście osób. Najgroźniejszym powikłaniem towarzyszącym zakażeniu jest zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS) - tłumaczy dr Jolanta Szych, mikrobiolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.