• Informacje na temat:

  hus jan

Artykuły na temat: hus jan
 • ...​Husytyzm to ruch religijno-polityczny, który narodził się w XV w. w Czechach. Husyci byli zwolennikami Jana Husa. Po jego śmierci rozpoczęli antyfeudalny ruch ludowy, doprowadzając do walk wewnętrznych.

 • Czesi chcą, by papież zrehabilitował Jana Husa

  Jan Hus, który żył na przełomie XIV i XV wieku, był czeskim reformatorem religijnym i bohaterem narodowym. Około 1400 roku założył ruch, domagający się głębokiej reformy Kościoła i krytykował praktykę odpustów. Wezwany na sobór w Konstancji odmówił wyrzeczenia się swych poglądów, a w konsekwencji został uznany za heretyka i spalony na stosie w 1415 roku. W 1999 roku Jan Paweł II publicznie...

 • Co zobaczył papież po wyjściu z kościoła w Pradze?

  Benedykt XVI rozpoczął w sobotę trzydniową wizytę w Republice Czeskiej. Jan Hus, który żył na przełomie XIV i XV wieku był czeskim reformatorem religijnym i bohaterem narodowym. Około 1400 roku(...) i spalony na stosie w 1415 roku. W 1999 roku Jan Paweł II publicznie przeprosił za prześladowanie Jana Husa i jego zwolenników. Ruch husycki jest nadal aktywny w Czechach, a należy do niego między...

 • Szlakiem przydrożnych krzyży i kapliczek

  Otwarta w Husowie (pow. łańcucki) trasa rowerowa to doskonały przykład na aktywizację lokalnego społeczeństwa przez różnego rodzaju programy i granty dostępne dla lokalnych organizacji.

 • Nie widać końca czarnej serii kradzieży bezcennych dzieł z polskich bibliotek. Sieć RMF dowiedziała się, że z Biblioteki Polskiej w Paryżu skradziony został biały kruk z XV wieku. Chodzi o unikalne sprawozdanie z konsylium, na którym skazano na śmierć czeskiego reformatora, Jana Husa.

 • W Polsce do tej pory nie odnotowano zakażeń powiązanych z zatruciami pokarmowymi z Niemiec - poinformował w poniedziałek zastępca głównego inspektora sanitarnego, Jan Olgerbrand.

 • Śmiertelne zatrucia w Niemczech. GIS apeluje o higienę

  W Polsce do tej pory nie odnotowano zakażeń powiązanych z zatruciami pokarmowymi z Niemiec - poinformował zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Olgerbrand.

 • GIS: W Polsce nie ma zakażeń związanych z zatruciami z Niemiec

  W Polsce do tej pory nie odnotowano zakażeń powiązanych z zatruciami pokarmowymi z Niemiec - poinformował zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Olgerbrand. U naszych zachodnich sąsiadów rośnie liczba zachorowań wywołanych przez bakterie EHEC, czyli groźny szczep pałeczki okrężnicy Escherichia coli.

 • GIS: Polskie kiełki są bezpieczne

  W polskich kiełkach nie znaleziono żadnych śmiercionośnych bakterii - poinformował rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar. W sobotę niemieckie władze sanitarne potwierdziły, że źródłem zakażenia groźnym szczepem pałeczki okrężnicy EHEC były kiełki pochodzące z uprawy ekologicznej Gaertnerhof w Bienenbuettel w Dolnej Saksonii.

 • Chodzi o siedmioletniego chłopca z Giżycka, który jest hospitalizowany w jednym z warszawskich szpitali. Stwierdzono u niego zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS). Najprawdopodobniej powodem choroby dziecka było wtórne zakażenie od ojca, który wrócił chory z Niemiec. Rzecznik GIS Jan Bondar powiedział, że obecnie kilkanaście osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Trwają badania pobranych...

Dyskusje na temat: hus jan