• Informacje na temat:

  ignacy mościcki

Artykuły na temat: ignacy mościcki
 • Urodził się 1 grudnia 1867 r. w Mierzanowie pod Ciechanowem, jako syn ziemianina, uczestnika Powstania Styczniowego. Szkołę Realną ukończył w Warszawie, a następnie studiował chemię na Politechnice w Rydze, podejmując równolegle działalność konspiracyjną w partii "Proletariat".

 • Ignacy Mościcki był prezydentem Polski w latach 1926-1939.

 • Głowy od myślenia, ręce do zrobienia

  Ignacy Mościcki, Tadeusz Sędzimir, Stefan Bryła - to tylko kilka przykładów wybitnych inżynierów i wynalazców, których osiągnięcia przyczyniły się do technicznego rozwoju II Rzeczypospolitej. W gospodarce polskiej lat międzywojennych dominowało rolnictwo, ale własna myśl techniczna i rozwiązania konstrukcyjne torowały drogę do szybkiego rozwoju wielu nowoczesnych dziedzin przemysłu i budownictwa...

 • "Rzeczpospolita": Andrzej Duda ojcem chrzestnym Polaków?

  Czy Andrzej Duda będzie chciał być chrzestnym jak przed wojną prezydent II RP Ignacy Mościcki, który wydał nawet specjalne rozporządzenie w tej sprawie? Mościcki zostawał ojcem chrzestnym każdego siódmego syna w rodzinie. W sumie nazbierał blisko 900 chrześniaków – czytamy w dzienniku.

 • Łowicz, czyli Gród Pelikana niczym Paryż

  Łowicz – Gród Pelikana, bo w herbie miasta na błękitnym tle są dwa srebrne pelikany. Gościmy u Księżaków, których odwiedzał papież Jan Paweł II, prezydent Ignacy Mościcki i Napoleon Bonaparte, a obecnie Łowicz słynie z najszybszego strażaka na łyżwach w Polsce i mistrza olimpijskiego, czyli Zbigniewa Bródki. Zajrzymy też do najmniejszego polskiego muzeum, obejrzymy prawdziwe skarby i odkryjemy...

 • 80 lat temu zmarł marszałek Józef Piłsudski

  ...12 maja 1935 roku w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. W czasie pogrzebu na Wawelu prezydent Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".

 • Płock: Zjazd absolwentów najstarszej polskiej szkoły

  W tych murach wykładali święci, a uczyli się m.in. Ignacy Mościcki i Tadeusz Mazowiecki. W czerwcu odbędzie się zjazd absolwentów i nauczycieli najstarszej polskiej szkoły, obecnego Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 1894 r., a ostatnie w 2010 r.

 • ...23 kwietnia 1935 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydent RP Ignacy Mościcki podpisał tzw. Konstytucję kwietniową. Nowa ustawa zasadnicza przyznawała prezydentowi nadrzędną pozycję wobec innych organów państwa, czyniąc go odpowiedzialnym za jego losy wobec Boga i historii.

 • ...12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. W czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".

 • 75. rocznica śmierci Piłsudskiego

  ...12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. Żegnając go w czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent RP Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".

Zdjęcia na temat: ignacy mościcki
 • Trybuna kibiców z Prezydentem RP Ignacym Mościckim na Międzynarodowych Zawodach Narciarskich o Mistrzostwo Polski w Zakopanem, 1933-02
Dyskusje na temat: ignacy mościcki