• Informacje na temat:

  imiesłów przymiotnikowy

Artykuły na temat: imiesłów przymiotnikowy
 • Imiesłów przymiotnikowy to jedna z form nieosobowych czasownika. Odróżniamy go po tym, że opowiada na pytania przymiotnika. Odmienia się przez przypadki, liczby i rodzaje. Wyróżniamy dwa typy imiesłowów przymiotnikowych: czynny i bierny.

 • Profesor Jan Miodek ma zastrzeżenia co do pewnego niefortunnego sformułowania. Chodzi o zdanie" "Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych oraz żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku". - Imiesłów przymiotnikowy bierny "zamordowany" jest nadrzędny w stosunku do "spalonych żywcem". To sformułowanie z punktu widzenia logiki nie...

 • Profesor Jan Miodek ma zastrzeżenia co do pewnego niefortunnego sformułowania. Chodzi mianowicie o zdanie "Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych oraz żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku". Imiesłów przymiotnikowy bierny „zamordowany” jest nadrzędny w stosunku do „spalonych żywcem”. To sformułowanie z punktu widzenia...

Dyskusje na temat: imiesłów przymiotnikowy
 • Re: Już 230 ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku

  Dziękuję za korektę, o wszechwiedzący, faktycznie, imiesłów przymiotnikowy, czynny na dokładkę :-)

 • Re: Tak wyglądała matura kilkadziesiąt lat temu

  Nie przymiotnik, a imiesłów przymiotnikowy bierny. Od 1998 co do zasady pisze się je z partykułą "nie" łącznie, choć dopuszczalna jest "świadoma pisownia rozdzielna" (jeżeli imiesłów ma w danym przypadku znaczenie czasownikowe, a nie przymiotnikowe).

 • Re: ..

  Kolaborant jesteś. Element antypolski. A patrząc na wpis... ruska szuja uważająca (imiesłów przymiotnikowy), że pisze po polsku.

 • Re: ​ZNP: Będą pikiety przeciwko reformie oświaty

  A dlaczego osoby nieznające podstawowych zasad polskiej ortografii wypowiadają się na temat edukacji ? Pisze się ,,niezdanych'' a nie ,,nie zdanych" - to jest imiesłów przymiotnikowy.

 • Re: Twórczość Patricka Modiano będzie bliska polskim czytelnikom

  A kogo obchodzi, na co Ty stawiałaś? "Niezasłużony" pisze się razem (imiesłów przymiotnikowy z partykułą nie). Znawczyni literatury powinna o tym wiedzieć.

 • Re: Duda o publikacji "Newsweeka": To potwarz i oszustwo

  Ty lekarz !!! Wykształcony tępaku !!! Jak jest u ciebie z ortografią ??? Zaprzeczony imiesłów przymiotnikowy bierny od wykształcić "NIEWYKSZTAŁCONA "!!!! A może jesteś tylko chory wenerycznie i krętek blady zaatakował twój mózg ???

 • Re: ​Afera Amber Gold: Wassermann ujawnia, o co chce zapytać Tuska

  Chi, chi, chi czyli po polsku powinno być "będą". "Być" to w języku polskim czasownik. Użyłeś czasu przyszłego złożonego: oni/one (te pytania) będą. Oprócz tego jest czas przeszły i teraźniejszy. Ale nie mają zastosowania. Oprócz tego słów "być" można użyć w trybie przypuszczającym lub rozkazującym lub jako imiesłów przymiotnikowy teraźniejszy czynny lub imiesłów przysłówkowy współczesny. Poniał?

 • Re: "Paradoksalnie retoryka listu może sprzyjać PiS-owi"

  " i taki mozna im przydomek nadać.....najmarniejszy to chyba imiesłów przymiotnikowy jaki znam.....

 • Re: Kraków: Blisko 5 tys. ton pyłu w atmosferze. ArcelorMittal reaguje

  dzięki za info - masz w 100% racje jeśli chodzi o prawidłową polszczyznę...swetr/sweter, pisze/jest napisane...proszę jednak brać pod uwagę gwarę lokalną...ja jestem z NH...niemniej na pewno będę pamiętał o tym przy klikaniu na ogóle Imiesłów przymiotnikowy przeszły od czasownika zgnić brzmi zgniły, a nie, jak sądzą niektórzy użytkownicy języka, zgnity.

 • Re: ZNP chce odwołania minister edukacji Anny Zalewskiej

  A dlaczego miałbym się nie przyznać? Dla mnie to żaden wstyd ! Jesteśmy tylko ludźmi. Ale masz rację, łatwo cudze błędy wytykać, gorzej już z przyznawaniem się do swoich, niestety :) Wyraz nieprzeczytanie można pisać razem lub osobo, chodzi o to od czego on pochodzi. Może to być imiesłów czasownikowy i przymiotnikowy. Od 1997r, weszła zasada, że piszemy takie wyrazy razem. Ale ja już wtedy do