• Informacje na temat:

  imperializm

Artykuły na temat: imperializm
 • Szef MON: Gruzja, Ukraina, Smoleńsk - skutki przyzwolenia na rosyjski imperializm

  ..."Naszym celem jest budowa armii zdolnej powstrzymać atak do czasu nadejścia sojuszniczej pomocy" – powiedział szef MON Antoni Macierewicz. Przekonywał też, że Gruzja, Ukraina, Smoleńsk czy lot MH-17 malezyjskich linii, pokazują, jakie są skutki przyzwolenia na rosyjski imperializm.

 • Jaceniuk: W cywilizowanym świecie nie ma miejsca na imperializm

  W cywilizowanym świecie nie ma miejsca na imperializm i totalitaryzm; jedność Warszawy i Kijowa to oś naszej wspólnej europejskiej przyszłości - powiedział w czwartek premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni koło Kijowa.

 • Zbiór wypowiedzi i zapisków na temat historii, globalizacji i poszczególnych regionów świata: Afryki, Ameryki Łacińskiej, Europy i Rosji. Wybór i układ rozdziałów został zaakceptowany przez Ryszarda Kapuścińskiego. Najnowsza książka jest uzupełnieniem jego znakomitych dzieł reporterskich i punktem wyjścia do rozważań o współczesnym świecie, bogatym i wielowymiarowym. Przedstawiamy fragment i zapraszamy do udziału w konkursie na Facebooku!

 • 77 lat temu wybuchła II wojna światowa. "Nie można pozwolić na imperializm w Europie"

  Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło rozpoczęły się w czwartek nad ranem na gdańskim Westerplatte obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 • Imperializm neoosmański, koalicja z Kurdami. Co czeka Turcję po wyborach?

  ...znowu walki i Kurdowie zaostrzą kurs polityczny" - twierdzi ekspert. Co natomiast z polityką zagraniczną Turcji? "Może pójść swoją drogą imperializmu neoosmańskiego, w końcu Turcy mają silne aspiracje...

 • Były przywódca Związku Radzieckiego, Michaił Gorbaczow, w wywiadzie dla BBC obwinił USA za obecne stosunki pomiędzy Rosją a Zachodem.

 • Polski imperializm zawsze rzucał cień na stosunki z Litwą - stwierdza na łamach dziennika "Lietuvos Rytas" czołowy litewski historyk, znawca problematyki polsko-litewskiej, prof. Alfredas Bumblauskas, odnosząc się do nie podpisania porozumienia o budowie mostu energetycznego z Litwy do Polski.

 • Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział dziś na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) w Jekaterynburgu, że "skończyła się epoka imperializmu". Odniósł się w ten sposób do Stanów Zjednoczonych.

 • ...i liczyć na rozsądek! Kto nie chce wojny, ten musi wierzyć, że Putin ze swym imperializmem kiedyś załatwi się sam. Do tego czasu trzeba z nim często i regularnie rozmawiać, żeby miał uczucie, że jeszcze...

 • Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad i jego wenezuelski odpowiednik, Hugo Chavez ogłosili po swoim sobotnim spotkaniu w Teheranie, że zamierzają zacieśnić związki obydwu krajów i wspólnie przeciwstawić się światowym "imperialistycznym" mocarstwom - informuje AP.

Dyskusje na temat: imperializm