• Informacje na temat:

  impresjonizm

Artykuły na temat: impresjonizm
 • Impresjonizm kojarzy nam się z rozświetlonymi obrazami Moneta, ujęciem fasady jednej katedry w kilku odsłonach albo z kipiącym barwami targiem kwiatów Podkowińskiego. Ale wielu jest zdumionych, gdy słyszy o impresjonizmie w literaturze.

 • Kazimierz Przerwa-Tetmajer był mistrzem impresjonizmu w liryce. Jego utwór Melodia mgieł nocnych (Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym), jest chyba jednym z najbardziej wyrazistych tego przykładów. Nic dziwnego, poeta spędził dzieciństwo na Podhalu i widoki, które opisywał były dla niego tym, co kształtowało jego wrażliwość.

 • "Turner. Malarz żywiołów" w Krakowie

  Obrazy największego malarza angielskiego romantyzmu, prekursora impresjonizmu i symbolizmu - Josepha Mallorda Williama Turnera będzie można oglądać od soboty 15 listopada w Krakowie!

 • Prezentacja dorobku artystycznego Olgi Boznańskiej, wystawa poświęcona twórczości Maksymiliana Gierymskiego oraz pokaz grafik mistrzów impresjonizmu - to niektóre z wystaw planowanych w 2014 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie (MNK).

 • Dziewięć znanych, dużych płócien Auguste Renoira można oglądać na wystawie pt. "Renoir, impresjonizm i malarstwo wielkoformatowe" w nowojorskim muzeum Frick Collection. Inspiracją dla zorganizowania wystawy było dzieło malarza pt. "Promenada".

 • Sztukatułka: Ogrody odtworzone z obrazów Moneta

  Wejść na płótno Moneta albo udać się na spacer po jego barwnym ogrodzie w Giverny... Marzenie niejednego miłośnika impresjonizmu. Repliki uwiecznionych na obrazach fragmentów prawdziwego roślinnego raju artysty powstały w jednym z ogrodów botanicznych. Jest tam most japoński i uwielbiane przez malarza nenufary i glicynie. "Przesadzone" z arcydzieł światowego malarstwa.

 • Obrazy Williama Turnera po raz pierwszy w Polsce

  ...84 prace największego malarza angielskiego romantyzmu Williama Turnera można od dziś oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. To pierwsza w Polsce prezentacja twórczości tego artysty, uznawanego za prekursora impresjonizmu i symbolizmu.

 • Koniec epopei Pissarro. Po 30 latach bezcenny "Targ z rybami" wróci do muzeum

  Skradzione ponad 30 lat temu dzieło sławnego impresjonisty Camille'a Pissarro wróci do muzeum we francuskich Alpach. To koniec niezwyklej sądowo-dyplomatycznej epopei w USA. Unikatowa grafika p.t. "Targ z rybami" została w 1981 roku pod płaszczem wyniesiona z Muzeum Impresjonizmu w Aix-Les-Bains. Złodziej sprzedał ją galerii w Teksasie za zaledwie kilka dolarów.

 • Paryż: Tłumy na otwarciu wielkiej wystawy dzieł Moneta

  W paryskim Grand Palais otwarto największą od 30 lat we Francji wystawę malarstwa ojca impresjonizmu Claude'a Moneta. W pierwszym dniu ekspozycji przed galerią przy Polach Elizejskich czekały w kolejce tłumy chętnych.

 • "Plaża w Pourville" wraca do Muzeum w Poznaniu

  Obraz "Plaża w Pourville" Claude'a Moneta zostanie dzisiaj wystawiony na widok publiczny w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Na razie to pokaz prasowy. Ostatnie 9 lat dzieło spędziło za szafą w domu olkuskiego budowlańca, który ukradł je... z miłości do impresjonizmu.

Zdjęcia na temat: impresjonizm
Dyskusje na temat: impresjonizm