• Informacje na temat:

  impresjonizm

Artykuły na temat: impresjonizm
 • Impresjonizm kojarzy nam się z rozświetlonymi obrazami Moneta, ujęciem fasady jednej katedry w kilku odsłonach albo z kipiącym barwami targiem kwiatów Podkowińskiego. Ale wielu jest zdumionych, gdy słyszy o impresjonizmie w literaturze.

 • Kazimierz Przerwa-Tetmajer był mistrzem impresjonizmu w liryce. Jego utwór Melodia mgieł nocnych (Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym), jest chyba jednym z najbardziej wyrazistych tego przykładów. Nic dziwnego, poeta spędził dzieciństwo na Podhalu i widoki, które opisywał były dla niego tym, co kształtowało jego wrażliwość.

 • "Turner. Malarz żywiołów" w Krakowie

  Obrazy największego malarza angielskiego romantyzmu, prekursora impresjonizmu i symbolizmu - Josepha Mallorda Williama Turnera będzie można oglądać od soboty 15 listopada w Krakowie!

 • Prezentacja dorobku artystycznego Olgi Boznańskiej, wystawa poświęcona twórczości Maksymiliana Gierymskiego oraz pokaz grafik mistrzów impresjonizmu - to niektóre z wystaw planowanych w 2014 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie (MNK).

 • Dziewięć znanych, dużych płócien Auguste Renoira można oglądać na wystawie pt. "Renoir, impresjonizm i malarstwo wielkoformatowe" w nowojorskim muzeum Frick Collection. Inspiracją dla zorganizowania wystawy było dzieło malarza pt. "Promenada".

 • Sztukatułka: Ogrody odtworzone z obrazów Moneta

  Wejść na płótno Moneta albo udać się na spacer po jego barwnym ogrodzie w Giverny... Marzenie niejednego miłośnika impresjonizmu. Repliki uwiecznionych na obrazach fragmentów prawdziwego roślinnego raju artysty powstały w jednym z ogrodów botanicznych. Jest tam most japoński i uwielbiane przez malarza nenufary i glicynie. "Przesadzone" z arcydzieł światowego malarstwa.

 • Obrazy Williama Turnera po raz pierwszy w Polsce

  ...84 prace największego malarza angielskiego romantyzmu Williama Turnera można od dziś oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. To pierwsza w Polsce prezentacja twórczości tego artysty, uznawanego za prekursora impresjonizmu i symbolizmu.

 • Koniec epopei Pissarro. Po 30 latach bezcenny "Targ z rybami" wróci do muzeum

  Skradzione ponad 30 lat temu dzieło sławnego impresjonisty Camille'a Pissarro wróci do muzeum we francuskich Alpach. To koniec niezwyklej sądowo-dyplomatycznej epopei w USA. Unikatowa grafika p.t. "Targ z rybami" została w 1981 roku pod płaszczem wyniesiona z Muzeum Impresjonizmu w Aix-Les-Bains. Złodziej sprzedał ją galerii w Teksasie za zaledwie kilka dolarów.

 • Paryż: Tłumy na otwarciu wielkiej wystawy dzieł Moneta

  W paryskim Grand Palais otwarto największą od 30 lat we Francji wystawę malarstwa ojca impresjonizmu Claude'a Moneta. W pierwszym dniu ekspozycji przed galerią przy Polach Elizejskich czekały w kolejce tłumy chętnych.

 • "Plaża w Pourville" wraca do Muzeum w Poznaniu

  Obraz "Plaża w Pourville" Claude'a Moneta zostanie dzisiaj wystawiony na widok publiczny w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Na razie to pokaz prasowy. Ostatnie 9 lat dzieło spędziło za szafą w domu olkuskiego budowlańca, który ukradł je... z miłości do impresjonizmu.

Zdjęcia na temat: impresjonizm
Dyskusje na temat: impresjonizm
 • Re: "Rzeczpospolita": Siemiradzki na aukcji wbrew woli rządu

  Ale ładnie namalował światłocień. Plamy słońca i cienia zapowiadają już impresjonizm

 • Re: Politycy wspominają Korę Jackowską

  Na tej samej zasadzie można uważać, że impresjonizm jest sztuką "o niczym". Ale dla ONRowców, pisiarzy, katolstwa piękne są tylko pieśni maryjne i patriotyczne.

 • Re: Policja po 20 latach odzyskała słynny obraz

  Kossak - nadęty, pompatyczny militarysta. Kiedy na zachodzie wchodził impresjonizm, fowizm, kubizm - ten malował tak jakby dalej żył w XVIII wieku

 • Re: ..

  Sam mam podstawowe wyksztalcenie,wcale się tego nie wstydzę .Znam dwa języki obce ,przeczytałem mase książek -ze zrozumieniem , interesuje sie malarstwem (impresjonizm) starożytną kulturą ,Czytam Owidiusza ,Senekę . Intresuje mnie polityka . ZAWSZE POWTARZAM ZE TYTUŁY NAUKOWE NIE ŚWIADCZĄ O INTELIGENCJI CZŁOWIEKA.DZISIAJ JAK WIDZE TYCH PROFESORÓW Z PISU UTWIERDZAM SIE W PRZEKONANIU ZE DOBRZE

 • Re: To Polak pomazał flamastrem obraz słynnego malarza

  Dno. Wmawianie ludziom że sztuką jest to co malarz ma w głowie to nadużycie. Więcej jest tu teorii o wartości niż wartości. Niedługo rzygnięcie na płótno farbą którą malarz wypije będzie nazwane surrealistyczny impresjonizm. Świat skręcił w otręty ludzkiej wyobraźni i przejawy braku zrównoważenia nazywa sztuką.

 • Re: "Chcą wykluczyć chrześcijaństwo z życia publicznego"

  . sztuka nowoczesna: impresjonizm, kubizm, surrealizm, konceptualizm, pop art itp. to efekt selekcji w kulturze pod kątem zgodności religijnej ) i wiele, wiele innych. Wg islamu Allah to Jahwe

 • Wow!

  Impresjonizm, piękne obrazy :)

 • Re: Re: Ciekawy tunel,

  Ja sie uczyłem ,ale to nie ZNACZY że ktoś ma wiedzieć A wiesz co to impresjonizm-fuzjonalny?

 • fotki

  sama robię zdjęcia w plenerze i uwarzam to za jedno z naj naj...gratulację za wszystko-smak, kompozycję-impresjonizm.