• Informacje na temat:

  inka

Artykuły na temat: inka
 • 71 lat temu na karę śmierci skazana została Inka. "Zachowałam się, jak trzeba"

  ...71 lat temu, 3 sierpnia 1946 roku niespełna 18-letnia Danuta Siedzikówna, ps. Inka została skazana na karę śmierci. Wyrok wydał Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. "Inka" była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. Wyrok wykonano 28 sierpnia tego samego roku. W akcie oskarżenia znalazły się zarzuty dotyczące udziału w związku zbrojnym, który chciał obalić władzę ludową oraz zarzut mordowania...

 • "Zachowałam się jak trzeba". 70 lat temu komuniści skazali „Inkę” na śmierć

  ...3 sierpnia 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał na karę śmierci niespełna 18-letnią Danutę Siedzikównę, pseudonim Inka, sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK. Wyrok wykonał 28 sierpnia 1946 r. dowódca plutonu egzekucyjnego z KBW.

 • IPN: Bohaterska sanitariuszka "Inka" została zidentyfikowana

  Instytut Pamięci Narodowej ogłosił, że "Inka" czyli Danuta Siedzikówna, została zidentyfikowana. Bohaterska sanitariuszka została zamordowana w 1946 roku. IPN podał tożsamość łącznie pięciu osób odnalezionych podczas ekshumacji w Warszawie i Gdańsku.

 • "Stała się symbolem młodzieży". 'Inka' wśród zidentyfikowanych

  ..."Mamy świadomość, że 'Inka' stała się symbolem młodzieży. W 1969 roku teść pokazał mi notatkę z prasy gdańskiej: 17-letnia 'dziewczyna-kat' zawisła na szubienicy. Dziś widzieliśmy coś odwrotnego(...) właśnie w niedzielę IPN podał, że zamordowana w 1946 roku 'Inka", została zidentyfikowana.

 • "Jest mi smutno, że muszę umierać". Kim była "Inka"?

  W niedzielę - w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Instytut Pamięci Narodowej ogłosił, że Danuta Siedzikówna o pseudonimie "Inka" została zidentyfikowana. Przeczytajcie, kim była ta bohaterska sanitariuszka.

 • Komosa złożył wniosek o przesłuchanie dwóch nowych świadków, Adama R. i Roberta P. - W tej sprawie były już dwa samobójstwa, boję się o własne życie - w ten sposób Adam R., którego "Inka" początkowo(...) - padła odpowiedź. Adam R. dodał, że "nie wie, czemu 'Inka' go pomawia". Spytany jednak, czy miała w tym jakiś interes albo powód, świadek odparł, że na to pytanie nie odpowie. Z akt sprawy wiadomo, że...

 • Ludzkie szczątki na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. To „Inka”?

  Na szkielety pięciu osób natrafili w trakcie prac na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku badacze Instytutu Pamięci Narodowej. Prace mają na celu odnalezienie grobów ofiar terroru komunistycznego, w tym działaczy AK - Danuty Siedzikówny ps. Inka i Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk.

 • Halina G., ps. Inka, oskarżona o pomoc w zabójstwie byłego ministra sportu Jacka Dębskiego - po długim milczeniu - podczas dzisiejszej rozprawy zaczęła zeznawać. Jej wyjaśnień nie można jednak rejestrować - zdecydował sąd. 

 • Dlaczego Inka przemówiła?

  ...kulisy śmierci byłego ministra sportu i rolę, jaką odegrał w tej sprawie Jeremiasz B. Nie widzę powodu, by stać się kozłem ofiarnym Baraniny tłumaczyła się Halina G. Ale czy ?Inka? mówi prawdę? Może(...) rozprawach w Polsce uparcie milczy, co jest co najmniej zastanawiające. Co takiego stało się w Wiedniu, że Inka zdecydowała się mówić, co mogło stać się w Polsce, że Inka wolała milczeć? Wyjaśnień...

 • Halina G, "Inka", skazana za współudział w zabójstwie byłego ministra sportu Jacka Dębskiego, jest objęta austriackim programem świadka specjalnego - informuje "Dziennik".

Zdjęcia na temat: inka