• Informacje na temat:

  instytucje literackie

Artykuły na temat: instytucje literackie
 • Przyznano Literacką Nagrodę Nobla

  Tegoroczna Literacka Nagroda Nobla powędrowała do Boba Dylana za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni". Bob Dylan to amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta.

 • Oates, Grossman, Handke? Dziś poznamy laureata literackiego Nobla

  Dziś poznamy laureata literackiej nagrody Nobla, która jest przyznawana od 116 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 113 nagrodzonych pisarzy znalazło się 14 kobiet.

 • Motyw autotematyzmu - autor powieści przywołuje tytuł swojego utworu z czasów młodości - "Pamiętnik z okresu dojrzewania", nawiązuje do własnej twórczości.  Inne pozycje literackie, w których odnaleźć można ów motyw to: "List do Pizonów" Horacego (rozprawa jest zbiorem zasad dotyczących tworzenia poezji), "Na swoje księgi" Jana Kochanowskiego, "Ku Muzom" Jana Kochanowskiego (poeta prosi...

 • "Literackie fanaberie"

  Beata Ostrowicka, Arkadiusz Niemirski, Kazimierz Szymeczko, Barbara Gawryluk, Wojciech Karwacki i Joanna Zagner-Kołat - ­autorzy książek dla dzieci i młodzieży przyjadą na Śląsk.

 • Piąta edycja Nagrody Literackiej Gdynia

  Przed nami piąta edycja Nagrody Literackiej Gdynia, przyznawanej w każdym roku w kategoriach: poezja, proza, esej. Do 31 stycznia 2010 r. można zgłaszać kandydatury - książki wydane w 2009 r. i ich autorów.

 • Roman Gatys, autor historii o nadsztygarze ze śląskiej kopalni, zdobył pierwsze miejsce w konkursie literackim "Jednoaktówka po śląsku 2012". Gala odbyła się w piątek w Teatrze Korez w Katowicach

 • .... Kandydatów do literackiego Nobla zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie podobnych akademii w innych państwach, profesorowie literatury i historii literatury z uczelni akademickich, przewodniczący(...) zaangażowanie w politykę sprawiło, że wybór ten postrzegany był jako kontrowersyjny. Także Nobel dla Austriaczki Elfriede Jelinek w 2004 roku podzielił środowiska literackie na świecie - tym razem...

 • .... Pięć lat później - w 1901 roku - uznali jednak, że francuski poeta Rene Sully Proudhomme spełnia podane w testamencie Nobla kryteria i przyznali mu nagrodę. Kandydatów do literackiego Nobla...

 • Literacki spacer po filmowej Łodzi

  ..."Przewodnik po Łodzi filmowej" prezentujący plenery ponad 50 kręconych w Łodzi filmów, tj. "Vabank", "Seksmisja", "Kingsajz", "Ziemia obiecana" czy "Przypadek", ukaże się na przełomie lipca i sierpnia w Łodzi. Książka przybliżyć ma także łódzkie instytucje związane z kinematografią.

 • Andrzej Franaszek, autor książki "Miłosz. Biografia" odebrał w sobotę w Miłosławiu (wielkopolskie) nagrodę Fundacji Kościelskich, w pałacu - siedzibie rodowej założycieli fundacji. Nagrodę wręczono po raz 49.