• Informacje na temat:

  instytucje literackie

Artykuły na temat: instytucje literackie
 • Jest decyzja Akademii Szwedzkiej. W tym roku nie będzie literackiego Nobla

  ...instytucje przyznają nagrody Nobla dla nauki. Zwycięzcy Pokojowej Nagrody Nobla są wybierani przez Norwegów. Bardzo rzadko zdarza się, że literackie nagrody Nobla nie są przyznawane. Taka sytuacja - do tej(...) siedmiu laureatów literackiej Nagrody Nobla przed ich ogłoszeniem. Do przecieku miało dojść m.in. w przypadku Wisławy Szymborskiej - poinformował dziennik "Dagens Nyheter". Jean-Claude Arnault to postać...

 • Przyznano Literacką Nagrodę Nobla

  Tegoroczna Literacka Nagroda Nobla powędrowała do Boba Dylana za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni". Bob Dylan to amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta.

 • Niegodziwość pana Arnaulta zniszczyła literackiego Nobla

  ...literackiego Nobla. W tym Nobla dla Wisławy Szymborskiej. Żona mówiła mu kto wygra, a on przekazywał te informacje bukmacherom. Śledztwo wykazało również, że fotograf otrzymywał hojne dotacje z Akademii(...) "w uśpieniu", poza tym procedura zmian w tej skostniałej instytucji jest bardzo skomplikowana. A to wszystko powoduje, że spada prestiż literackiego Nobla. Zaufanie do nas jest zbyt niskie - mówił w maju...

 • Kolejne odejście z Akademii Szwedzkiej, literacki Nobel zagrożony

  Akademia Szwedzka poinformowała w sobotę, że z jej grona odchodzi pisarka Sara Stridsberg. To już kolejna rezygnacja w związku ze skandalami w tej instytucji, co zwiększa ryzyko, że w tym roku Akademia nie wskaże laureata literackiego Nobla.

 • W tym roku zostaną przyznane dwie literackie Nagrody Nobla

  W tym roku jesienią przyznane zostaną dwie literackie Nagrody Nobla - jedna za 2019 rok oraz druga, zaległa, za 2018 rok - poinformowała odpowiedzialna za wybór laureatów Akademia Szwedzka.

 • Oates, Grossman, Handke? Dziś poznamy laureata literackiego Nobla

  Dziś poznamy laureata literackiej nagrody Nobla, która jest przyznawana od 116 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 113 nagrodzonych pisarzy znalazło się 14 kobiet.

 • Motyw autotematyzmu - autor powieści przywołuje tytuł swojego utworu z czasów młodości - "Pamiętnik z okresu dojrzewania", nawiązuje do własnej twórczości.  Inne pozycje literackie, w których odnaleźć można ów motyw to: "List do Pizonów" Horacego (rozprawa jest zbiorem zasad dotyczących tworzenia poezji), "Na swoje księgi" Jana Kochanowskiego, "Ku Muzom" Jana Kochanowskiego (poeta prosi...

 • "Literackie fanaberie"

  Beata Ostrowicka, Arkadiusz Niemirski, Kazimierz Szymeczko, Barbara Gawryluk, Wojciech Karwacki i Joanna Zagner-Kołat - ­autorzy książek dla dzieci i młodzieży przyjadą na Śląsk.

 • W tym roku nie będzie laureata literackiego Nobla? Akademia decyduje

  ...członkini Akademii Szwedzkiej ujawnił nazwiska siedmiu laureatów literackiej Nagrody Nobla przed ich ogłoszeniem. Do przecieku miało dojść m.in. w przypadku Wisławy Szymborskiej - poinformował dziennik(...) patronatem królewskim, zostało podważone. Inne szwedzkie instytucje przyznają nagrody Nobla dla nauki. Zwycięzcy Pokojowej Nagrody Nobla są wybierani przez Norwegów. Bardzo rzadko zdarza się, że nagrody...

 • Kryzys w ​Akademii Szwedzkiej pogłębia się. Literacki Nobel zagrożony

  ...​Akademia Szwedzka poinformowała, że z jej grona odchodzi pisarka Sara Stridsberg. To już kolejna rezygnacja w związku ze skandalami w tej instytucji, co zwiększa ryzyko, że w tym roku Akademia nie wskaże laureata literackiego Nobla. Z liczącej pierwotnie 18 członków Akademii Szwedzkiej pozostało w niej już tylko 10 osób.