• Informacje na temat:

  insurekcja

Artykuły na temat: insurekcja
 • Krajowa Komisja Wyborcza w DRK: Kościół przygotowuje insurekcję

  Kościół rzymskokatolicki przygotowuje w kraju insurekcję, głosząc, że "jest już zdecydowany zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich", mimo że nie ogłoszono jeszcze wyników - ocenił w piątek przewodniczący krajowej komisji wyborczej w DRK Corneille Nangaa.

 • Rocznica insurekcji kościuszkowskiej. W Krakowie bieg i złożenie kwiatów

  We wtorkowe przedpołudnie, jak co roku, przy płycie upamiętniającej uroczystą przysięgę złożoną przez Tadeusza Kościuszkę przed objęciem przez niego przywództwa insurekcji 24 marca 1794 roku, na Rynku Głównym złożono kwiaty.

 • ...r. insurekcja wybuchła w Wilnie. Dowodził nią Jakub Jasieński. W stolicy kraju kilkakrotnie dokonano publicznej egzekucji Targowiczan. 10 czerwca 1794 r. powstała Rada Najwyższa Narodowa, która...

 • ...ogłoszono drugi rozbiór Polski, Kościuszko przyjechał do Drezna, gdzie zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego. Insurekcja, nazwana kościuszkowską, rozpoczęła się w 1794 roku, lecz mimo...

 • 10-milionowy gość odwiedził Panoramę Racławicką. W nagrodę voucher i bon

  Panoramę Racławicką eksponowaną w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odwiedził w niedzielę 10-milionowy gość. Dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka upamiętniające 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej można oglądać we Wrocławiu od 1985 roku.

 • Jubileusz kopca Piłsudskiego

  I podniośle, i radośnie świętowano wczoraj na Sowińcu 80. rocznicę zakończenia sypania na tym najwyższym w Krakowie wzgórzu kopca Józefa Piłsudskiego nazywanego też polską Mogiłą Mogił, ponieważ w jego zboczach złożono ponad 4,5 tysiąca ziem z pól bitewnych oraz z miejsc kaźni, gdzie Polacy przelewali krew w walce o niepodległość od insurekcji kościuszkowskiej aż po lata 80. ubiegłego wieku. Z tego powodu ma on symboliczne znaczenie równoważne Grobowi Nieznanego Żołnierza.

 • Tegorocznym laureatem literackiej nagrody im. Józefa Mackiewicza został Jarosław Marek Rymkiewicz za książkę "Wieszanie", opowiadającą o wydarzeniach Insurekcji Kościuszkowskiej w Warszawie.

 • Kraków: Zakończyła się renowacja murów obronnych fortu Kopca Kościuszki

  Zakończyła się trwająca prawie dwa lata odnowa zabytkowych murów obronnych fortu Kopca Kościuszki w Krakowie. W wyremontowanych wnętrzach powstało centrum konferencyjno-wystawiennicze, które będzie nosiło imię przywódcy insurekcji.

 • Odsłonięciem w Mieszkowie tablicy pamiątkowej poświęconej rodzicom pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, gen. Stanisława Taczaka, rozpoczęły się we wtorek w południowej Wielkopolsce uroczystości 93. rocznicy wybuchu zwycięskiej insurekcji.

 • Cmentarz Powązkowski - "panteon sławy i chwały Warszawy"

  Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie spoczywają ludzie zasłużeni dla kraju, politycy, wojskowi, uczeni, pisarze, aktorzy, lekarze. Pochowano tam żołnierzy wszystkich powstań i wojen od insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r. po powstanie warszawskie w 1944 r.

Wideo na temat: insurekcja
 • Most w Ostrołęce

  Ostrołęka może pochwalić się mostem, który jest kopią mostu Barqueta z Sevilli. Jego patronem jest Antoni Madaliński, słynny polski dowódca wojskowy. W 1794 roku jako brygadier wyprowadził z Ostrołęki do Krakowa polskie wojsko, co dało początek insurekcji kościuszkowskiej.

Dyskusje na temat: insurekcja