• Informacje na temat:

  iwan iv groźny

Artykuły na temat: iwan iv groźny
 • Wraz ze śmiercią Wasyla III dla księstwa moskiewskiego rozpoczął się trwający kilkanaście lat okres zamętu, krwawych walk o władzę i rozbojów. Następcą tronu został wtedy małoletni Iwan IV, który miał przejść do historii jako Iwan Groźny.

 • ...opinię Iwana Groźnego. Na pierwszej rozprawie pojawił się jednak okazując jak bardzo jest słaby i chory. Jego adwokat przyjął linię obrony, że Demjaniuk to ofiara wojny, a nie kat. Nim jednak zaczął...

 • ...​Dymitriady to wyprawy szlachty polskiej do Rosji w XVI w. mające na celu zdobycie i zwiększenie tam wpływów. Nazwa "dymitriady" pochodzi od imienia Dymitra Samozwańca, domniemanego syna Iwana Groźnego, którego szlachta polska usiłowała wprowadzić na tron moskiewski.

 • USA: Deportacja „Iwana Groźnego” do Niemiec wstrzymana?

  ...r. Oprócz obozu w Sobiborze służył też jako strażnik w obozach koncentracyjnych na Majdanku, w Treblince i Flossenburgu. Dawni więźniowie twierdzą, że był nazywany "Iwanem Groźnym". Podejrzany nie przyznaje(...), gdy był strażnikiem w obozie w Treblince. Jednak Sąd Najwyższy Izraela uchylił ten wyrok, uzasadniając, że nie ma wystarczających dowodów, iż oskarżony był osławionym "Iwanem Groźnym". Demjaniuk wrócił...

 • Śledztwo przeciwko Demjaniukowi umorzone

  Śledztwo prowadzone przeciwko b. członkowi jednej z formacji SS Iwanowi Demjaniukowi, który w czasie II wojny światowej miał dokonywać zabójstw obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, zostało umorzone - poinformował IPN.

 • W domu spokojnej starości w bawarskim Bad Feilnbach zmarł John Demjaniuk. Miał 91 lat. "Iwan Groźny" - jak go nazywano - był strażnikiem w obozie zagłady w Sobiborze. Został skazany za udział w zagładzie Żydów.

 • Od wtorku z Ameryki może zostać deportowany jeden z najstraszniejszych żyjących nazistowskich oprawców Iwan Demianiuk. Czy Polska zażąda jego wydania? - pyta środowa "Gazeta Wyborcza".

 • Na wystawie "Skarby Ossolineum" zorganizowanej w 190. rocznicę utworzenia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu można zobaczyć m.in. rękopisy Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, monety rosyjskie z czasów Iwana Groźnego oraz wiele innych cennych eksponatów Ekspozycja potrwa do 30 czerwca.

 • Wysłannik Unii Europejskiej będzie mógł pojechać do Czeczenii - zdecydowały władze w Moskwie. Jak powiedział w telewizyjnym wywiadzie szef rosyjskiej dyplomacji Igor Iwanow, nie ma przeszkód, aby unijny komisarz praw człowieka, Alvaro Gil-Robles pojawił się na Północnym Kaukazie.

 • ...obecnie w bazie w Mozdoku w Północnej Osetii, gdzie pracownicy prokuratury starają się wydobyć zapisane w nich informacje. Tymczasem minister obrony Siergiej Iwanow i prokurator generalny Władimir...

Dyskusje na temat: iwan iv groźny