• Informacje na temat:

  jan andrzej morsztyn

Artykuły na temat: jan andrzej morsztyn
 • Poezja Jana Andrzeja Morsztyna

  Jan Andrzej Morsztyn urodził się 24 VI 1621 roku pod Krakowem, zmarł 8 I 1693 roku w Paryżu. Był synem zamożnego ziemianina w służbie Lubomirskich.

 • Jan Andrzej Morsztyn miał biografię, która mogłaby się stać kanwą nie filmu, a serialu, tyle w jego życiu było dramatycznych zwrotów akcji oraz przygód miłosnych. Te ostatnie były związane nierozerwalnie z jego twórczością. Ten twórca nie cenił specjalnie własnej poezji, jeżeli chodzi o ewentualny przekaz ideowy, który mogłaby nieść. On traktował ją służebnie.

 • Poezja Jana Andrzeja Morsztyna

  Jan Andrzej Morsztyn urodził się 24 VI 1621 roku pod Krakowem, zmarł 8 I 1693 roku w Paryżu. Był synem zamożnego ziemianina w służbie Lubomirskich.

 • I Habsburga oraz Andrzej Seweryn - jako Jan Andrzej Morsztyn. Rolę wezyra Kara Mustafy zagra włoski aktor Enrico Lo Verso. Film jest wspólną produkcją Włoch, Polski i Turcji. Martinelli reżyseruje go...

 • Sonet Do trupa Jana Andrzeja Morsztyna to najbardziej znane dzieło naszego czołowego przedstawiciela baroku dworskiego. Jest ono idealną ilustracją tego, czym ma być dzieło kunsztowne i oparte na koncepcie. Opublikowano go w 1844 roku.

 • Prezydent zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego

  Prezydent Andrzej Duda w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie. Sygnowany przez prezydenta tekst opublikowano w niedzielę na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

 • Nowa lista lektur dla liceum i technikum

  ..."Górą Edek" Marka Nowakowskiego, "Katedra" Jacka Dukaja, "Madame" Antoniego Libery, "Miejsce" Andrzeja Stasiuka, "Wyspa" Olgi Tokarczuk oraz wybrane utwory Jacka Kaczmarskiego, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej - znalazły się na liście lektur obowiązkowych dla liceum i technikum.

 • 11 listopada prezydent ogłosi wolę odbudowy Pałacu Saskiego

  ...11 listopada prezydent Andrzej Duda ogłosi wolę odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie - poinformował w piątek PAP podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Po odbudowie Pałac Saski ma być "gmachem publicznym służącym obywatelom" - dodał.

 • Projekt listy lektur obowiązkowych dla liceum i technikum

  Utwory Marka Nowakowskiego, Jacka Dukaja, Antoniego Libery, Andrzeja Stasiuka, Olgi Tokarczuk, a także utwory Jacka Kaczmarskiego, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej - znalazły się w projekcie przygotowanej przez MEN listy lektur obowiązkowych dla liceum i technikum.

 • Dukaj, Stasiuk, Tokarczuk i Młynarski na liście lektur dla liceum i technikum

  ..."Górą Edek" Marka Nowakowskiego, "Katedra" Jacka Dukaja, "Madame" Antoniego Libery, "Miejsce" Andrzeja Stasiuka, "Wyspa" Olgi Tokarczuk oraz wybrane utwory Jacka Kaczmarskiego, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej - m.in. te tytuły znalazły się na liście lektur obowiązkowych dla liceum i technikum. Jest ona częścią podstawy programowej do języka polskiego, której projekt resort edukacji...

Dyskusje na temat: jan andrzej morsztyn
 • Re: Lider KOD: Pogłoski o naszej śmierci są mocno przesadzone

  To kiep i kpem należy go nazywać."Kuś umarł, kpy w sieroctwie(...)" Jan Andrzej Morsztyn we fraszce "Nagrobek kusiowi".

 • Re: RMF24: Solidarność unijna w sprawie rosyjskiego embarga w rozsypce

  To przekleństwo ciąży na naszym narodzie od wieków. A deklarujemy się jako naród chrześcijański. Czyli,jesteśmy prawi,umiejący przebaczać , kochać bliżniego , wspólnie działać dla dobra ojczyzny. Jan Andrzej Morsztyn (1613 - 1693),napisał : NON FECIT TALITER ULLI NATIONI Żadnej krainie Bóg nie błogosławił Tak jako Polszcze, bo choć ją postawił Wśród nieprzyjaciół krzyża zbawiennego, W całości

 • Re: Rosjanie świętują Dzień Jedności Narodowej

  Tak, byliśmy na pewno bardziej tolerancyjni niż taka Francja (Noc św. Bartłomieja) czy przede wszystkim Hiszpania i parę kraow protestanckich. Ale tenże kanclerz Zamoyski ma na sumieniu Unię Brzeską ze wszystkimi jej konsekwencjami, w tym powstaniem Chmielnickiego (jako jedną z jego przyczyn, nie jedyną). A co miałby w kwestii naszej tolerancji do powiedzenia niejaki Jan Andrzej Morsztyn, który