• Informacje na temat:

  jan bez ziemi

Artykuły na temat: jan bez ziemi
 • Jan Kochanowski pozostał w pamięci potomnych jednym z najbardziej refleksyjnych poetów i to nie tylko doby renesansu, w którym tworzył swe dzieła. Ponieważ był twórcą sięgającym po różnorodne gatunki, nie w każdym owe myśli filozoficzne tak wyraziście dostrzegamy. Główną wykładnią światopoglądu poety pozostają pieśni. Poeta zebrał je w dwóch tomach: Pieśni księgi dwoje i Pieśni kilka.

 • Jan Niezbędny

  Zżyma się, kiedy piszą o nim, że tak cudownie i wspaniale przeżywa swoją chorobę. Mówi, że jest zwyczajnym chorym jakich tysiące. Ale nie wierzcie mu za grosz. Bo jeśli ks. Jan Kaczkowski jest "zwyczajny", to ja w takim razie jestem chińskim maharadżą.

 • "Polityczne trzęsienie ziemi". Politycy o najnowszym sondażu

  ..."To polityczne trzęsienie ziemi" - w ten sposób rzecznik PO Jan Grabiec ocenił środowy sondaż Kantar Millward Brown dla TVN, z którego wynika, że w ciągu ostatniego miesiąca PiS stracił 12 pkt. proc. poparcia, a Platforma zyskała 6 pkt. procentowych. Do sprawy odnieśli się także posłowie PiS, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL.

 • W Pałacu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się we wtorek prezentacja albumu "Jan Paweł II. Syn tej Ziemi", wydanego przez Wydawnictwo "Biały Kruk".

 • ​Cuda bez dowodów

  ...bogatsza. Cuda bezkrwawe W 1604 r. we włoskim Mogoro do Komunii w wielkanocny poniedziałek przystąpili dwaj mężczyźni, znani z rozwiązłego trybu życia. Wprawdzie zdziwiony proboszcz Komunii im udzielił, ale ci natychmiast ją wypluli, jakby parzyła ich w język i w popłochu wybiegli z kościoła. Hostie zebrano z ziemi i zgodnie z przepisami umyto posadzkę - a im bardziej ją szorowano, tym...

 • 12 lat temu zmarł papież Jan Paweł II

  Dziś mija 12 lat od śmierci Jana Pawła II. Przy grobie polskiego papieża w bazylice Świętego Piotra odprawiona została msza. W 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym.

 • ​Ardanowski: Będzie moratorium na zakup państwowej ziemi

  Na zakup państwowej ziemi zostanie wprowadzone moratorium na okres do 5 lat; oznacza to, że w gestii państwa pozostanie ok. 1,5 mln hektarów - poinformował PAP poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski. Według niego resort rolnictwa przygotuje też nową ustawę o ustroju rolnym.

 • ​Spór o pomnik Jana Pawła II. Decyzja radnych Słupska

  ...pomnik W czwartek słupscy radni wyrazili wolę przyjęcia pomnika Jana Pawła II na teren miasta, jeśli ten przenoszony byłby do Polski. Za przyjęciem rezolucji bez dyskusji zagłosowało 14 radnych(...)+ pomnik papieża Jana Pawła II w Ploermel we Francji i przenieść go do Polski, gdzie znajdzie swój dom na Ziemi Ojczystej" - czytamy w rezolucji. Radni napisali, że nie godzą się na "niszczenie symboli...

 • Jan III Sobieski zamiast Bonapartego w hymnie Polski?

  Przewodniczący Komitetu Budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu Piotr Zapart wystąpił z pomysłem zmiany fragmentu tekstu hymnu Polski. Według niego fraza "Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy" powinna brzmieć: "Dał nam przykład Jan Sobieski jak zwyciężać mamy".

 • Fraszki, pieśni i treny Jana Kochanowskiego

  ...rytm.  Większość fraszek została napisana wierszem stychicznym (ciągłym, bez podziału na strofy). Jan Kochanowski często posługiwał się potocznym językiem, przysłowiami. Czasami podmiotem lirycznym był(...) niebezpieczeństwa. Rozpoczyna się stwierdzeniem: "Wieczna sromota i nienagrodzona szkoda, Polaku! Ziemia spustoszona podolska leży, a pohaniec sprosny, nad Niestrem siedząc, dzieli łup żałosny!" Poeta...

Dyskusje na temat: jan bez ziemi