• Informacje na temat:

  jan iii sobieski

Artykuły na temat: jan iii sobieski
 • Jan III Sobieski zamiast Bonapartego w hymnie Polski?

  Przewodniczący Komitetu Budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu Piotr Zapart wystąpił z pomysłem zmiany fragmentu tekstu hymnu Polski. Według niego fraza "Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy" powinna brzmieć: "Dał nam przykład Jan Sobieski jak zwyciężać mamy".

 • Jan III Sobieski był królem polski w latach 1674-1696. Zasłynął jako pogromca Turków w bitwach pod Chocimiem i Wiedniem.

 • 320. rocznica śmierci Króla Jana III Sobieskiego. Zapraszamy do Krakowa

  ..."Gdyby każdy mieszkaniec Krakowa wpłacił na pomnik Króla Jana III Sobieskiego chociaż złotówkę, mielibyśmy już 700 tysięcy" - mówi w rozmowie z RMF FM Piotr Zapart z Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu. Aby projekt się udał, a odsłonięcie monumentu nastąpiło we wrześniu tego roku, potrzeba w ciągu miesiąca zebrać 400 tysięcy złotych.

 • Władze Wiednia nie chcą pomnika Jana III Sobieskiego. Gotowy monument czeka w Polsce

  Pieniądze na jego budowę zbierano od lat. Miejsce pod monument jest od dawna gotowe. Gotowy jest też pomnik Jana III Sobieskiego i czeka tylko ona transport do Wiednia. Miał zostać odsłonięty w 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Nowe władze stolicy Austrii uznały jednak, że pomnik może mieć wydźwięk… antyturecki.

 • NBP pokazał banknot 500 zł. Jest na nim Jan III Sobieski

  Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy polski banknot obiegowy o nominale 500 zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Banknot zostanie wprowadzony do obiegu w lutym 2017 roku.

 • Jan III Sobieski będzie mieć pomnik w Wiedniu. Potrzebne jest finansowe wsparcie

  Jesteśmy w połowie drogi. Trzeba jeszcze odlać pomnik w brązie, przewieść do Wiednia i zamontować. Mamy nadzieję, że zdążymy przed 333. rocznicą wiktorii wiedeńskiej – mówi w rozmowie z RMF FM Piotr Zapart, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu. Monument stanie na wzgórzu Kahlenberg w stolicy Austrii.

 • Jan III Sobieski znów w Wiedniu. Tamtejsze muzeum prezentuje wystawę o jego życiu

  ...​Jan III Sobieski wrócił do Wiednia. Po raz pierwszy zagraniczne muzeum prezentuje wystawę o życiu i dokonaniach króla, który zapisał się w świadomości Austriaków zwycięstwem nad wojskami tureckimi w XVII wieku. Wystawa w Pałacu Zimowym w Wiedniu jest okazją do poznania Sobieskiego nie tylko jako wodza, ale też jako ojca, męża oraz pasjonata nauki i mecenasa sztuki. Ekspozycję współorganizują...

 • "Moda na wąsy wraca, mógłby się dziś podobać", czyli kobiety o Janie III Sobieskim

  ..."Miał wąsy, mógłby się dziś podobać" - tak o żyjącym w XVII wieku Janie III Sobieskim mówią współczesne kobiety. Polski król sławę zyskał po wygranej bitwie pod Wiedniem. W 1683 roku zjednoczył trzy armie (polską, austriacka i niemiecką) i pokonał Turków, łamiąc tym samym potęgę Osmanów w Europie oraz zatrzymując napór islamu.

 • Kulminacyjne obchody 325. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej w Krakowie zakończył w niedzielę triumfalny przemarsz króla Jana III Sobieskiego z Wawelu na krakowski Rynek Główny.

 • Znakomity reżyser filmowy, a także aktor, twórca "Essential Killing" Jerzy Skolimowski wcieli się w postać króla Jana III Sobieskiego w historycznej produkcji "Bitwa pod Wiedniem". Film, współprodukowany przez Polaków, reżyseruje w Rumunii włoski filmowiec Renzo Martinelli.

Zdjęcia na temat: jan iii sobieski
Wideo na temat: jan iii sobieski
Dyskusje na temat: jan iii sobieski