• Informacje na temat:

  jan kasprowicz

Artykuły na temat: jan kasprowicz
 • Jan Kasprowicz to poeta, którego biografia silnie wpływała na twórczość. Zignorowanie tego, gdzie w danym momencie poeta przebywał i co przeżywał, nie tylko utrudni interpretację jego utworów, ale może nawet wyprowadzić na manowce.

 • ...150. rocznica urodzin Jan Kasprowicza był okazją do uczczenia poety przez recytację jego poezji w niedzielę w Zakopanem. Pod Tatrami poeta spędził ostatnie lata swojego życia.

 • Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza i prowadzone przezeń muzeum poety na zakopiańskiej Harendzie będą świętować 150. rocznicę urodzin poety w niedzielę 12 grudnia w Dworcu Tatrzańskim. Piękne muzeum na Harendzie ma jednak kłopoty finansowe.

 • Dziś przypada 140. rocznica urodzin Jana Kasprowicza. Co roku 12 grudnia I Liceum Ogólnokształcące w Inowrocławiu noszące imię tego poety obchodzi Dzień Patrona.

 • Prof. Roman Loth, historyk literatury - jej badacz i dokumentalista, edytor, znawca twórczości Kasprowicza i Lechonia - obchodzi 80. urodziny. Uroczysta sesja z tej okazji odbędzie się we wtorek, 20 grudnia, w Pałacu Staszica w Warszawie.

 • Zaduszki "Ofensywy Brunetów"

  Śpiewają własne piosenki do wierszy m.in. Bolesława Leśmiana, Jana Kasprowicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i... Sofoklesa. Piszą też własne teksty.

 • Spacer szlakiem Kasprowicza w Zakopanem zakończył uroczystości z okazji symbolicznych 125. urodzin Marii Kasprowiczowej. To było największe wydarzenie ostatnich lat w domu poety na Harendzie - uważa prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Kasprowicza, Piotr Kyc.

 • Harendziańskie Zwyki w Zakopanem

  Zawody rowerowe w jeździe downhill, spotkanie z twórczością Jana Kasprowicza, koncerty zespołów regionalnych - to niektóre atrakcje VII Harendziańskich Zwyków, imprezy, która odbędzie się w weekend na zakopiańskiej Harendzie.

 • ...osobistych Jana Kasprowicza.

 • Polonistyczny sukces

  Niebywały sukces stał się udziałem 10 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. 2 lutego 2008 roku zostali laureatami etapu okręgowego XXXVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Dyskusje na temat: jan kasprowicz
 • Re: 28-letnia lekarka zmarła na dyżurze. Jest śledztwo

  "... od nagłej i niespodziewanej śmierci racz nas zachować. Panie!" /Jan Kasprowicz - "Święty Boże, Święty Mocny"/

 • Re: Prezydent Warszawy o marszu: Czy ktoś nad tym w ogóle panuje?

  rzadko na moich wargach ,niech dziś ma warga to wyzna jawi się krwią przepojony ,najdroższy wyraz Ojczyzyna

 • Re: Awantura w Sejmie. Kaczyński ostro do posłów Platformy Obywatelskiej

  Rzadko na moich wargach Rzadko na moich wargach - Niech dziś to warga ma wyzna - Jawi się krwią przepojony, Najdroższy wyraz: Ojczyzna. Widziałem, jak się na rynkach Gromadzą kupczykowie, Licytujący się wzajem, Kto Ją najgłośniej wypowie. Widziałem, jak między ludźmi Ten się urządza najtaniej, Jak poklask zdobywa i rentę, Kto krzyczy, iż żyje dla Niej. Widziałem, jak do Jej kolan - Wstręt dotąd serce me czuje - Z pokłonem się cisną i radą Najpospolitsi szuje.

 • Re: Awantura w Sejmie. Kaczyński ostro do posłów Platformy Obywatelskiej

  Koniecznie powinieneś był napisać, że autorem tych wiecznie aktualnych słów jest Jan Kasprowicz, bo nie wszyscy wiedzą, a wiedzieć warto. Mnie też się podobają.

 • Re: Awantura w Sejmie. Kaczyński ostro do posłów Platformy Obywatelskiej

  Zasmucony, dlaczego nie zaznaczyłeś, że wiersz jest stary, a jego autorem jest Jan Kasprowicz...... Jeszcze ktoś pomyśli, że to twoja twórczość...... Wiersz stary, ale jakże aktualny......

 • Re: Policja: 25. Finał WOŚP przebiega w całym kraju bardzo spokojnie

  "(...) Widziałem rozliczne tłumy Z pustą, leniwą duszą, Jak dźwiękiem orkiestry świątecznej Resztki sumienia głuszą. Sztandary i proporczyki, Przemowy i procesyje, Oto jest treść Majestatu, Który w niewielu żyje. (...)" Jan Kasprowicz, "Rzadko na moich wargach..."

 • Re: Mastalerek: To będą dwa tygodnie, które wstrząsną polską polityką

  Rzadko na moich wargach - Niech dziś to warga ma wyzna - Jawi się krwią przepojony, Najdroższy wyraz: Ojczyzna. Widziałem, jak się na rynkach Gromadzą kupczykowie, Licytujący się wzajem, Kto Ją najgłośniej wypowie. Widziałem, jak między ludźmi Ten się urządza najtaniej, Jak poklask zdobywa i rentę, Kto krzyczy, iż żyje dla Niej. Widziałem, jak do Jej kolan - Wstręt dotąd serce me czuje - Z pokłonem się cisną i radą Najpospolitsi szuje. Widziałem rozliczne tłumy Z pustą,...

 • Re: Agata Duda: Panie prezesie, ja się pana nie boję

  Widziałem, jak między ludźmi Ten się urządza najtaniej, Jak poklask zdobywa i rentę, Kto krzyczy, iż żyje dla Niej. Widziałem, jak do Jej kolan - Wstręt dotąd serce me czuje - Z pokłonem się cisną i radą Najpospolitsi szuje. Widziałem rozliczne tłumy Z pustą, leniwą duszą, Jak dźwiękiem orkiestry świątecznej Resztki sumienia głuszą. Jan Kasprowicz

 • Re: Piotr Duda: Niedziela dla Boga i rodziny

  Kasprowicz Jan Rzadko na moich wargach Rzadko na moich wargach - Niech dziś to warga ma wyzna - Jawi się krwią przepojony, Najdroższy wyraz: Ojczyzna. Widziałem, jak się na rynkach Gromadzą kupczykowie, Licytujący się wzajem, Kto Ją najgłośniej wypowie. Widziałem, jak między ludźmi Ten się urządza najtaniej, Jak poklask zdobywa i rentę, Kto krzyczy, iż żyje dla Niej. Widziałem, jak do Jej