• Informacje na temat:

  jan kochanowski twórczość

Artykuły na temat: jan kochanowski twórczość
 • Jan Kochanowski - biografia

  Jan Kochanowski urodził się w Sycynie w 1530 roku, zmarł natomiast w roku 1584. Pochodził ze średnio zamożnej szlachty. Nic wówczas nie wskazywało na to, iż poeta stanie się "ojcem literatury polskiej".

 • Fraszki, pieśni i treny Jana Kochanowskiego

  ..." (poezję). Miała też kontynuować jego twórczość. Jej śmierć jednak tym marzeniom położyła kres.     "Tren VII" Utwór wyraża ogromny żal poety po stracie córki. Jan Kochanowski patrzy na ubiory Urszulki(...)" - drobiazg, głupstwo. Poeta właśnie w ten sposób traktował swoje utwory, jako błahostki. Fraszki mają charakter albo humorystyczny, żartobliwy, albo refleksyjny. Jan Kochanowski podejmował w nich...

 • Jan Kochanowski

  Jan Kochanowski urodził się w Sycynie w 1530 roku, zmarł natomiast w roku 1584. Pochodził ze średnio zamożnej szlachty. Nic wówczas nie wskazywało na to, iż poeta stanie się "ojcem literatury polskiej".

 • ...·         Przemowa do bajek , powst. 1814-1815 ·         Jan Kochanowski w Czarnym Lesie. Komedioopera we 2 aktach wierszem , powst. 1815 ·         Zbigniew. Tragedia w 3 aktach, z chórami(...).  Dlatego Julian Ursyn pobierał nauki w Korpusie Kadetów, w szkole wyzwolonej od wpływów katolickich, gdzie uczniowie cieszyli się atmosferą sprzyjającą rozwijaniu pasji i zainteresowań. W przypadku...

 • Fraszki, pieśni i treny Jana Kochanowskiego

  ...w ten sposób traktował swoje utwory, jako błahostki. Fraszki mają charakter albo humorystyczny, żartobliwy, albo refleksyjny. Jan Kochanowski podejmował w nich różnorodne tematy. Żartował z przywar(...) napisana wierszem stychicznym (ciągłym, bez podziału na strofy). Jan Kochanowski często posługiwał się potocznym językiem, przysłowiami. Czasami podmiotem lirycznym był przedmiot użytku codziennego...

 • Sesja naukowa o miłości Jana Pawła II do ojczyzny

  Pod hasłem "Myśląc Ojczyzna..." odbędzie się w piątek sesja popularnonaukowa poświęcona Janowi Pawłowi II, jego poezji i miłości do Polski.

 • Pojęcie poeta doctus w naszych skojarzeniach natychmiast nasuwa Jana z Czarnolasu, ojca mowy polskiej, Kochanowskiego. Ale pochodzi ono przecież już ze starożytności.

 • Poeta, dramaturg i prozaik Tadeusz Różewicz "w uznaniu szczególnych zasług dla kultury ojczystej" został uhonorowany w czwartek tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 • Nowy zbiór tekstów języka mówionego "Z gwary świętokrzyskiej" prezentuje świat dawnej wsi w relacjach mieszkańców, "pogwarki" oraz twórczość ludową. Książka obejmuje treści z pogranicza folklorystyki, dialektologii, filologii, etnologii i kulturoznawstwa.

 • Pamięć Józefa Mortona uczci w piątek Chroberz w Świętokrzyskiem. W 15. rocznicę śmierci pisarza złożone zostaną kwiaty na jego grobie, będzie przypomniane życie i twórczość autora "Mojego drugiego ożenku" i odsłonięta rzeźba bohatera jednego z mortonowskich utworów literackich.

Dyskusje na temat: jan kochanowski twórczość
 • EGZEKUCJA PIERWSZEGO POLSKIEGO "ATEUSZA".HAŃBA!

  w dziedzinie nauki i sztuki. Są w tym zbiorze polscy poeci, tacy jak Klemens Jonicki, Jan Kochanowski, Sebastian Fabian Klonowic, jest dwóch kompozytorów polskich, Wacław z Szamotuł i Marcin ze Lwowa(...) łączy Łyszczyńskiego z takimi polskimi myślicielami XVII w. jak Szymon Starowolski (1588-1656), Maciej Kazimierz Sarbiewski (1595-1640), Jan Heweliusz (1611-1687) i Jan Morawski (1631-1700). Wzięliśmy