• Informacje na temat:

  jan parandowski

Artykuły na temat: jan parandowski
 • Michał Głowiński został tegorocznym laureatem nagrody im. Jana Parandowskiego, przyznawanej przez polski PEN-club za całokształt twórczości. Wręczenie nagrody odbędzie się w poniedziałek w warszawskim Domu Literatury.

 • Prozaik, eseista i tłumacz literatury niemieckiej i rzymskiej, Jacek Bocheński, odebrał w poniedziałek przyznaną przez Polski PEN Club za całokształt twórczości pisarskiej Nagrodę im. Jana Parandowskiego.

 • Jan Józef Szczepański - twórca znany z niesamowitej rzetelności, silnego kręgosłupa moralnego i tego, że nazywa się go kontynuatorem tradycji Josepha Conrada, pozostał znany jako ten, który uważał, że pisarzem nie bywa się wtedy, gdy wiąże się to z pójściem na zbyt daleko idące ustępstwa.

 • Julia Hartwig odebrała w czwartek Nagrodę PEN Clubu im. Jana Parandowskiego przyznawaną za całokształt twórczości.

 • Matura 2016. Język polski, poziom rozszerzony

  Porównanie fragmentów powieści „Bohiń” Tadeusza Konwickiego i opowiadania Brunona Schulza "Sklepy cynamonowe" oraz analiza rozdziału z "Alchemii słowa" Jana Parandowskiego. To pisemne zadania maturalne z egzaminu z języka polskiego w części rozszerzonej.

 • Sławomir Mrożek laureatem Nagrody PEN Clubu

  Sławomir Mrożek odbierze 4 października w Warszawie Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, przyznawaną za całokształt twórczości. Uroczystość połączona będzie z promocją książki "Listy" Stanisława Lema i Sławomira Mrożka.

 • Mrożek otrzymał nagrodę PEN-Clubu

  Wiele dobrego słyszałem o PEN-Clubie, teraz, kiedy dostałem nagrodę PEN, sam czuję się dobry - powiedział Sławomir Mrożek odbierając we wtorek nagrodę im. Jana Parandowskiego przyznaną przez polski PEN-Club za całokształt twórczości .

 • Mrożek laureatem Nagrody PEN Clubu

  Sławomir Mrożek odbierze 4 października w Warszawie Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, przyznawaną za całokształt twórczości. Uroczystość połączona będzie z promocją książki "Listy" Stanisława Lema i Sławomira Mrożka.

 • W Warszawie zmarła w sobotę w wieku 83 lat prof. Anna Świderkówna - wybitny papirolog, znawczyni kultury antycznej, w tym pism Starego i Nowego Testamentu - poinformował w niedzielę prof. Jan Grosfeld z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 • 2006: Ważniejsze wydarzenia kulturalne

  Wręczenie nagród Europejskiej Akademii Filmowej w Warszawie podczas najważniejszej imprezy filmowej jaka miała kiedykolwiek miejsce w Polsce, polskie pokazy obrazów: "Jan Paweł II" i "Karol - papież, który pozostał człowiekiem" - to przykłady wydarzeń kulturalnych, które swą rangą wykraczają poza 2006 rok.

Zdjęcia na temat: jan parandowski
Dyskusje na temat: jan parandowski
 • Re: Konflikt burmistrza i księdza

  Kościół katolicki przyniósł do Polski nie tylko obcy język, absolutnie nie nadający się do wyrażania tego, co w polskiej, słowiańskiej duszy gra; przyniósł nie tylko obcego Boga, obce księgi święte; przyniósł również odrażające barbarzyństwo judejskie. Jan Parandowski bohaterowi swej głośnej powieści Niebo w płomieniach przypisuje refleksję, ale tylko refleksję, do wypowiedzenia której zabrakło

 • Re: 70 rocznica Wielkiej Szpery w łódzkim getcie

  Jan Parandowski dziadek "aktorki"Joanny Szczepkowskiej- tej od końca komunizmu 04.06.1989- napisał po powrocie z wizyty w rewolucyjnej Rosji, "że jedna rzecz tylko uderza w tej galerii wybitnych osobistości bolszewickich- ich pochodzenie żydowskie".

 • Re: Re: A KOGO ???

  Ja calkiem zapomniałem że w zawsze wiernym Lwowie i Małopolsce Wschodniej urodzili się Juliusz Słowacki, Ignacy Paderewski, generał Tadeusz Rozwadowski, Leopold Staff, Marian Hemar, Zbigniew Herbert, Teodor Parnicki i Jan Parandowski. Zapomniałem także że tam pochowano moją krewniaczkę Marię Konopnicką oraz Artura Grottgera i Gabrielę Zapolską. Pamiętam jedynie że pozostała tam sławetna Wanda