• Informacje na temat:

  janczarowie

Artykuły na temat: janczarowie
 • Janczarzy (janczarowie) to oddziały piechoty w armii tureckiej w okresie pomiędzy XV a XIX wiekiem. Nazwa wywodzi się z tureckiego określenia yeni çeri, oznaczającego "nowe wojsko".

 • Polacy zdobyli dziewiczy szczyt w Karakorum

  Dziewiczy szczyt o wysokości 5809 m w dolinie Lachit w Karakorum, na pograniczu Pakistanu i Indii, zdobyli alpiniści z Klubu Wysokogórskiego Warszawa: 33-letni Maciej Bedrejczuk, 38-letni Maciej Janczar, 34-letni Tomasz Klimczak i 39-letni Marcin Wernik.

 • Kolorowo zdobione podłaźniki, kolędnicze stroje tura i gwiazdora oraz prawdziwe sanie z uwiązanymi do zaprzęgu janczarami można oglądać na otwartej w piątek świątecznej wystawie w kieleckim Dworku Laszczyków.

 • Himmler i zbrodnicza machina III Rzeszy do zniemczania dzieci

  ...rodziców zakwalifikowanych jako folksdojcze lub "będących pochodzenia niemieckiego" oraz tzw. "wypadki szczególne" (na zlecenie SS). Jak zaznacza w swojej książce "Janczarowie XX wieku" Roman(...) Narodowi Polskiemu. "Janczarowie XX wieku", Wydawnictwo "Śląsk" "Hitlerowski rabunek dzieci polskich (1939-1945), Wydawnictwo "Śląsk" O działalności Romana Hrabara napiszemy w osobnym materiale...

 • Wyścig z czasem. Roman Hrabar na tropie zrabowanych dzieci

  Źródła: "Hitlerowski rabunek dzieci polskich (1939-1945)", Roman Hrabar, Wydawnictwo "Śląsk", Katowice 1960 "Janczarowie XX wieku", Roman Hrabar, Wydawnictwo "Śląsk", Katowice 1983, "Czas niewoli...

 • Krakowski Festiwal Górski rusza już wkrótce

  W najbliższy piątek rozpocznie się 13. już edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Impreza potrwa do niedzieli. Jak co roku Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie odwiedzą światowej sławy himalaiści i autorzy książek górskich. Publiczność zobaczy także najnowsze produkcje filmowe w ramach dwóch konkursów: międzynarodowego i polskiego. W programie także panele dyskusyjne, szkolenia i wystawy fotografii.

 • ​Bitwa pod Chocimiem została stoczona w dniach 2 września - 9 października 1621 r. pomiędzy wojskami polskimi pod wodzą Jana Karola Chodkiewicza a armią turecką pod dowództwem sułtana Osmana II.

 • Słońce wzeszło o godzinie 7.22, zajdzie o 16.24. Księżyc wzeszedł o 13.29, zajdzie o 5.22. Dzień będzie trwał 9 godzin i 2 minuty. Imieniny obchodzą Paulina i Polikarp.

 • Józef Oleksy spoczął na Wojskowych Powązkach

  Józef Oleksy swoim życiorysem wpisał się w pełną wyzwań historię Polski, był pełnowymiarowym politykiem, który zapisując karty politycznej kariery, rozumiał istotę państwa - takimi słowami byłego premiera żegnali premier Ewa Kopacz i marszałek Radosław Sikorski. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Były premier i marszałek Sejmu spoczął na wojskowych Powązkach.

 • Borowski: Jestem przekonany, że premierem będzie Morawiecki. Jurek: To może się zmienić w 24 godziny

  „To są takie zawołania patriotyczne, które powodują bicie serca, (na zasadzie) że: „może jednak”… Ja obserwuję działalność prezydenta, i niestety, nie jest to działalność łącząca, lecz dzieląca. Do tego dochodzi jego obóz polityczny” - PiS - który dzielenie Polaków doprowadził do perfekcji” – powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM były marszałek Sejmu Marek Borowski, komentując orędzie prezydenta wygłoszone dziś przed Zgromadzeniem Narodowym. „Chciałbym, żebyśmy w sposób bardzo godny...

Dyskusje na temat: janczarowie