• Informacje na temat:

  janosik

Artykuły na temat: janosik
 • Zmarł Jerzy Cnota - aktor znany z "Janosika" i "Soli ziemi czarnej"

  Nie żyje Jerzy Cnota - urodzony w Jastrzębiu Zdroju aktor, odtwórca niezapomnianej roli zbójnika Gąsiora z serialu "Janosik", występujący także w wielu filmach, jak "Perła w koronie", "Miś" czy "Ogniem i mieczem". Miał 74 lata.

 • Zakopane straciło premierę Janosika

  Mieszkańców Podhala i turystów wjeżdżających do Zakopanego wita na Spyrkówce duży billboard reklamujący wchodzący we wrześniu na ekrany kin film "Janosik. Prawdziwa historia". Uroczysta premiera odbędzie się jednak nie pod Giewontem, jak to swego czasu ogłaszał burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, ale w Nowym Sączu.

 • Janosik złupi bogatsze samorządy

  Mimo że duże miasta oraz województwo mazowieckie próbują jeszcze walczyć, to jednak w przyszłym roku zapłacą tzw. janosikowe na starych zasadach - informuje "Parkiet". Klamka właśnie zapadła. Zmian przepisów nie będzie.

 • Światowa premiera Janosika w Nowym Sączu

  Nowy Sącz odlicza dni do premiery Janosika. Oczy całej Polski, Czech, Słowacji i Węgier już w najbliższą środę będą zwrócone na stolicę Sądecczyzny. Wszystko z powodu światowej premiery najnowszego filmu Agnieszki Holland i Kasi Adamik "Janosik. Prawdziwa historia".

 • W warszawskim Teatrze Lalka trwają próby przed premierą spektaklu "Janosik. Naprawdę prawdziwa historia". Reżyser spektaklu Łukasz Kos umieścił akcję spektaklu w wesołym miasteczku - Janosikolandzie.

 • Następcą Janosika został Stanisław Gąsienica-Wawrytko z Poronina. Aby zdobyć zaszczytne miano "Harnasia roku", musiał pokonać w trudnej walce swych rywali między innymi rzucając czterometrowym pniem, tańcząc zbójnickiego czy tnąc precyzyjnie ciupagą.

 • Gmina Kobylanka w woj. zachodniopomorskim w ciągu pięciu lat przeszła niezwykłą metamorfozę. Z jednej z najbiedniejszych gmin w Polsce stała się jedną z bogatszych. Od tego roku będzie płacić tzw. podatek janosikowy i pomagać biedniejszym gminom.

 • Pierwszy film o losach Janosika - obraz z 1921 r. w reż. Jaroslava Jerrego Siakela - będzie można zobaczyć w środę w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Projekcję wzbogaci muzyka grana na żywo przez folkową grupę - Kwartet Jorgi.

 • Słowacki Teatr Narodowy już ponad 600 razy (od 1974 roku) wystawił musical "Na szkle malowane", opowiadający o losach słynnego zbójnika Janosika.

 • Gdynia: "Janosik albo Na szkle malowane"

  ...był problem w polskich teatrach, z Janosikiem - człowiekiem, który umie śpiewać, tańczyć i wygląda dobrze - to jest rzeczywiście rzadka sprawa. Sukces, który odniosło w Bratysławie to przedstawienie - bo ono tam trzydzieści parę lat szło bez przerwy - był związany też z taką postacią. To jest wielka, niebywale trudna rola i tutaj mamy Janosika takiego, że daj Panie Boże! Ja słyszałem przecież...

Zdjęcia na temat: janosik