• Informacje na temat:

  janusz korczak

Artykuły na temat: janusz korczak
 • 75 lat temu Janusz Korczak ze swoimi wychowankami trafił do obozu zagłady w Treblince

  ...75 lat temu (5 lub 6 sierpnia 1942 roku) Janusz Korczak, jego współpracowniczka Stefania Wilczyńska oraz 192 wychowanków Domu Sierot zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. Naoczny świadek tych wydarzeń Nachum Remba pisał: "Na czele pochodu szedł Korczak. Nie! Tego obrazu nigdy nie zapomnę. To nie był marsz do wagonów, to był zorganizowany, niemy protest przeciwko bandytyzmowi...

 • Korczak, Reymont, Dmowski... Prezydent odznaczył pośmiertnie wybitnych Polaków

  Maria Skłodowska-Curie, Janusz Korczak, Władysław Reymont, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski są wśród pośmiertnie odznaczonych Orderem Orła Białego przez Andrzeja Dudę. Prezydent uhonorował 25 wybitnych Polaków "zasłużonych dla chwały, dobra i pożytku RP".

 • Rzecznik praw dziecka Marek Michalak chce, by rok 2012 był Rokiem Janusza Korczaka. Zwrócił się w tej sprawie do minister edukacji Katarzyny Hall oraz Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. W przyszłym roku przypada 70. rocznica śmierci Korczaka.

 • Konkurs "Blogerzy dla Korczaka", który ma na celu propagowanie wiedzy o "Starym Doktorze", zorganizowała blogerka Danuta Awolusi. Rok 2012 jest rokiem Janusza Korczaka.

 • Życie Janusza Korczaka jest tematem 7. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, które rozpoczęły się w czwartek w Gdańsku. W 2012 roku obchodzone są dwie rocznice związane z jego postacią - 70. rocznica śmierci i 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot.

 • W nowej biografii Janusza Korczaka Joanna Olczak-Roniker przedstawia życie Starego Doktora na tle losów polskiej inteligencji lewicowej żydowskiego pochodzenia. Książka "Korczak. Próba biografii" właśnie trafia do księgarń.

 • W 70. rocznicę wywiezienia Janusza Korczaka i jego wychowanków do obozu zagłady, w miejscu, gdzie mieściła się ostatnia siedziba Domu Sierot w Warszawie, odsłonięto uroczyście tablicę pamiątkową.

 • Koncertowa wersja spektaklu muzycznego o Januszu Korczaku - pisarzu i przyjacielu dzieci, zostanie zaprezentowana 1 września w byłym obozie zagłady w Sachsenhausen niedaleko Berlina. Artystów z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zaprosiło tamtejsze Muzeum Pamięci.

 • Sąd Rejonowy w Lublinie rozpoczął we wtorek postępowanie w sprawie ustalenia daty śmierci Janusza Korczaka, czego domaga się Fundacja Nowoczesna Polska. Od decyzji sądu zależy, jak długo jeszcze dzieła Korczaka będą chronione prawem autorskim.

 • Prof. Leociak: Korczak mógł nie dojechać żywy do Treblinki

  Janusz Korczak prawdopodobnie zmarł w transporcie do Treblinki, a nie w jej komorach gazowych. "Zły stan zdrowia Korczaka mógł sprawić, że nie zniósł on trudów podróży" - mówi PAP prof. Jacek Leociak z Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN.

Zdjęcia na temat: janusz korczak
Dyskusje na temat: janusz korczak