• Informacje na temat:

  jasieński

Artykuły na temat: jasieński
 • Ksawery Jasieński: Inteligencja nieraz przeszkadza w czytaniu

  W szkole proszono mnie czasem, bym recytował "Pana Tadeusza" lub coś przeczytał, ale nie miałem pojęcia, że mam jakiś szczególny głos - mówi RMF FM jeden z najsłynniejszych lektorów w historii polskiego radia i telewizji, Ksawery Jasieński. W rozmowie z Grzegorzem Jasińskim i Bogdanem Zalewskim opowiada o tym, co różniło spikera od lektora, przyznaje, że inteligencja może przeszkadzać w czytaniu...

 • Ustawa dekomunizacyjna - literaturoznawcy z UŚ w obronie pisarzy

  Literaturoznawcy z Uniwersytetu Śląskiego stają w obronie pisarzy, których nazwiska mają zniknąć z przestrzeni publicznej. Według IPN w myśl ustawy dekomunizacyj nej tacy twórcy, jak Leon Kruczkowski czy Brunon Jasieński nie powinni być patronami ulic lub szkół. 40 literaturoznawców śląskiej uczelni w specjalnej uchwale wyraziło oburzenie opiniami wydanymi przez IPN.

 • Savoir-vivre: Kwiat w butonierce

  Andrzej Sikorowski i Grzegorz Turnau w piosence "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa" śpiewają, że w starej stolicy chodzi się z księżycem w butonierce. Bruno Jasieński, awangardowy poeta z okresu dwudziestolecia międzywojennego, najchętniej widziałby w tym miejscu… but. A co do butonierki wkłada prawdziwy dżentelmen? O tym w dzisiejszym odcinku, którego koniecznie powinni wysłuchać wszyscy...

 • Geny szkodliwe mogą być... korzystne

  Wariant genu, którego posiadanie jest związane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, może jednocześnie korzystnie wpływać na płodność kobiet. Do takich wniosków doszedł międzynarodowy zespół naukowców pracujących pod kierunkiem prof. Grażyny Jasieńskiej z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ów gen sprawia, że kobiety mają wyższy poziom progesteronu, hormonu sprzyjającemu utrzymaniu...

 • "Brunonalia" po raz ósmy w Klimontowie

  Obchody 108 rocznicy urodzin Brunona Jasieńskiego, czyli "Brunonalia", rozpoczynają się w poniedziałek w Klimontowie (Świętokrzyskie), skąd pochodził poeta. Ósma edycja imprezy potrwa do soboty.

 • "Brunonalia" w Klimontowie

  ..."Brunonalia", czyli obchody urodzin Brunona Jasieńskiego, rozpoczęły się w poniedziałek w rodzinnym miasteczku pisarza w podsandomierskim Klimontowie (Świętokrzyskie). Impreza, na którą złożą się różne propozycje kulturalne, potrwa do soboty.

 • Premiera "Balu manekinów" w Teatrze Wybrzeże

  Reżyserem najnowszej sztuki na gdańskiej scenie - "Balu manekinów" Bruno Jasieńskiego, jest Ryszard Major, twórca wielkich sukcesów Teatru Wybrzeże w Gdańsku w latach 70. i 80. Premiera odbędzie się w piątek.

 • "Bal manekinów" - powrót i pożegnanie

  ..."Bal manekinów" Brunona Jasieńskiego to powrót na scenę Teatru Wybrzeże Ryszarda Majora, odnoszącego tu sukcesy w latach 70. i 80. XX wieku, ale także pożegnanie Andrzeja Głowińskiego, twórcy muzyki do tego spektaklu.

 • Rada Warszawy w przyjętym w czwartek stanowisku postuluje, by komunikaty w pociągach i na stacjach II linii metra wypowiadał głos kobiecy. Komunikaty na trasie I linii metra od 1998 r. zapowiada głos lektora Ksawerego Jasieńskiego.

 • Ewolucja dała kobietom płodność, nie zdrowie

  "Żyjemy w czasach współczesnych, ale nasza fizjologia dopasowana jest wciąż do środowiska i warunków życia sprzed tysięcy lat" - pisze w wydanej właśnie książce "The Fragile Wisdom" dr hab. Grażyna Jasieńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opowiada w niej o skomplikowanej naturze kobiecej fizjologii, która musi pogodzić konkurencyjne często wyzwania jakimi są macierzyństwo i troska o zdrowie. Jasieńska nie pisze, jak żyć, pokazuje, że nasze indywidualne życiowe wybory muszą być owocem pewnego...

Dyskusje na temat: jasieński