• Informacje na temat:

  jasieński bruno

Artykuły na temat: jasieński bruno
 • Savoir-vivre: Kwiat w butonierce

  Andrzej Sikorowski i Grzegorz Turnau w piosence "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa" śpiewają, że w starej stolicy chodzi się z księżycem w butonierce. Bruno Jasieński, awangardowy poeta z okresu dwudziestolecia międzywojennego, najchętniej widziałby w tym miejscu… but. A co do butonierki wkłada prawdziwy dżentelmen? O tym w dzisiejszym odcinku, którego koniecznie powinni wysłuchać wszyscy...

 • "Brunonalia" w Klimontowie

  ..."Brunonalia", czyli obchody urodzin Brunona Jasieńskiego, rozpoczęły się w poniedziałek w rodzinnym miasteczku pisarza w podsandomierskim Klimontowie (Świętokrzyskie). Impreza, na którą złożą się różne propozycje kulturalne, potrwa do soboty.

 • "Brunonalia" po raz ósmy w Klimontowie

  Obchody 108 rocznicy urodzin Brunona Jasieńskiego, czyli "Brunonalia", rozpoczynają się w poniedziałek w Klimontowie (Świętokrzyskie), skąd pochodził poeta. Ósma edycja imprezy potrwa do soboty.

 • Premiera "Balu manekinów" w Teatrze Wybrzeże

  Reżyserem najnowszej sztuki na gdańskiej scenie - "Balu manekinów" Bruno Jasieńskiego, jest Ryszard Major, twórca wielkich sukcesów Teatru Wybrzeże w Gdańsku w latach 70. i 80. Premiera odbędzie się w piątek.

 • Ustawa dekomunizacyjna - literaturoznawcy z UŚ w obronie pisarzy

  Literaturoznawcy z Uniwersytetu Śląskiego stają w obronie pisarzy, których nazwiska mają zniknąć z przestrzeni publicznej. Według IPN w myśl ustawy dekomunizacyj nej tacy twórcy, jak Leon Kruczkowski czy Brunon Jasieński nie powinni być patronami ulic lub szkół. 40 literaturoznawców śląskiej uczelni w specjalnej uchwale wyraziło oburzenie opiniami wydanymi przez IPN.

 • "Bal manekinów" - powrót i pożegnanie

  ..."Bal manekinów" Brunona Jasieńskiego to powrót na scenę Teatru Wybrzeże Ryszarda Majora, odnoszącego tu sukcesy w latach 70. i 80. XX wieku, ale także pożegnanie Andrzeja Głowińskiego, twórcy muzyki do tego spektaklu.

 • Przed premierą "Balu manekinów" w Gdańsku

  Jak wielka siła drzemie w manekinach? Ile słabości można odnaleźć w człowieku? W najbliższy piątek, 19 lutego, na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera "Balu manekinów" Brunona Jasieńskiego.

 • Wygasają prawa autorskie do twórczości ponad 500 pisarzy

  ...1 stycznia wygasają prawa autorskie do twórczości autorów, którzy zmarli 70 lat temu. Można więc będzie swobodnie wykorzystywać utwory ponad 500 pisarzy w tym Osipa Mandelsztama czy Brunona Jasieńskiego - podaje Koalicja Otwartej Edukacji.

 • Była Idą u Pawlikowskiego. Teraz pokaże swój film na prestiżowym festiwalu Sundance

  ..."Nieznośny upał. Młody chłopak wyświadcza koledze nietypową przysługę — podając się za niego, odwiedza jego cierpiącą na demencję babcię. Kobieta zabiera go na spacer do miejsca, które ewokuje dawne wspomnienia i skrywa największą tajemnicę jej życia" - taki zarys fabuły "Skwaru" przedstawia producent filmu - Solopan. Główne role grają Anna Milewska, Bruno Jasieński i Antoni Mitraszewski. Autorką...

 • Zagrała główną rolę w oscarowej "Idzie". Teraz pokaże swój debiut reżyserski na Tofifest

  ...stronie festiwalu Tofifest. W obsadzie filmu są Anna Milewska, Antoni Mitraszewski i Bruno Jasieński. Za zdjęcia odpowiada Zuzanna Kernbach. Z dokumentów opublikowanych na stronach Polskiego Instytutu...

Dyskusje na temat: jasieński bruno