• Informacje na temat:

  jasnorzewska-pawlikowska

Artykuły na temat: jasnorzewska-pawlikowska
 • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, z domu Kossakówna, wyrosła w miejscu, które pulsowało sztuką, zatem droga artystyczna była nieuchronna. Tylko, że nikt nie mógł przewidzieć, że mimo talentu malarskiego, obierze swą własną drogę do realizacji twórczej.

 • Czterowersowa "Miłość" zawiera w sobie cały dramat, wraz z jego intensywnością i dramatycznym zakończeniem. Poetka bowiem cały tom "Pocałunki" pisała już w czasie, gdy czuła, że miłość z jej życia właśnie odchodzi, a jej twórczość była bardzo ściśle związana z osobistymi przeżyciami, zwłaszcza miłością i naturą.

 • Na maturze Mickiewicz, Pawlikowska-Jasnorzewska i Nałkowska

  Analiza porównawcza wierszy Mickiewicza i Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej oraz charakterystyka Justyny, bohaterki "Granicy" Nałkowskiej - takie tematy do wyboru mieli tegoroczni maturzyści na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

 • Mickiewicz, Pawlikowska-Jasnorzewska i Nałkowska na maturze z języka polskiego

  Mamy już arkusze maturalne. Wkrótce opublikujemy rozwiązania.

 • Mickiewicz, Pawlikowska-Jasnorzewska i Nałkowska na maturze - sprawdź arkusze

  Świat marzeń i rzeczywistość w wierszach Mickiewicza i Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej oraz Justyna i jej związek z Zenonem w oczach bohaterów powieści Nałkowskiej "Granica". To tematy do wyboru na egzaminie maturalnym z polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści pisali o nich na Gorącą Linię RMF FM. Zobacz arkusze maturalne.

 • Koncertem muzyki do wierszy Wisławy Szymborskiej i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej rozpoczęła się we wtorek we Wrocławiu 4. edycja Leo Festiwalu. Podczas imprezy odbędą się cztery koncerty łączce muzykę poważną, poezję oraz taniec.

 • Nowy spektakl. Nowa książka. Magdalena Zawadzka w RMF FM

  "Lilka - cud miłości" - to będzie poetycki i śpiewany portret niezwykłej kobiety, rozpisany na cztery doskonałe aktorki. Powstaje przedstawienie oparte na wierszach, dzienniku, wspomnieniach, notatkach i listach poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, przez przyjaciół i rodzinę pieszczotliwie nazywanej Lilką. Jedną z ról gra w nim Magdalena Zawadzka. "Ja jestem Lilką chyba w najstraszliwszym czasie jej życia. Ciężko chorą na raka, więc w tamtych czasach praktycznie skazaną na śmierć" -...

 • Oko w oko z Rafałem Podrazą

  W Filli nr 16 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy odbędzie się 5 lutego spotkanie autorskie z Rafałem Podrazą - dziennikarzem, stryjecznym wnukiem Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, córek Wojciecha Kossaka.

 • Czerwiec z poezją w Łazienkach

  ...- Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - "Pocałunki". Czytają: Aleksandra Justa i Maja Hirsch. • 10 czerwca - Konstanty Ildefons Gałczyński - "Serwus Madonna". Czytają: Anna Nehrebecka i Miłogost Reczek...

 • ..."), Wacław Potocki ("Do łysego"), Adam Mickiewicz ("Kochać ludzkość", "Nocny ptak", "Rusztowanie"), Maria Pawlikowska-Jasnorzewska ("Liście", "Fijołek i róża").

Dyskusje na temat: jasnorzewska-pawlikowska