• Informacje na temat:

  jasnorzewska-pawlikowska

Artykuły na temat: jasnorzewska-pawlikowska
 • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, z domu Kossakówna, wyrosła w miejscu, które pulsowało sztuką, zatem droga artystyczna była nieuchronna. Tylko, że nikt nie mógł przewidzieć, że mimo talentu malarskiego, obierze swą własną drogę do realizacji twórczej.

 • Czterowersowa "Miłość" zawiera w sobie cały dramat, wraz z jego intensywnością i dramatycznym zakończeniem. Poetka bowiem cały tom "Pocałunki" pisała już w czasie, gdy czuła, że miłość z jej życia właśnie odchodzi, a jej twórczość była bardzo ściśle związana z osobistymi przeżyciami, zwłaszcza miłością i naturą.

 • Na maturze Mickiewicz, Pawlikowska-Jasnorzewska i Nałkowska

  Analiza porównawcza wierszy Mickiewicza i Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej oraz charakterystyka Justyny, bohaterki "Granicy" Nałkowskiej - takie tematy do wyboru mieli tegoroczni maturzyści na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

 • Mickiewicz, Pawlikowska-Jasnorzewska i Nałkowska na maturze z języka polskiego

  Mamy już arkusze maturalne. Wkrótce opublikujemy rozwiązania.

 • Mickiewicz, Pawlikowska-Jasnorzewska i Nałkowska na maturze - sprawdź arkusze

  Świat marzeń i rzeczywistość w wierszach Mickiewicza i Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej oraz Justyna i jej związek z Zenonem w oczach bohaterów powieści Nałkowskiej "Granica". To tematy do wyboru na egzaminie maturalnym z polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści pisali o nich na Gorącą Linię RMF FM. Zobacz arkusze maturalne.

 • Koncertem muzyki do wierszy Wisławy Szymborskiej i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej rozpoczęła się we wtorek we Wrocławiu 4. edycja Leo Festiwalu. Podczas imprezy odbędą się cztery koncerty łączce muzykę poważną, poezję oraz taniec.

 • Nowy spektakl. Nowa książka. Magdalena Zawadzka w RMF FM

  "Lilka - cud miłości" - to będzie poetycki i śpiewany portret niezwykłej kobiety, rozpisany na cztery doskonałe aktorki. Powstaje przedstawienie oparte na wierszach, dzienniku, wspomnieniach, notatkach i listach poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, przez przyjaciół i rodzinę pieszczotliwie nazywanej Lilką. Jedną z ról gra w nim Magdalena Zawadzka. "Ja jestem Lilką chyba w najstraszliwszym czasie jej życia. Ciężko chorą na raka, więc w tamtych czasach praktycznie skazaną na śmierć" -...

 • Oko w oko z Rafałem Podrazą

  W Filli nr 16 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy odbędzie się 5 lutego spotkanie autorskie z Rafałem Podrazą - dziennikarzem, stryjecznym wnukiem Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, córek Wojciecha Kossaka.

 • Czerwiec z poezją w Łazienkach

  ...- Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - "Pocałunki". Czytają: Aleksandra Justa i Maja Hirsch. • 10 czerwca - Konstanty Ildefons Gałczyński - "Serwus Madonna". Czytają: Anna Nehrebecka i Miłogost Reczek...

 • ..."), Wacław Potocki ("Do łysego"), Adam Mickiewicz ("Kochać ludzkość", "Nocny ptak", "Rusztowanie"), Maria Pawlikowska-Jasnorzewska ("Liście", "Fijołek i róża").

Dyskusje na temat: jasnorzewska-pawlikowska
 • Re: Matura 2017: Język polski, poziom podstawowy

  jak na rozszerzeniu napisalam, ze Maria Pawlikowska-Jasnorzewska byla wspolczesna poetka, to od razu dyskwalifikacja pracy?

 • Re: Matura 2017: Język polski, poziom podstawowy

  Pamiętaj, że w Komisji siedzą grzyby, które pamiętają jak Pawlikowska-Jasnorzewska nazywała się jeszcze Kossak. Dla nich jej twórczość to jakby wczoraj.

 • Re: Wszyscy święci mają dziś swoje święto

  zdaje się,że Maria Pawlikowska-Jasnorzewska napisała o tobie wiersz.koniecznie przeczytaj.świeta prawda

 • Re: "Die Welt": Niemcy nie powinni pouczać Polaków

  Co ty bredzisz, jakich abażurów? To taka egzaltowana wariatka została wpuszczona do prosektorium prof. Spanner'a i jej zaczęła pracować gruszka. Nazywała sie ta latawica Pawlikowska i Jasnorzewska, która gdyby dzisiaj weszlą do sali autopsji to tez by mdlała.

 • Re: Nie żyje Joanna Chmielewska

  PISARKA???!!!! Dąbrowska, Orzeszkowa, Konopnicka, Nałkowska, Jasnorzewska-Pawlikowska SIĘ W GROBACH PRZEWRACAJĄ. TO BYŁY PISARKI!!! Ta była grafomanką wypisującą głupoty.

 • Re: Izrael: Zatrzymano 40 lekarzy i farmaceutów z fałszywymi dyplomami

  Co ciekawe, było przed wojną wiele Ydów... eugeników. Wg Wikipedii nie to że zwolennikami eugeniki, ale "aktywnymi eugenikami" były Pawlikowska Jasnorzewska, Irena Krzywicka, Jan Lechoń i Antoni Słonimski, cytowny przez oko kropka press fundowany przez Fundację Batorego oraz Open Society. Szkoda że nie działają na rzecz np. organizacji: "Pospolity Otwarty Izrael", co wy na to? Od kiedy się o tym

 • Re: Razem przez 69 lat. Odeszli w przeciągu kilku godzin

  zazdroszcze, a ja wlasnie owdowialam, bylismy zbyt krotko, nie zdazylam sie nim nacieszyc, a byl taki dobry, cieply i mily. I tak mi smutno i zal i nie ma slow. I nie zostalo nic tylko wspomnienia na fotografiach. Pawlikowska Jasnorzewska tak pisala "Gdy sie mialo wszystko, czyjesc cialo i ziemie cala, a zostanie tylko fotografia, to to jest bardzo malo". Bardzo malo.

 • Re: Mickiewicz, Pawlikowska-Jasnorzewska i Nałkowska na maturze z języka polskiego

  Wybrałem wiersze Mickiewicza i Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Były dość łatwe, czytanie ze zrozumieniem za wyjątkiem kilku pytań nie sprawiło mi trudności. Myślę, że zdam. Gorzej matematykę..

 • Re: Mickiewicz, Pawlikowska-Jasnorzewska i Nałkowska na maturze z języka polskiego

  Mam 50+ zdałam maturę wiele lat temu z dobrymi wynikami i... 90% wiedzy w trudzie przyswojonej w LO nigdy do niczego mi się nie przydało. Nie przydała mi się znajomość wierszy Mickiewicza czy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, czy znajomość "granicy" Nałkowskiej. Opuściłam szkołę, jak się później okazało, z głową pełną informacji, z dobrym świadectwem, kompletnie jednak nie przygotowana do realnego życia. Popełniłam w efekcie tego wiele błędów i życie wyegzekwowało ode mnie zapłatę za nie bez...

 • Re: Mickiewicz, Pawlikowska-Jasnorzewska i Nałkowska na maturze z języka polskiego

  jeszcze raz, bo nie do konca rozumiem. Jesli napisalem ze Adas teski za Polska to blad czy nie? Poza tym czy stwierdzenie ze ten wiersz lekko nawiazuje do Inwokacji z Pana Tadka i ze w stylu pisarkim tego wierzsa sa widoczne cechy mickiewiczowskie bylo na miejscu? W otatniej zwrotce adam opisuje pewna postac - stwierdzilem ze to personifikacja wolnosci - moglem miec racje czy nie bardzo? Poza tym napisalem ze oba wiersze rozni jedynie epoka w ktorej powstaly i styl pisarski. Natomiast ich...