• Informacje na temat:

  jednostka miary

Artykuły na temat: jednostka miary
 • Kilogram, amper i mol. Naukowcy przyjęli nowe definicje miar

  ...wiedzy naukowej.  Zgodnie z tymi zasadami definiowano do tej pory sekundę i metr. Jednostka czasu była określona wcześniej w odniesieniu do roku, potem doby, w 1967 roku zmieniono te definicję do(...) jednostek, ampera, kelvina i mola. Po latach analiz, sprawdzania, czy rzeczywiście definicje te umożliwiają pomiary z odpowiednią dokładnością, dziś zostały one oficjalnie zaakceptowane. Kilogram...

 • ​MSWiA: Nie będzie zamykania jednostek policji

  - Za rządów PiS nie będzie likwidacji posterunków czy komisariatów policji - zapowiedział w środę w Sejmie wiceminister SWiA Jarosław Zieliński. Zaznaczył, że w miarę potrzeb będą one odtwarzane, a policja - m.in. przy zwiększeniu roli dzielnicowych - ma być bliżej obywateli.

 • Prezydent Duda: Polska potrzebuje konstytucji na miarę XXI wieku

  Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI wieku - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polacy powinni mieć poczucie, że mogą w pełni suwerennie kształtować swoją przyszłość.

 • Prezydent: Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę XXI wieku

  ​Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI wieku - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polacy powinni mieć poczucie, że mogą w pełni suwerennie kształtować swoją przyszłość. W przemówieniu otwierającym kongres "Wspólnie o konstytucji na Narodowym", który podsumowuje dotychczasowe, organizowane przez Kancelarię Prezydenta spotkania regionalne dot. referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji, Duda ogłosił...

 • Jednostki trofiejne, sowieci i zuchwały wandalizm

  „Trofiejnyje otriady” oczyszczały z dóbr zajmowane tereny. Sowietów cechowała niezwykła zuchwałość - jak choćby wtedy, gdy cenne płótna wykorzystano w radzieckim szpitalu wojskowym jako fartuchy i wycierano w nie zakrwawione dłonie. O grabieży dóbr kultury przez władze sowieckie opowiadał podczas konferencji „Zagrabione - odzyskane” dr Paweł Libera z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

 • Znaki i miary. Urządzanie lasu

  ...możliwe najlepiej świadczy ekspozycja "Znaki i miary. Urządzanie lasu" w Muzeum Zamojskim. Na wystawie pokazana została historia 200 lat urządzania lasu. W 1809 roku wydana została samodzielnie publikacja(...) z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Obecnie podstawową jednostką miary długości jest 1 metr, dawniej wiorsty, sążnie, pręty... W dawnej Polsce powszechnie znana i używana była mila polska, różna w różnych czasach...

 • ...wsłuchała się w troski przedsiębiorstw i konsumentów, i nie zamierza narzucać reżimu "jednej miary dla wszystkich" tam, gdzie nie trzeba - dodała. Według pani mister decyzja PE pozwoli uniknąć...

 • ​500 plus: Gorący koniec miesiąca w urzędach. Placówki mogą działać dłużej

  Aby nie było przerwy w wypłacie świadczenia 500 plus, wniosek trzeba złożyć do końca sierpnia. W związku z tym szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zaapelowała, aby w ostatnich dniach sierpnia wzmocnić kadrowo i w miarę możliwości wydłużyć czas pracy urzędów przyjmujących wnioski.

 • Wnioski o 500 plus. Rafalska apeluje do urzędów

  Aby nie było przerwy w wypłacie świadczenia 500 plus, wniosek trzeba złożyć do końca sierpnia. Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zaapelowała, aby w ostatnich dniach sierpnia wzmocnić kadrowo i w miarę możliwości wydłużyć czas pracy urzędów przyjmujących dokumenty.

 • Nazwy własne tym odróżniają się od pospolitych, że dotyczą jednostki. I jako te, które posiadają cechę indywidualizującą, zapisujemy je wielką literą. Nazwy pospolite zaś oznaczają grupy jednostek, mała litera w ich przypadku jest jak najbardziej na miejscu.

Dyskusje na temat: jednostka miary