• Informacje na temat:

  jesień ludów

Artykuły na temat: jesień ludów
 • ..., spełniając muzyczne życzenia, a w niedzielę grając Muzykę bez końca. Weekendowe wieczory i noce to czas na opowieści o filmie i muzyce - zaprasza Alicja Stolarczyk. Jesień z RMF FM zapowiada się więc bardzo...

 • Dobbs: Rocznica „jesieni ludów” jako jedno wydarzenie w całej Europie

  Zdaniem Michaela Dobbsa, byłego korespondenta "The Washington Post" rocznica "jesieni ludów" ‘89 roku powinna być obchodzona jako jedno wydarzenie w całej Europie.

 • 1989: świat na przełomie

  Wielu twierdzi, że nie w roku 2000, nie w 2001, a już w 1989, a dokładnie podczas "jesieni ludów", zakończył się XX wiek. Wiek dwóch wojen światowych, jednej pełzającej i wcale nie tak zimnej, a równie światowej, i dwóch totalitarnych systemów. Ten wiek był o wiele bardziej intensywny od pozostałych, to i wcześniej się wypalił. Właśnie w 1989 roku.

 • Burzliwe antyamerykańskie protesty w krajach muzułmańskich potwierdzają, że arabska wiosna jest daleka od jesieni ludów w Europie Wschodniej w 1989 r. - ocenił Zbigniew Brzeziński w niedzielę w CNN. Przestrzegł też USA przed pochopną reakcją na te wydarzenia.

 • ..."Rzymski weekend" odbędzie się w najbliższą sobotę i niedzielę w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła (woj. podkarpackie). Życie Rzymian i ludów barbarzyńskich przedstawią liczące ponad 50 osób grupy rekonstrukcyjne.

 • ...– zaprasza Alicja Stolarczyk. Jesień z RMF FM zapowiada się bardzo kolorowo!

 • Pamiętaj, że umrzesz!

  Jesień od zawsze kojarzyła się ze śmiercią. Przyroda zamiera, wpada w zimowy letarg. Początek listopada w wielu kulturach - już przedchrześcijańskich - obchodzony był jako dzień, w którym oddaje się cześć zmarłym.

 • 89. rocznica odzyskania niepodległości

  ...charakter mistyczny. Wybuch powszechnej wojny, z której wyłoniła się Polska to spełnienie wezwania Adama Mickiewicza - o wojnę ludów prosimy Cię, Panie. Wcześniej o starciu między zaborcami marzył Adam...

 • ..."Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" - formuła listu biskupów polskich i niemieckich sprzed 44 lat, powtórzona niedawno przez hierarchów obu krajów, nie zestarzała się. Wypada tu dodać małe słowo: niestety. Bo przecież od wybuchu II wojny światowej minęło 70 lat, z górą 60 od jej zakończenia, a od jesieni ludów roku 1989 kończącej epokę powojenną lat 20.

 • Batalia emerytalna najwyraźniej podkopała zapał reformatorski rządu. Sondażowe spadki, związkowe blokady i opozycyjne pławienie się w roli obrońców ludu sprawiły, że z PO coraz częściej słychać głosy o tym, że teraz czas na spokojne rządzenie i "ciepłą wodę w kranie". A i premier - sądząc po jego wystąpieniu na Radzie Krajowej Platformy - zdaje się o niczym innym nie marzyć.

Dyskusje na temat: jesień ludów