• Informacje na temat:

  jidysz

Artykuły na temat: jidysz
 • Jidysz w Tykocinie

  Przedwojenne filmy żydowskie, opowiadające m.in. o życiu chasydów na kresach wschodnich, obejrzą widzowie Festiwalu Sztuki Filmowej Jidysz, który w niedzielę rozpoczął się w muzeum w Wielkiej Synagodze w Tykocinie (podlaskie).

 • Festiwal Sztuki Filmowej Jidysz' 2008

  Projekcje odbywają się w ramach Festiwalu Sztuki Filmowej Jidysz, którego organizatorem jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów "Wspólne Korzenie", działająca przy Gminie Wyznaniowej(...) Filmowej Jidysz'2008: - "Mateczka" (Polska, 1938) - tytuł oryg. "Mamele", reż. Konrad Tom, Josef Green, zdj. Seweryn Steinwurzel. - "Tevje" (USA, 1939), reż. Marice Schwartz. - "Tryptyk" (Polska...

 • Piwnica Pod Cieniami (Rynek 5 w Krośnie) zaprasza na recital pieśni jidysz: "Była sobie raz opowieść" w wykonaniu zespołu Nesijes. Koncert odbędzie się 4 listopada 2010 o godz. 19. Bilety w cenie 10 zł.

 • Projekcja zdjęć z pierwszego trójwymiarowego filmu przedstawiającego Warszawę z 1935 roku oraz multimedialna opowieść dr Jacka Leociaka o dawnym Muranowie - to niektóre z propozycji dnia otwartego, który odbędzie się w sobotę w stołecznym Centrum Kultury Jidysz.

 • Kultura jidysz w filmach i dokumentach

  Filmy dokumentujące dawne i współczesne życie Żydów w Polsce i na całym świecie można zobaczyć podczas II Festiwalu Sztuki Filmowej Jidysz.

 • Czytanie "Campo di Fiori" w jidysz na zakończenie Roku Miłosza

  Z okazji kończącego się Roku Czesława Miłosza w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbyło się we wtorek czytanie wybranych tekstów noblisty, m.in. przetłumaczonego w tym roku po raz pierwszy na jidysz wiersza "Campo di Fiori".

 • Wystawa w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu

  Prace kilkunastu współczesnych twórców izraelskich: grafik, obrazów olejnych, instalacji i fotografii, można od czwartku oglądać w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. Ich tematyka koncentruje się wokół języka jidysz. Każda z prac zawiera słowo w jidysz, będące swoistym komentarzem do niej.

 • W przeszłości było zupełnie inne podejście do związków języka z narodem

  ..., niderlandzkiego, fryzyjskiego, polskiego, jidysz, angielskiego, a nawet szkockiego.

 • Kino w żydowskim wydaniu

  Doskonały zbiór filmów niemych, fabularnych i dokumentalnych oraz musicale, komedie i dramaty o tematyce żydowskiej zobaczymy podczas Festiwalu Sztuki Filmowej Jidysz.

 • "Warszawa, Warsze". Miasto, którego już nie ma

  Rozbrzmiewający językiem jidysz świat Nalewek, inteligenckie Tłomackie, szemrane okolice Gnojnej i placu Żelaznej Bramy. "Warszawa, Warsze" to nowa wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać od jutra do końca czerwca.

Wideo na temat: jidysz
 • Prof. Michał Głowiński: Była ta druga Polska (...) Polska donosicieli

  "Była ta druga Polska. Polska donosicieli, którzy rozróżniali Żydów w stosunku do innych członków polskiej społeczności. Czym się wyróżniali? Otóż trzeba powiedzieć, że jednym z kryteriów było to, że zwłaszcza Żydzi mniej wykształceni i prości, których językiem codziennym był język jidysz, mówili marną polszczyzną" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Michał Głowiński