• Informacje na temat:

  jod

Artykuły na temat: jod
 • Masz niskie IQ? Może Ci brakować jodu

  ...„Jod ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszej tarczycy" – podkreśla w rozmowie z RMF FM prof. Alicja Hubalewska-Dydejczyk, ordynator Oddziału Klinicznego Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dzięki ogłoszeniu tzw. krakowskiej deklaracji o jodzie, będzie można sprawdzić, w których krajach niedobór jodu jest największy.

 • Jod jest nam niezbędny do zdrowego życia

  Żeby utrzymać prawidłową funkcję tarczycy potrzebujemy odpowiedniego zaopatrzenia w jod. Dużo można go znaleźć w soli, którą odradzają kardiolodzy: „Jest to dość skomplikowana sytuacja, ponieważ dziś z powodu głównie wskazań kardiologicznych my eliminujemy spożycie jodu z naszej diety” - zauważa prof. Alicja Hubalewska-Dydejczyk, ordynator Oddziału Klinicznego Kliniki Endokrynologii Szpitala...

 • Norwegia: Z reaktora wyciekł radioaktywny jod

  Wyciek radioaktywnego jodu z reaktora badawczego Instytutu Technologii Energetycznej (IFE) na południu Norwegii. Informacje przekazała rządowa agencja ds. Ochrony przed Promieniowaniem.

 • W Akwizgranie rozdają jod. Mieszkańcy boją się awarii elektrowni atomowej

  W Akwizgranie na zachodzie Niemiec rozpoczęła się akcja rozdawania tabletek z jodem. Mieszkańcy obawiają się awarii elektrowni atomowej znajdującej się po drugiej stronie granicy w Belgii. Próby doprowadzenia do zamknięcia elektrowni się nie powiodły.

 • Jod na wypadek katastrofy nuklearnej. Rozszerzono dystrybucję

  ...elektrownia w Borssele, południa kraju w pobliżu niemieckiej elektrowni Emsland oraz sąsiedztwa obu elektrowni belgijskich w Doel i Tihange. Po zapewnieniu, że pokryte jest zapotrzebowanie na jod...

 • W wypadku katastrofy atomowej pigułki z jodem dostaną tylko niektórzy

  W Belgii wybuchła burza. Okazało się bowiem, że nie każdy Belg otrzyma pigułki z jodem na wypadek katastrofy atomowej. Jeszcze w kwietniu rząd belgijski zapewniał, że taką ochronę otrzymają wszyscy. Teraz okazuje się, że tabletki chroniące tarczycę otrzymają tylko wybrane grupy osób.

 • W Twojej diecie brakuje jodu? Możesz mieć problemy z tarczycą

  ..."Bez odpowiedniego zaopatrzenia w jod nie ma możliwości utrzymania prawidłowej funkcji tarczycy" - mówi w rozmowie z RMF FM prof. Alicja Hubalewska-Dydejczyk, ordynator Oddziału Klinicznego Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Nasza ekspertka zaleca jedzenie dużej ilości ryb, a jeżeli solimy potrawy - to tylko solą jodowaną. Jak jeszcze można zadbać o swoją tarczycę?

 • W Krakowie będzie można pooddychać jodem

  W krakowskiej Nowej Hucie - tak jak nad Bałtykiem - będzie można pooddychać jodem. Trwa budowa pierwszej w Krakowie tężni solankowej.

 • Autobusem po jod nie dojedziesz

  Słynący z leczniczych solanek Dębowiec chce otwierać się na turystów, ale nie jest to łatwe, gdy w soboty i niedziele przez miejscowość nie przejeżdża żaden autobus.

 • Groźba awarii elektrowni atomowej. Władze Akwizgranu wydają tabletki jodu

  ...​Mieszkańcy Akwizgranu i okolic z niepokojem spoglądają w kierunku belgijskiej elektrowni atomowej Tihange. Od piątku regionalne władze zaczną rozdawać tabletki z jodem.

Zdjęcia na temat: jod
Wideo na temat: jod
 • Jod ma uchronić Japończyków przed skutkami promieniowania

  Japoński rząd wysyła w rejon zagrożony katastrofą elektrowni Fukushima I 250 tys. dawek jodu. Dawki te są dostępne w japońskich aptekach i mają chronić okolicznych mieszkańców, którzy mogą odczuć skutki promieniowania. Na wschód od Tokio odnotowano dziewięciokrotnie wyższe promieniowanie niż normalnie – donosi specjalny wysłannik RMF FM do Japonii Roman Osica.