• Informacje na temat:

  józef stalin

Artykuły na temat: józef stalin
 • Życie i rządy Józefa Stalina

  Józef Stalin, właściwie Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, był przywódcą ZSRR o nieograniczonej władzy.

 • Krym: Józef Stalin na billboardach

  Billboardy z wizerunkiem sowieckiego dyktatora Józefa Stalina pojawiły się w całym Sewastopolu na zaanektowanym przez Rosję Krymie przed obchodzonym w Rosji 9 maja Dniem Zwycięstwa - rocznicą zakończenia II wojny światowej - pisze w czwartek agencja AP.

 • Rosyjska komentatorka oskarża Józefa Stalina

  Józef Stalin i generalicja są współodpowiedzialni za śmierć milionów radzieckich żołnierzy. Tak, o ogromnych stratach poniesionych przez ZSRR w okresie II wojny światowej, napisała komentatorka rozgłośni Echo Moskwy Julia Łatynina. Publicystka zwraca uwagę na "nieludzką" strategię przyjętą przez radzieckie dowództwo w starciach z hitlerowską armią.

 • Dyktator odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi. 64 lata temu zmarł Józef Stalin

  ...64 lata temu, 5 marca 1953 r. w Kuncewie k. Moskwy zmarł Józef Stalin, współtwórca ZSRS, komunistyczny dyktator odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi i organizator Wielkiego Terroru w ZSRS w latach 1937-1938. Z jego rozkazu w 1940 r. prawie 22 tys. Polaków zginęło w zbrodni katyńskiej.

 • Fajka Józefa Stalina trafiła do gdańskiego muzeum

  Fajka, która należała prawdopodobnie do przywódcy ZSRR Józefa Stalina, trafiła w piątek do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Eksponat podarował placówce pisarz i podróżnik Romuald Karaś.

 • Już ponad połowa Rosjan pozytywnie ocenia Józefa Stalina

  Pozytywna ocenia postaci Józefa Stalina w rosyjskim społeczeństwie sięgnęła najwyższego poziomu w ciągu ostatnich 20 lat. Obecnie połowa Rosjan pozytywnie odnosi się do Stalina - wynika z sondażu niezależnego ośrodka badania opinii społecznej Centrum Lewady.

 • 80 lat temu Stalin rozpoczął wielki terror

  ...​80 lat temu Józef Stalin rozpoczął wielki terror. Ta hekatomba wśród obywateli Związku Radzieckiego pochłonęła blisko półtora miliona ludzkich istnień. 30 lipca został podpisany dekret numer 00477, który pozwalał NKWD na rozstrzeliwanie wrogów narodu.

 • Radziecki przywódca Józef Stalin miał dużą rodzinę. Dyktator odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi, miał czworo dzieci i dziesięcioro wnucząt. Pięć lat temu w USA zmarła jedyna córka krwawego przywódcy. Choć przyszła na świat jako Swietłana Alliłujewa, po przyjeździe do Ameryki znana była tylko jako Lana Peters. Swietłana, już w USA, urodziła córkę, której dała na imię Olga. Teraz Olga, która...

 • Zmarł Aleksander Burdonski, wnuk Józefa Stalina

  Rosyjski reżyser teatralny Aleksandr Burdonski, wnuk Józefa Stalina, zmarł w wieku 75 lat - poinformowały w środę rosyjskie agencje informacyjne. Ojcem Burdonskiego był syn Stalina, Wasilij. Reżyser używał panieńskiego nazwiska matki, Galiny Burdonskiej.

 • Sondaż: 57 proc. Rosjan uważa Stalina za "mądrego przywódcę, który zbudował dobrobyt"

  ...62 proc. Rosjan uważa, że Józef Stalin był "okrutnym tyranem", ale 57 proc. sądzi też, że "był mądrym przywódcą, który zbudował potęgę i dobrobyt Związku Radzieckiego" - wynika z sondażu niezależnego centrum Lewada. Dodatkowo, aż 54 proc. badanych konstatuje, że Stalin odegrał "pozytywną rolę" w życiu kraju.

Zdjęcia na temat: józef stalin
Wideo na temat: józef stalin
Dyskusje na temat: józef stalin