• Informacje na temat:

  józef wódz

Artykuły na temat: józef wódz
 • Sulejówek Józefa Piłsudskiego symbolem domu ojczystego całej Polski

  Belweder w Warszawie, muzeum w Sulejówku oraz miejsca w Krakowie: Kopiec Niepodległości i krypta w katedrze na Wawelu – już dziś zachęcamy Was do spaceru śladami marszałka Józefa Piłsudskiego. Pozwoli to nam przed Świętem Niepodległości wczuć się w atmosferę tamtych dni. "Po Sulejówku oprowadza najstarsza jego mieszkanka, pani Jadwiga Piłsudska, córka Marszałka, która opowiada gdzie co było...

 • ..."Jako wódz naczelny armii polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski" - pisał w listopadzie 1918 roku w specjalnym telegramie Józef Piłsudski.

 • 78. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

  Należy do panteonu polskich bohaterów narodowych. Jego zasługi dla odbudowy niepodległej Polski nie budzą wątpliwości. 78 lat temu, 12 maja 1935 roku, zmarł Józef Piłsudski, Marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego, jedna z najwybitniejszych postaci w historii naszego kraju.

 • 250 lat temu urodził się książę Józef Poniatowski

  ...7 maja 1763 roku urodził się w Wiedniu książę Józef Poniatowski, zwycięski wódz w bitwie pod Zieleńcami, naczelny dowódca wojsk Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji. Zginął w nurtach Elstery w bitwie pod Lipskiem, stając się dla wielu pokoleń symbolem żołnierskiego męstwa i honoru.

 • Czterech posłów nie chciało uczcić Józefa Piłsudskiego

  Sejm uczcił pamięć Marszałka Józefa Piłsudskiego. Czterech posłów było przeciwnych oddania hołdu Marszałkowi.

 • 80 lat temu zmarł marszałek Józef Piłsudski

  ...12 maja 1935 roku w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. W czasie pogrzebu na Wawelu prezydent Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".

 • Prezydent otworzył wystawę poświęconą ks. Józefowi Poniatowskiemu

  Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w sobotę w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego wystawę poświęconą naczelnemu wodzowi armii Księstwa Warszawskiego, księciu Józefowi Poniatowskiemu. Uroczystość upamiętniła 200. rocznicę jego śmierci w bitwie pod Lipskiem.

 • ...12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. W czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".

 • W Moskwie pojawiło się popiersie Stalina. "Powinniśmy mu być wdzięczni"

  Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w Moskwie. Hest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 • "Niezawisimaja Gazieta": Pełzająca restaliznizacja w Rosji

  Dziennik "Niezawisimaja Gazieta" pisze o tym, że w dzisiejszej Rosji Józef Stalin "wstaje z grobu pod pretekstem zachowania pamięci o zwycięstwie" nad hitlerowskimi Niemcami, a temu "pośmiertnemu przyjściu" dyktatora towarzyszy "odbudowywanie w kraju odpowiedniej atmosfery".

Zdjęcia na temat: józef wódz
Dyskusje na temat: józef wódz