• Informacje na temat:

  józsef

Artykuły na temat: józsef
 • Przed Pomnikiem Bohaterów Trzech Narodów w Warszawie upamiętniono przyjęcie w 1939 roku przez Węgry ponad 130 tysięcy polskich uchodźców wojennych. Organizatorami i pomysłodawcami akcji pomocowej w czasie niemieckiej okupacji byli bohaterowie Polski, Węgier i Izraela Henryk Sławik i József Antall Senior.

 • 25 lat temu powstała Grupa Wyszehradzka

  Mija 25. rocznica powstania Grupy Wyszehradzkiej. Została powołana 15 lutego 1991 roku, na mocy Deklaracji Wyszehradzkiej, zawartej przez Polskę, Czechosłowację i Węgry. Podpisy na dokumencie złożyli prezydenci Polski i Czechosłowacji - Lech Wałęsa i Vaclav Havel oraz premier Węgier József Antall.

 • Ostrzeżenie CIA. "Węgry dowiedziały się z polskiej prasy"

  Każdy kraj może zostać ich celem, ale terroryści zawsze mają powód do zaatakowania. Polska i Węgry, a szerzej kraje Europy Wschodniej, nie są tak istotne i atrakcyjne dla terrorystów - o ostrzeżeniu CIA ws. zamachów dżihadystów m.in. w Warszawie i Budapeszcie opowiada dr József Kis-Benedek z Narodowego Uniwersytetu Służby Publicznej w Budapeszcie.

 • "Haarec": Grupa Wyszehradzka spotka się w Izraelu? Tego chce Netanjahu

  Możliwość goszczenia przez Izrael szczytu Grupy Wyszehradzkiej w najbliższych miesiącach była jednym z tematów spotkania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu z doradcą szefa MSZ Węgier Jozsefem Czukorem - poinformował dziennik "Haarec".

 • Lech Kaczyński o Henryku Sławiku

  ...jest ten układ, jest zasadnicza różnica - że właśnie to państwo i jego obywatele byli sprzymierzeńcami i Polaków, i w wielkim stopniu polskich Żydów. Symbolem tego szczególnego przymierza był József Antall senior. Przypomnijmy, że József Antall junior, też już niestety od lat nieżyjący, to pierwszy premier wolnych Węgier po roku 1989, tak więc ów wyższy urzędnik wielu węgierskich ministerstw jest...

 • Sławik i Antall na karcie pocztowej

  Henryk Sławik i József Antall to bohaterowie wydanej przez Pocztę Polską karty "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". W czasie drugiej wojny światowej uratowali wspólnie tysiące Żydów polskich i węgierskich.

 • Emerytowany naczelny rabin Węgier Jozsef Schweitzer podziękował węgierskim władzom i społeczeństwu za wyrazy współczucia po niedawnych antysemickich ekscesach w Budapeszcie. Związek Żydowskich Gmin Wyznaniowych ostrzega przed "nową falą antysemityzmu".

 • "Nasza klasa" w Budapeszcie

  W piątek, 7 października 2011 roku budapesztański teatr Katona József Színhaz wystawi ,,Naszą klasę" Tadeusza Słobodzianka. Spektakl reżyseruje Gábor Máté.

 • W niedzielę premier Węgier Ferenc Gyurcsany odwołał ministra sprawiedliwości i porządku publicznego Jozsefa Petretei'ego, a dzień wcześniej - dowództwo policji - informują węgierskie media, zwracając uwagę na całą serię skandali z udziałem policji.

 • Dla węgierskiego szewca Jozsefa Kovacsa żadna stopa nie jest za duża. 56-letni szewc z Debreczyna ukończył co dopiero największy na świecie but, męską 217 (rozmiar europejski). Kovacs spędził nad butem 345 godzin (43 dni).

Dyskusje na temat: józsef