• Informacje na temat:

  kaaba

Artykuły na temat: kaaba
 • Hadżdż to jeden z 5 głównych obowiązków muzułmanina, zwanych arkanami (filarami wiary). Stanowi ona kontynuację pielgrzymek Arabów z czasów przedislamskich do monumentalnego relikwiarza, największej świętości islamu - Czarnego Kamienia w świątyni Kaaba w Mekce. Muzułmanin, który odbył hadżdż, otrzymuje tytuł hadżi (pielgrzym).

 • Miasto jest celem pielgrzymek (hadżdż) wyznawców islamu z całego świata. Mekka stała się miejscem świętym od powrotu Mahometa z ucieczki do Medyny (630). Pośrodku miasta znajduje się meczet z ogromnym placem modlitw Al-Muzdalifa oraz świątynią ze świętym kamieniem Kaaba - miejsce niedostępne dla niewiernych.

 • Mekka: Policja saudyjska bije pielgrzymów

  Saudyjskiej wynika, iż członkowie"Muttawy" dopuścili się napaści oraz pobicia za pomocą pałek pielgrzymów, których oskarżyli wcześniej o "niewierność" podczas okrążania świętego kamienia "Kaaba" w Wielkim...

 • 3 mln muzułmanów rozpoczęły pielgrzymkę do Mekki

  rawie trzy miliony muzułmanów z całego świata rozpoczęły hadżdż, pielgrzymkę do świętego miasta Mekki w Arabii Saudyjskiej, którą przynajmniej raz w życiu ma obowiązek odbyć każdy wyznawca islamu.

 • Blisko 1,5 miliona pątników w pielgrzymkach do Mekki

  Podczas kiedy muzułmanie na całym świecie modlą się z twarzą skierowaną ku Mekce, w samym świętym mieście czynią to klęcząc na dywanikach modlitewnych wokół Kaaby, świętego kamienia. Kaaba symbolizuje kult jedynego Boga ustanowiony przez proroka Ibrahima, który w starszych religiach, żydowskiej i chrześcijańskiej, występuje jako patriarcha Abraham. Kulminacyjnym momentem pielgrzymki będzie...

 • Ponad dwa miliony muzułmanów przybyło już do Mekki, gdzie w niedzielę rozpoczyna się ich doroczna pielgrzymka - hadżdż. Przynajmniej raz w życiu musi ją odbyć każdy muzułmanin.

Dyskusje na temat: kaaba