• Informacje na temat:

  kalendarz juliański

Artykuły na temat: kalendarz juliański
 • Dziś Wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego

  Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, będą dziś obchodzić Wigilię Bożego Narodzenia według tzw. starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego. Przypada ona trzynaście dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.

 • Prawosławni, a także wierni innych obrządków wschodnich, w tym grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzą w niedzielę wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu.

 • Wigillia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego

  Prawosławni, a także wierni innych obrządków wschodnich, w tym grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzą w czwartek Wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu.

 • Najwyższy czas zmienić kalendarz - twierdzą naukowcy Johns Hopkins University. Nie chodzi im przy tym o zmianę ściennego kalendarza 2011 z pieskami na kalendarz 2012 z kociakami, ale gruntowną zmianę sposobu, w jaki liczymy kolejne miesiące w roku. Zmianę, która sprawi, że od tej pory Nowy Rok już zawsze będzie wypadał w niedzielę. Podobnie, jak Boże Narodzenie.

 • Boże Narodzenie prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

  Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, wśród nich grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. Przypadają one trzynaście dni po świętach katolickich. Według danych Soboru biskupów polskiej Cerkwi, ponad 90 proc. prawosławnych parafii w kraju stosuje w życiu religijnym właśnie kalendarz juliański.

 • Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Boże Narodzenie

  Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, wśród nich grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli Święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Przypadają one trzynaście dni po świętach katolickich.

 • Boże Narodzenie prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

  Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, wśród nich grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli w sobotę Święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. Przypadają one trzynaście dni po świętach katolickich.

 • Najwyższy czas zmienić kalendarz - twierdzą naukowcy Johns Hopkins University. Nie chodzi im przy tym o zmianę ściennego kalendarza 2011 z pieskami na kalendarz 2012 z kociakami, ale gruntowną zmianę sposobu, w jaki liczymy kolejne miesiące w roku. Zmianę, która sprawi, że od tej pory Nowy Rok już zawsze będzie wypadał w niedzielę. Podobnie, jak Boże Narodzenie.

 • Dziś rozpoczął się 2011 rok według kalendarza juliańskiego. To kalendarz stosowany przy ustalaniu dat większości świąt religijnych obrządków wschodnich, przede wszystkim w Cerkwi. Korzystają z niego zwłaszcza wierni we wschodniej Polsce.

 • Dziś Boże Narodzenia według tzw. starego stylu

  W środę prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, będą obchodzić wigilię świąt Bożego Narodzenia według tzw. starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego.

Zdjęcia na temat: kalendarz juliański
Dyskusje na temat: kalendarz juliański
 • Re: Sondaż: PiS utrzymuje zdecydowaną przewagę

  Kalendarz masz juliański... hahaha

 • Re: Wyprawa na K2: "Urubko postąpił nie fair i tyle"

  pamiętam to powiedzenie, oni mają także inny kalendarz u nas gregoriański u nich juliański

 • Re: Ukraińska armia: Wielkanocny rozejm w Donbasie trwał 10 minut

  8 kwietnia 2018 WIELKANOC (Święto Prawosławne oraz Grecko-Katolickie – kalendarz juliański) ktoś z was kpi !

 • Re: "Prezes Gersdorf zwoła posiedzenie KRS"

  Ja bym na jej miejscu zwołał to posiedzenie na 31 kwietnia. Mielibyśmy nowy kalendarz. W 1582 w Polsce kalendarz juliański został zastąpiony kalendarzem gregoriańskim, a w 2018 w Polsce ustawą przepchniętą i podpisaną nocą kalendarz gregoriański zostałby zastąpiony kalendarzem kaczyńskim i posiedzenie zwołane na 31 kwietnia odbyłoby się w tej dacie bez przeszkód. No, może kosztem marca, który

 • Re: Koniec świata już w sobotę?

  Z wyliczankami dotyczącymi końca świata jest poważny problem kalendarzowy. Po pierwsze wskutek błędów kalendarza księżycowego w 46 r p.n.e. musiano nagle jeden rok wydłużyć o 90 dni, i wprowadzono kalendarz juliański, pod drugie nie wiemy kiedy dokładnie urodził się Chrystus (rozbieżności sięgają 7 lat), a po trzecie w 1582 papież Grzegorz skrócił październik o 10 dni, bo kalendarz juliański też

 • Re: KE będzie rekomendować likwidację zmiany czasu

  Kalendarz ustanowił KK? Doprawdy? A nie był to przypadkiem rzymski kalendarz juliański (od Juliusza Cezara), zreformowany w niewielkim stopniu (lata przestępne) przez niejakiego Luigiego Lilio? Jedyne co papcio Grzegorz XIII zrobił w tej sprawie, to przyklepał ją bullą Inter gravissimas. W związku z tym, nas Europejczyków ten kalendarz nie kole. Nie rusza nas też kościół katolicki. Rusza nas

 • Re: Prezydent Bronisław Komorowski z żoną An...

  PEWNIE NA 6 STYCZNIA 2015 R BO ONI OBCHODZĄ WIGILIE WTEDY/kalendarz juliański/

 • Re: Prawosławne Boże Narodzenie. Prezydent złożył życzenia

  JEZUS URODZIŁ SIĘ W GRUDNIU ( styczeń kalendarza juliańskiego ).... Łukasz 2:4 SPIS LUDNOŚCI miał na celu płacenie podatku Rzymowi. Rzymianie stosowali kalendarz juliański styczeń-grudzień, więc ostateczny termin zapłacenia podatku to koniec grudnia i właśnie wtedy w Betlejem było bardzo dużo ludzi, a Józef z Maryją nie mogli znaleźć miejsca w Betlejem, bo DO DZIŚ każdy podatek płaci w ostatniej

 • Re: "Rosja nie jest gotowa do wojny z NATO"

  Doktorze Wojciechu coś tam, manewry Zapad to będzie aneksja Białorusi. Nie udawaj, że tego nie wiesz, bo wiesz. Na dziś kalendarz kończy się na wrześniu 2017. Juliański i gregoriański. Nawet ruscy ma... pardon, dwaj rosyjscy dziennikarze rezydujący na Białorusi przestali mówić, że "wajny może nie bud'et". Karty są już rozdane. Zostały cztery miesiące. Z kawałkiem.

 • Re: Poroszenko pręży muskuły. Europejczycy tracą wiarę w sens rozmów pokojowych

  Mają inny kalendarz. Sprawdź w Wiki. Rewolucję z 17 nazywają październikową, a naprawdę wybuchła w listopadzie, wg naszego kalendarza. Nawet w rachubie czasu są zacofani, bo nasz gregoriański jest nowocześniejszy i dokładniejszy niż ich, juliański.