• Informacje na temat:

  kapitularze

Artykuły na temat: kapitularze
 • Klasyka w pięknym wnętrzu

  Niedostępna dotychczas dla zwiedzających sala w poznańskiej Farze otwiera swoje podwoje. W pięknym barokowym kapitularzu będzie można posłuchać muzyki klasycznej i opowieści z farnych zakątków.

 • XVII-wieczny fresk przedstawiający scenę dzielenia się Marcina - młodego żołnierza - płaszczem z klęczącym żebrakiem, odkryli konserwatorzy w 800-letniej kolegiacie w Opatowie (Świętokrzyskie) na ścianie kapitularza. Św. Marcin z Tours jest patronem opatowskiej świątyni.

 • 2 kwietnia Kraków czyta Jana Pawła II

  2 kwietnia w Krakowie, w kapitularzu klasztoru o. Dominikanów, odbędzie się kilkugodzinne czytanie tekstów Jana Pawła II. Chcemy przygotować Polaków do beatyfikacji papieża, przypominając jego nauczanie - mówią organizatorzy akcji z Instytutu Tertio Millennio.

 • Na Wawelu zaprezentowano w czwartek niedawno odnaleziony w kapitularzu sandomierskiej Bazyliki Katedralnej zapomniany portret króla, prawdopodobnie Władysława Jagiełły. Obraz przejdzie konserwację, a w lipcu zostanie pokazany na wystawie.

 • Niezwykłe okazy we Wrocławiu

  W historycznych murach Kapitularza, dziś części Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, można było po raz pierwszy zobaczyć jeden z najcenniejszych przedmiotów Klasztoru w Henrykowie - niezwykłą monstrancję z roku 1671, w kształcie drzewa Jessego oraz odnaleziony po latach, uważany za zaginiony, średniowieczny portret ojca Kehlerta - najważniejszego opata Henrykowa.

 • XVI-wieczny obraz króla Władysława Jagiełły namalowany techniką tempery na drewnie zidentyfikowano w kapitularzu katedry w Sandomierzu (Świętokrzyskie). Po konserwacji malowidło zostanie zaprezentowane na lipcowej wystawie grunwaldzkiej na Wawelu w Krakowie.

 • 2 kwietnia w Krakowie, w kapitularzu klasztoru o. Dominikanów, ruszy kilkugodzinne czytanie tekstów Jana Pawła II. Chcemy przygotować Polaków do beatyfikacji papieża, przypominając jego nauczanie - mówią organizatorzy akcji z Instytutu Tertio Millennio.

 • Jarszewskie żarno już w kamieńskim Muzeum

  W dniu 8 grudnia strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarszewie przeprowadzili niecodzienną akcję. Z Jarszewa do kamieńskiej Katedry przetransportowali ważący ponad 200 kg kamień - stare żarno.

 • Jarszewskie żarno już w muzeum

  8 grudnia strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarszewie przeprowadzili niecodzienną akcję. Z Jarszewa do kamieńskiej Katedry przetransportowali ważący ponad 200 kg kamień - stare żarno.

 • Warszawa pożegnała Andrzeja Wajdę

  Tłumy warszawiaków, artystów i ludzi kultury żegnały we wtorek zmarłego w 9 października reżysera Andrzeja Wajdę podczas mszy w jego intencji w stołecznym kościele oo. dominikanów. "Wajda uczył nas mądrego, krytycznego patriotyzmu" - mówił w homilii ks. Andrzej Luter.

Wideo na temat: kapitularze