• Informacje na temat:

  kasprowicz jan

Artykuły na temat: kasprowicz jan
 • Jan Kasprowicz to poeta, którego biografia silnie wpływała na twórczość. Zignorowanie tego, gdzie w danym momencie poeta przebywał i co przeżywał, nie tylko utrudni interpretację jego utworów, ale może nawet wyprowadzić na manowce.

 • ...150. rocznica urodzin Jan Kasprowicza był okazją do uczczenia poety przez recytację jego poezji w niedzielę w Zakopanem. Pod Tatrami poeta spędził ostatnie lata swojego życia.

 • Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza i prowadzone przezeń muzeum poety na zakopiańskiej Harendzie będą świętować 150. rocznicę urodzin poety w niedzielę 12 grudnia w Dworcu Tatrzańskim. Piękne muzeum na Harendzie ma jednak kłopoty finansowe.

 • Dziś przypada 140. rocznica urodzin Jana Kasprowicza. Co roku 12 grudnia I Liceum Ogólnokształcące w Inowrocławiu noszące imię tego poety obchodzi Dzień Patrona.

 • "Wiele osób nie ma pojęcia, że w Zakopanem mamy tak wybitne dzieło sztuki art deco"

  Jan Kasprowicz uważany jest za jednego z najwybitniejszych poetów w dziejach literatury polskiej. Stawiany jest na równi z Adamem Mickiewiczem. Ostatnie lata życia spędził na Harendzie, w domu na stoku Gubałówki. Tu kilka lat po jego śmierci powstało mauzoleum, a w 1950, dzięki staraniom żony Kasprowicza, Marii, także jego muzeum.

 • "Krokusy się budzą". Pierwsze oznaki wiosny w Zakopanem

  W Zakopanem pojawiły się pierwsze oznaki wiosny. Przy muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie zakwitły krokusy. Kustosz muzeum Małgorzata Karpiel mówi, że mimo iż zima była piękna, wszyscy na Podhalu już czekają na przyjście wiosny. "Dla jednych Harenda to jest poezja. Dla innych salon artystyczny, ale to także przyroda. Na wiosnę budzą się krokusy. Potem pąki liści na drzewach. Robi się zielono...

 • Prof. Roman Loth, historyk literatury - jej badacz i dokumentalista, edytor, znawca twórczości Kasprowicza i Lechonia - obchodzi 80. urodziny. Uroczysta sesja z tej okazji odbędzie się we wtorek, 20 grudnia, w Pałacu Staszica w Warszawie.

 • Zaduszki "Ofensywy Brunetów"

  Śpiewają własne piosenki do wierszy m.in. Bolesława Leśmiana, Jana Kasprowicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i... Sofoklesa. Piszą też własne teksty.

 • Spacer szlakiem Kasprowicza w Zakopanem zakończył uroczystości z okazji symbolicznych 125. urodzin Marii Kasprowiczowej. To było największe wydarzenie ostatnich lat w domu poety na Harendzie - uważa prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Kasprowicza, Piotr Kyc.

 • Harendziańskie Zwyki w Zakopanem

  Zawody rowerowe w jeździe downhill, spotkanie z twórczością Jana Kasprowicza, koncerty zespołów regionalnych - to niektóre atrakcje VII Harendziańskich Zwyków, imprezy, która odbędzie się w weekend na zakopiańskiej Harendzie.

Dyskusje na temat: kasprowicz jan