• Informacje na temat:

  kochanowski jan

Artykuły na temat: kochanowski jan
 • Jan Kochanowski - biografia

  Jan Kochanowski urodził się w Sycynie w 1530 roku, zmarł natomiast w roku 1584. Pochodził ze średnio zamożnej szlachty. Nic wówczas nie wskazywało na to, iż poeta stanie się "ojcem literatury polskiej".

 • Jan Kochanowski pozostał w pamięci potomnych jednym z najbardziej refleksyjnych poetów i to nie tylko doby renesansu, w którym tworzył swe dzieła. Ponieważ był twórcą sięgającym po różnorodne gatunki, nie w każdym owe myśli filozoficzne tak wyraziście dostrzegamy. Główną wykładnią światopoglądu poety pozostają pieśni. Poeta zebrał je w dwóch tomach: Pieśni księgi dwoje i Pieśni kilka.

 • ..."Odprawa posłów greckich" to tragedia Jana Kochanowskiego z epoki renesansu.

 • Fraszki, pieśni i treny Jana Kochanowskiego

  ..." - drobiazg, głupstwo. Poeta właśnie w ten sposób traktował swoje utwory, jako błahostki. Fraszki mają charakter albo humorystyczny, żartobliwy, albo refleksyjny. Jan Kochanowski podejmował w nich(...) w sposób bardzo prosty. Jan Kochanowski wprowadził i utrwalił w literaturze polskiej wiersz sylabiczny.  Posiada on stałą liczbę sylab w poszczególnych wersach, stały akcent paroksytoniczny...

 • Jan Kochanowski

  Jan Kochanowski urodził się w Sycynie w 1530 roku, zmarł natomiast w roku 1584. Pochodził ze średnio zamożnej szlachty. Nic wówczas nie wskazywało na to, iż poeta stanie się "ojcem literatury polskiej".

 • Najbardziej osobiste oraz gorzko autorefleksyjne spośród całej twórczości lirycznej są Treny Jana Kochanowskiego. I choć pojawiają się różne teorie na temat tożsamości bohaterki wspominanej z żalem(...)), Kochanowski uczynił ją jedną z najbardziej rozpoznawanych w literaturze polskiej kreacji, nie tylko dziecięcych.

 • W warszawskim Instytucie Teatralnym - z okazji 430. rocznicy prapremiery "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego, pierwszego przedstawienia teatralnego w Warszawie - rozpocznie się w poniedziałek, 14 stycznia, konferencja naukowa "Brzmienia Kochanowskiego".

 • Kochanowski w Muzeum Śląskim

  Monograficzna wystawa prac Romana Kochanowskiego w Muzeum Śląskim w Katowicach.

 • Odnaleziono grób córki Jana Kochanowskiego? Eksperci komentują sensacyjne doniesienia

  Zapowiadała się archeologiczna sensacja, ale jej nie ma. Dziewczynka pochowana przy kościele w Świeciechowie Poduchownym na Lubelszczyźnie to nie Urszulka - znana z "Trenów” Jana Kochanowskiego córka pisarza. Krążyły legendy, że rodzina matki Urszulki była związania z tymi terenami.

 • ​Jakub Kochanowski dla RMF FM: Jeszcze nic nie mam, ciągle walczę o miejsce w kadrze

  Jan Kałucki, RMF FM: Znasz przysłowie związane z tym miejscem, w którym właśnie się znajdujemy? Jakub Kochanowski: Nie. Mógłbyś przytoczyć? "Dzięki Spale są medale". Pewnie gdzieś słyszałem. Mam nadzieję, że w tym sezonie dzięki Ośrodkowi Przygotowań Olimpijskich w Spale będą medale. W końcu już za kilka tygodni mistrzostwa Europy. Jeden krążek już zawisł na twojej szyi - sięgnąłeś po...

Zdjęcia na temat: kochanowski jan
Wideo na temat: kochanowski jan
Dyskusje na temat: kochanowski jan