• Informacje na temat:

  kolegiata

Artykuły na temat: kolegiata
 • Poznań: Dawna kolegiata kopalnią skarbów

  W miejscu dawnej poznańskiej kolegiaty trwają intensywne prace archeologiczne. Naukowcy co rusz odkrywają kolejne tajemnice kryjące się kilka metrów pod placem Kolegiackim.

 • .... Kolegiata opatowska ma bogaty wystrój barokowy z licznymi nagrobkami. Najcenniejszy, ufundowany kanclerzowi Krzysztofowi Szydłowieckiemu (1467-1532) i jego synowi Zygmuntowi, zdobi płaskorzeźbiona(...) historyczne bitwy z udziałem Polaków, m.in. na Psim Polu, pod Grunwaldem i pod Wiedniem. Kolegiata w Opatowie od początku swego istnienia miała szczególny wpływ na rozwój miasta - była m.in. centrum życia...

 • Twoje Miasto w RMF FM: Odkryliśmy wyjątkowy Opatów!

  Templariusze, tajemnicze podziemia, kolegiata, krówki i zalewajka – to największe atrakcje Opatowa, który był dziś „Twoim Miastem w Faktach RMF FM”. Województwo świętokrzyskie odwiedziliśmy po raz drugi. Opatów powinien być obowiązkowym przystankiem waszej wyprawy w tym regionie!

 • 3 tysiące zabytków w ruinach najwyższego niegdyś budynku w Polsce

  ...​Poznańska kolegiata św. Marii Magdaleny miała ponad sto metrów! Dumnie wznosiła się przez wieki będąc symbolem miasta. Na przełomie XVIII/XIX w. zniknęła jednak z panoramy miasta, z map i, z czasem, z ludzkiej pamięci. Odkopany w zeszłym roku niewielki fragment budynku już przyniósł tysiące odkopanych przedmiotów i... ciał.

 • Poznań: Tysiące zabytków odnaleziono w miejscu dawnej kolegiaty

  ...​Archeolodzy wciąż dokonują nowych odkryć i właśnie dlatego zmieniają się plany dotyczące przebudowy placu Kolegiackiego w Poznaniu. To tam jeszcze ponad 200 lat temu stała kolegiata, jeden z najwyższych wówczas budynków w Polsce. Teraz mają się tam odbywać miejskie imprezy. Wykopaliska prowadzone na obszarze placu pozwoliły na odkrycie blisko 7 tys. zabytków. Zobacz, jak wyglądała ta wyjątkowa...

 • Kolegiata św. Mikołaja w Lesznie otrzymała tytuł i godność Bazyliki Mniejszej. Dekret w tej sprawie odczytał w niedzielę w świątyni abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

 • Skarb w centrum Poznania. Archeolodzy znaleźli monety sprzed kilkuset lat

  Archeolodzy znaleźli 80 srebrnych monet na placu Kolegiackim w Poznaniu."Ktoś już ten skarb przed nami znalazł. Monety nie były schowane w pojemniku, a rozrzucone na niewielkiej przestrzeni" - mówił archeolog Artur Dębski. Archeolodzy na placu Kolegiackim pracują od kwietnia 2016 roku. Znaleźli tam prawie 3 tysiące zabytków i 350 grobów. To tu przez ponad 500 lat stała olbrzymia kolegiata św...

 • Odkrycia dokonane podczas remontu Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, najstarszej polskiej szkoły, wskazują, że istniejąca tam w średniowieczu kolegiata była jedną z najwcześniejszych budowli gotyckich na terenie Polski.

 • Kartuzy, nazwa pochodzi od zakonników

  Kartuzy swoją nazwę zawdzięczają… Kartuzom. Dawnemu katolickiemu zakonowi, który w XIV wieku sprowadził w tę okolicę Jan z Rusocina. Po zakonnikach została w Kartuzach między innymi Kolegiata. Jak twierdzą mieszkańcy, zobaczyć chce ją ponad 90 procent turystów odwiedzających miasto.

 • Rejestr Korzyści i... zdziwień

  Urzędnicy od lat mają obowiązek wpisywania otrzymywanych prezentów do tzw. Rejestru Korzyści. Dostępny publicznie wykaz tych prezentów to swojego rodzaju ranking znaczenia poszczególnych postaci, ale i kopalnia osobliwości, gdzie drewniana miniatura motocykla sąsiaduje z fińskim pistoletem maszynowym i obrazem "Kolegiata w Sieradzu".

Zdjęcia na temat: kolegiata
Wideo na temat: kolegiata
 • Kolegiata św. Marii Magdaleny w Poznaniu

  Kolegiata św. Marii Magdaleny w Poznaniu

 • Kolegiata św. Marii Magdaleny na tle dzisiejszego Poznania

  8 maja rusza kolejny etap inwestycji na Placu Kolegiackim. Od teraz nie będzie tam można parkować, a plac stanie się miejscem odpoczynku dla mieszkańców i turystów. Nim pojawi się tam jednak m.in. fontanna, plac przebadają archeolodzy, co daje szanse na kolejne historyczne pamiątki. Część odkrytych pozostałości kolegiaty zostanie udostępniona, prawdopodobnie będzie je można oglądać przez szybę stanowiącą element powierzchni placu.

 • Zapraszamy na spacer po kolegiacie kartuskiej

  Kartuzy swoją nazwę zawdzięczają… Kartuzom. Dawnemu katolickiemu zakonowi, który w XIV wieku sprowadził w tę okolicę Jan z Rusocina. Po zakonnikach została w Kartuzach między innymi Kolegiata. Jak twierdzą mieszkańcy, zobaczyć chce ją ponad 90 procent turystów odwiedzających miasto.

Dyskusje na temat: kolegiata